Тема. Свято рідної мови «Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово»
Мета: розширити знання учнів про розвиток української мови, значення її для кожного українця, необхідність її вивчення, розширити знання учнів про усну народну творчість, розказати учням, що володіти своєю мовою – це престижно, виховувати пошану до рідної мови, свого краю, України
Клас святково прибраний: українські рушники, народні та державні символи України, Конституція України для дітей, портрети Т. Шевченка, відеофільм «Рідна моя мова», картки із завданнями для конкурсів
Хід уроку
1 . Вступне слово учителя
Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, мальовничій землі, у нашій славній Україні. Тут жили наші прадіди, діди, живуть наші батьки, тут коріння роду українського, що сягає нашої давнини. І де б ми не були, скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємось до сліз, зачувши рідне слово. Нашій незалежній Україні небагато років, але ми відчуваємо, як вона швидко піднімається, розцвітає, як розвивається її мова
У всьому світі кожен зна -
Є Батьківщина лиш одна.
І в нас вона одна-єдина-
Це наша славна Україна.
Не забувай Шевченка спів,
Про горду славу козаків,
Не забувай, що ти дитина
Землі, що зветься Україна
( Пісня про Україну)
У кожного народу своя мова. Ми – українці, і наша рідна мова українська. Ми знаємо свою мову, говоримо українською, чуємо по радіо та телебаченню, читаємо книги . Тепер уявімо, що мови нашої та й інших мов на землі немає. Якою б була наша планета? Що ж це таке мова?
Ми щодня і щохвилини
Слово в’яжемо до слова.
Мов чудесні намистинки,
Так виходить наша мова
«Державною мовою в Україні є українська мова» - так записано в статті 10 Конституції України. Українською мовою розмовляє близько 50 млн. чоловік. Українську мову чуємо не тільки в Україні. Її можна почути в Росії, Канаді, Польщі та інших країнах світу. Наша мова належить до високорозвинених мов світу. Мова не стоїть на місці. Вона розвивається, удосконалюється, з’являється багато нових слів. Багато зробили для вдосконалення мови Т. Шевченко, Леся Українка, Ліна Костенко та багато українських поетів та письменників
Відомий український письменник Панас Мирний сказав дуже гарні слова про рідну мову - «Найбільше і найдорожче добро у кожного народу – це його мова, багата схованка і скарбниця людського життя»
( Відеофільм «Рідна моя мова»)
Велична, щедра і прекрасна мова!
Прозора й щедра, як гірська вода!
Це України мова барвінкова,
Така багата й вічно молода
О, мово, ти як дивная сопілка,
То звеселяєш, то хвилюєш нас.
Тобі вклонялись Леся Українка,
Благословенний батько наш Тарас
Від інших мов вона не гірша.
Для українців – наймиліша.
Пісенна, ніжна і дзвінка –
Мова Шевченка і Франка
Для нас наша мова найрідніша. Вона співуча, мелодійна, багата. Послухайте вірш про мову, у якому автор використав 25 слів-ознак нашої мови
Ніжна, мила, світанкова,
Ясна, чиста, колискова,
Мелодійна, дзвінкотюча,
Дивна, радісна, співуча,
Лагідна, жива, казкова,
Красна, чарівна, шовкова,
Найдорожча, добра, власна,
Мудра, сонячна, прекрасна,
Солов’їна, барвінкова
Українська наша мова
Цей вірш доводить, що українська мова багата, різноманітна, дивна. Ось, наприклад, до слова «говорить» можна дібрати багато слів, близьких за значенням – синонімів.
Гра «Добери близькі за значенням слова»
Говорить – розмовляє, віщує, оповідає, теревенить, твердить, балакає, бовкає, щебече, бесідує, гомонить, каже, висловлюється, мовить, патякає, свідчить, гуторить, виспівує.
Батько мені каже:
Рідну мову, синку,
Завжди бережи.
Мову ту, що люди
Рідною зовуть,
Ти ніде й ніколи,
Синку, не забудь.
Рідне слово-пісню
Завжди серцем чуй,
Як Вітчизну й матір,
Їх люби й шануй
Кожного року ми вшановуємо пам’ять Тараса григоровича Шевченка – славного сина України, великого Кобзаря.
( Інсценування «Малий Тарас»)
-Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах тримається?
-Так, мій синочку, правда.
- А чому так багато зірок на небі?
- Це коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює, і горить та свічка, поки людина не помре. А як людина помирає, свічка гасне, зірочка падає. Бачив?
- Бачив, матусю, бачив. Мамо, а чому одні ясні, великі, а інші ледь видно?
- Бо коли людина зла, заздрісна, її свічка ледь-ледь тліє. А коли добра, лагідна, тоді свічечка такої людини світить ясно,і світло це далеко видно.
- Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічечка світила найясніше.
- Старайся, мій хлопчику.
І справді, Тарасова зірочка на небі світить яскраво, бо він залишив для нас безцінний поетичний скарб.
( Флешмоб. Тарас Шевченко «Світає»)
Як гарно звучала українська мова у віршах Т. Шевченка. Бо наша мова – це безмежний океан казок, легенд, прислів’їв, пісень, смішинок. Увесь цей багатющий скарб ми повинні цінувати, знати, берегти.
Хочеться сказати, що поряд з українською мовою у шести учнів нашого класу є ще друга рідна мова – мова ромів. Своєю мовою вони спілкуються вдома з батьками, друзями. А у школі розмовляють українською мовою. Їхня друга мова теж цікава. ( Називають окремі слова). Циганські пісні звучать красиво ( Виконують пісню)
2. Мова в усній народній творчості
( З’являються герої – дід та баба)
( Гравці дражнять діда)
Іде, іде дід, дід,
Несе, несе міх, міх.
Ось такий дідище,
Ось такий старище,
Ось такий окатий,
Ось такий вусатий,
Такий бородатий,
Ось такий плечистий.
Тьху його, нечистий!
( кого дід упіймав, той розповідає прислів’я)
Прислів’я
1). Скільки я знаю мов, стільки раз я людина
2). Мова – душа народу
3). Слово до слова – складається мова
4). Доброму слову ціни немає
5). Доки живе мова, народ не загине
6). Людина без мови – людина без роду
Баба:
-Годі , діду, відпочинь, а я подивлюсь, чи вміють діти загадки відгадувати?
(Квітка). Хто пелюсточок зриває, той загадку відгадає
Загадки
1). Красивий, рідний, щедрий край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься … (Україна)
2). Буква до букви –
І виникло слово.
Слово до слова –
Звучить рідна … (мова)
3). Степ широкий – то мій сват,
Сивий коник – то мій брат.
Душу й тіло ми положим
За нашу свободу
І покажем, що ми браття
Козацького …(роду)
4). Стоїть дім.
Увійдеш у нього сліпим,
А вийдеш зрячим. ( Школа)
5). Біле поле, чорне насіння,
Хто не вміє, той не посіє. ( Письмо)
6). Кожний, хто скільки хоче бере,
А все у ній лишається. ( Книга)
7). Що у світі найшвидше? ( Думка)
Гей, гей, у лузі калина
Гей, гей, похилилася.
Чогось наші гості
Гей, гей засмутилися.
А ми червону калину
Та й піднімемо.
А ми своїх гостей
Та й розвеселимо
Смішинки
1). – Мамо, мене вже не звуть гіршим учнем.
- Молодець, сину. Ти став краще вчитись?
- Ні, до нас прийшов новий учень, який вчиться ще гірше за мене
2). – Васильку, ти гарно запам’ятав, що я говорив на уроці?
- Звичайно, учителю.
- І що ж саме ти запам’ятав?
- Та ви весь час говорили, щоб я не крутився
3). -Вітю, чому ти не був учора в школі?
- Зуб болів.
- А сьогодні не болить?
- Не знаю. Він лишився у лікаря
4). – Ти чув про Атлантичний океан?
- Чув.
- Так я його переплив.
- А ти чув про Мертве море?
- Чув.
- Так я його вбив
Дід:
-Молодці! Посмішили нас
Баба:
-А тепер хочеться послухати українську пісню.
( Українська народна пісня «Дівка Явдошка»)
Дід:
-Багато я знаю українських народних казок. А ви, діти, зумієте їх відгадати?
Гра «Скринька українських народних казок»
( у скринці предмети: яйце, пір’їна, ріпа, човник, тарілочка тощо)
( Розказати уривок з казки)
3. Конкурс знавців української мови
Мовна розминка та завдання
1). Яке загадкове слово об’єднує 33букви?
Який птах важить 40пудів? ( Сорокопуд)
Яка рослина звіра вбиває? (Звіробій)
У якої рослини горить цвіт? ( Горицвіт)
Замініть одну букву, щоб перетворити уперту свійську тварину на птаха. ( Осел – орел)
Замініть одну букву, щоб перетворити лісового звіра на хлібний виріб. ( Білка – булка)
2). Доберіть якнайбільше слів на букву « зе» і запиши
3). Замініть букву, щоб утворилося нове слово
Балка - …. Нора - ….
Горе - …. Рак - ….
Бік - … Міх - …..
4). Уставте пропущені букви
Міль..он, ро..казати, роз..яснення, насі…я, дец..метр, д..ректор.
5). Складіть слова із розсипаних складів
Те-ле-фон, о-по-ві-да-ння, по-ра-ху-ва-ти, ї-даль-ня
6). Асоціативний кущ «Моя мова»
7). Поясніть значення висловів
- Майстер на всі руки
- За холодну воду не береться
- Зарубай собі на носі
- Гав ловить
- Шукає голку в сіні
Як сніг на голову
8). Конкурс скоромовок
а)На траві трава,
На траві дрова.
Не рубай дрова,
Бо трава здорова
б)В ямі е спиться вусатому сому,
Вусатому сому сумно самому
4. Підсумок
Учитель. Наша мова прозвучала у піснях, загадках, віршах, казках. Ви чуєте її вдома, у школі, відчуваєте красу, мелодійність, милозвучність. На земній кулі близько 3000мов. І кожному народові його мова найкраща.
Послухайте поетичні рядки про мову
Із мови починається мій рід.
Моя ласкава, мамина, єдина
Щебече соловейком на весь світ
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну, милу і чудову,
Як материнську пісню колискову
Рідна земле, матінко моя.
Хай лунає мова солов’їна,
Пісня неповторная твоя
( Пісня про мову)
Мова і пісня у нас солов’їна.
Квітне усюди червона калина.
Рідна земля для нас всіх - Україна
Учитель. Бажаю вам залишити у своєму серці любов до рідної мови. Пишайтесь, що ви українці, шануйте рідну мову, розмовляйте українською мовою.
Дякую за співпрацю!