ТЕМА. Т.Г.Шевченко. Повторення життєпису поета.
«Мені тринадцятий минало ...» .ТЛ:прийом контрасту
МЕТА: поглибити знання учнів про життя і творчість Т.Шевченка; проаналізувати його творчу спадщину;ознайомити з поезією-роздумом про сирітське дитинство «Мені тринадцятий минало»; розвивати культуру зв'язного мовлення, пам'ять, увагу, спостережливість, допитливість; формувати світогляд школярів; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Т.Шевченка, рідного краю, народу,прищеплювати риси доброти, співчуття, інтерес до наслідків власної праці.
ОБЛАДНАННЯ: портрет Т.Г.Шевченка, проектні роботи учнів, картини Т.Шевченка, виставка творів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Форма уроку :захист творчого проекту
КЛЮЧОВЕ ПИТАННЯ: Яким був життєвий і творчий шлях
Т.Г.Шевченка?
Епіграф: Т.Г.Шевченко! Досить було однієї людини,
Щоб врятувати цілий народ, цілу націю.
Остап Вишня
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. З'ясування емоційної готовності учнів до уроку. Мотивація
навчальної діяльності школярів.
« Незакінчене речення»
Поміркуйте , яких навчальних результатів ви прагнете досягти , і закінчіть подані речення.
-Перед уроком я хвилююсь, оскільки...
-На цьому уроці я сподіваюсь...
-Від цього уроку я очікую...
III. Актуалізація опорних, знань у формі бесіди за питаннями Метод «Мікрофон»
-Хто такий Т.Шевченко?
- Які творчі здібності мав Шевченко?
-Як наш народ вшановує пам'ять великого українського митця сьогодні?
IV. Оголошення теми, мети уроку. 1.Запис у зошит теми й епіграфа.
2. «Мозковий штурм»
-Як ви розумієте епіграф уроку?
V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1.Вступне слово вчителя.
Шановні учні! Ми зібралися, щоб глибше пізнати і дослідити життєвий і творчий шлях провісника долі українського народу, визначного діяча нашої культури Т.Г.Шевченка. Він є гордістю українського народу, його славою. Ця людина знана в усіх куточках світу, а твори його відомі кожному серцю. Проте доля його була драматичною.
2,Відеозапис «Обличчя української історії, Т.Г.Шевченко»
З.Слово вчителя
Допоможуть нам у захисті проекту творчі групи, які мали випереджувальні завдання щодо проектної діяльності.
1 група «Біографи»;
Біографи
|
глибше дослідити життєвий шлях письменника, родинні зв'язки, навчання, суспільну діяльність |
Творча лабораторія
|
дослідити творчість Шевченка, проаналізувати твір, «Мені тринадцятий минало», визначити теми, ідею,художні засоби |
ММистецтвознавці
|
вивчити живописну спадщину, показати шляхи становлення Шевченка як художника
|
Літературний ексклюзив
|
дати визначення поняття «прийом контрасту»,словникова робота , написати |
_________________________________
4. Робота в групах
5. Презентація результату роботи над проектом.
Виступи груп.
6.Скласти «доміно» життєвого і творчого шляху письменника.
7. Оформлення стінгазети.
8.Рольова гра «Зустріч з поетом»
VI. Підсумки уроку
1 . «Дерево пізнання»
Учні на липких аркушах записують, про що вони дізнались на уроці, коли вивчали творчість Т.Г.Шевченка, зачитують написане і приклеюють аркуш на гілках намальованого дерева.
2.Узагальнення вивченого вчителем
Т.Шевченко - центральна постать в українській літературі, у всій українській духовності. Його творчість виняткове, абсолютно неповторне явище в історії світової культури. Він глибоко розкрив
українську душу, осмислив минуле, сучасне й майбутнє України, Його творчість стала основою формування сучасної української нації.
3.Оцінювання.
VII. Домашнє завдання
I рівень: Навчитись виразно читати та вміти аналізувати поезію
«Мені тринадцятий минало,.»
II рівень: Скласти кросворд на тему: «Життєвий та. творчий шлях
Т.Шевченка»