Урок №14. «Тарас Шевченко «Мені однаково чи буду…». Роздуми поета про власну долю, долю України. Аналіз поезії в контексті біографії поета».
Мета уроку:
навчальна: ознайомити учнів з поетичним твором, написаним у казематі,
з’ясувати мотив його написання; обставини створення циклу «В казематі»;
розкрити силу особистості поета-борця і красу поетичного слова, пройнятого філософським спокоєм і любов'ю до людей, до рідного краю, духовної стійкості й незламності, відданості; допомогти усвідомити ідейно-художній зміст поезії;
розвиваюча: розвивати навички вдумливого, виразного читання поетичних творів; уміння аналізувати поетичні твори; розвивати ЗМ та СС, коригувати вимову;
виховна: виховувати усвідомлення великого значення почуття вірності для формування особистості;повагу до рідних звичаїв і традицій, їх роль в житті людини;любов до рідного краю;
Обладнання: підручник, портрет Т.Г. Шевченка, мультимедійна дошка, презентація, підручник «Українська література. 8 клас», цикл поезій «В казематі».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Перебіг уроку
1. Організаційний момент
Свою Україну любіть
Любіть її во время люте
В останню тяжкую минуту
За неї Господа моліть
Поет – справжній патріот. Відданий син своєї Батьківщини. Шевченко закликає молитись за свою країну
Вчитель: Отже, епіграф демонструє нам громадянську позицію людини, яка одним із проявів її духовності, патріотизму допомагає усвідомити місію поета в житті суспільства як і власну.
2. Перевірка домашнього завдання
Перш ніж перейти до вивчення нової теми, пригадаємо, що ми вивчили про Т.Шевченка на попередніх уроках. Приготуйтесь до «Експрес – опитування» (продовжіть речення)
3. Повідомлення теми та мети уроку
3.1. Слово вчителя
Нову тему дозвольте розпочати уривком із листа Шевченка своєму приятелеві А. Лизогубу у 1848 році: «Бодай і ворогові моєму лютому не довелось так каратись, як я тепер караюсь. Усі лиха упали на мою голову. Одне вже, що нудьга і безнадія давить серце, а друге: нездужаю з того дня, як привезли мене в сей край... Сей і другий місяць я ще буду в Орській кріпості, то напишіть знов хоч стрічечку, бо тільки Бог святий знає, як я радію, коли дійде до мене хоч одне слово з моєї рідної країни...».
Вчитель Зверніть увагу, діти, поет невимовно щасливий, радіє, коли отримує хоч стрічечку, хоч словечко з рідного краю.
Рядки ці свідчать про глибокі патріотичні почуття поета до України, про гіркі роздуми над своєю долею, про те, що не злоба і ненависть, а любов жила в його серці у скрутний час випробувань. Про всі ці почуття йдеться у поезії “Мені однаково, чи буду я жить в Україні…” - яка і є темою нашого уроку. Запишіть її.
3.2. Повідомлення проблемного питання
Вчитель:
Поезія – на одну хвилину. У ній – доля і митця, і України. Так може лише Шевченко. То Хто ж такий пророк? Чи можна Шевченка назвати такою людиною, яка могла передбачати подальшу долю кожного українця, долю рідного краю? Так, це поет, який прагнув ставити своє життя у залежність від народного.
Отже, наше проблемне завдання:
Визначити основний мотив поезії “Мені однаково, чи буду”, її ідейний зміст.
4. Сприймання навчального матеріалу
4.1. Інформаційні повідомлення учнів
Вчитель: Давайте познайомимось з новими фактами з життя Шевченка, що допоможуть нам глибше зрозуміти та з’ясувати обставини створення поезії
Повідомлення учнів
1-й учень - «Створення Шевченком в казематі поетичної збірки.»
1. Весною 1846 р. у Києві Шевченко знайомиться з М. Костомаровим, М. Гулаком, О. Маркевичем та іншими членами таємного Кирило-Мефодіївського братства …
У березні 1847 р. братство було розгромлене. Т.Г.Шевченка заарештувати 5 квітня 1847 р. під час переправи Дніпром, коли він їхав на весілля до Миколи Костомарова, де мав бути старшим боярином. Поета звинуватили в участі у Кирило-Мефодіївському товаристві, у написанні революційних творів… З 21квітня по 30 травня 1847 р. Т.Шевченко перебував у казематі, очікуючи вироку та мужньо й сміливо вів себе на допитах.
Цикл поезій Т.Г.Шевченка «У казематі» написаний у застінках Петропавлівської фортеці між 17 квітня і 30 травня 1847 р. Він включає 13 поезій: «Ой одна я одна», «За бараком байрак», «Мені однаково», «Садок вишневий коло хати», «Рано-вранці новобранці», «В неволі тяжко» та інші.
2-й учень - «Мотиви невольницької лірики Т.Г.Шевченка.»
2. Геніальний поет вірив у майбутнє, пророкував його. Весь цикл «В казематі», є своєрідним прологом до «невольничої» лірики Шевченка.
Цикл поезій Т.Г.Шевченка «У казематі» розповідає про тяжку долю рекрутів, і тут, за ґратами, поет викриває насильство і гніт («Рано-вранці новобранці…»). Однак не мотиви самотності визначають загальний настрій циклу. Шевченко співчуває людському горю («Ой одна я, одна»), оспівує милу його серцю природу України («Садок вишневий коло хати»). Між рядками віршів циклу «В казематі» прочитується ще один мотив — прагнення до волі. Це головна тема поезій Шевченка періоду ув’язнення та заслання. Ми Ще раз переконуємося, що, незалежно від умов, у яких перебував поет, подумки він був на рідній України, прагнув їй волі, співчував знедоленим.
Вчитель: отже, провідні мотиви циклу «В казематі» - самотність, кохання й розлука, любов до України та її народу, прагнення волі, заклик бути вірним народові України, тривожні думи про майбутнє
4.2. Словникова робота
Каземат – темниця.
Неоплаканий – за ним ніхто не заплаче.
Чужина – чужий край.
Не пом’яне – не згадає.
Лукаві – хитрі.
4.3. Читання вчителем твору
Вчитель: Із усіх поезій циклу «В казематі» найчарівніша, мабуть, -"Садок вишневий коло хати". Це - неперевершений зразок інтимної лірики поета. Бо перебуваючи у казематі, далеко від рідного краю, Шевченко згадує українську природу, пісні, звичаї, дуже сумує і тужить - і все це він передав у маленькій поезії.
Шевченко завжди мріяв жити тут, в Україні : «Садок вишневий коло хати, хрущі над вишнями гудуть», пише Митець - «поставлю хату і кімнату, садок-райочок насаджу» , зрештою, вмерти на рідній землі: «серце холоне… як подумаю, що може мене похоронять на чужині..» І раптом він все-таки пише в холодному карцері: «Мені однаково, чи буду я жить в Україні чи ні»!?
Мені однаково, чи буду
Я жить в Україні, чи ні.
Чи хто згадає, чи забуде
Мене в снігу на чужині -
Однаковісінько мені.
В неволі виріс між чужими,
І, неоплаканий своїми,
В неволі, плачучи, умру,
І все з собою заберу -
Малого сліду не покину
На нашій славній Україні,
На нашій - не своїй землі.
I не пом'яне батько з сином,
Не скаже синові: - Молись.
Молися, сину: за Вкраїну
Його замучили колись. -
Мені однаково, чи буде
Той син молитися, чи ні...
Та не однаково мені,
Як Україну злії люди
Присплять, лукаві, і в огні
Її, окраденую, збудять...
Ох, не однаково мені.
5.Ідейно-художній аналіз поезії Т.Шевченка «Мені однаково»
5.1. Бесіда за запитаннями
Та неоднаково мені,
Як Україну злії люде
Присплять, лукаві, і в огні
Її, окраденую, збудять…
Ох, не однаково мені.
Вчитель: Слово за словом, рядок за рядком зростає напруга і, нарешті, читач приходить до найвищої точки – відповіді на запитання, а що ж неоднаково поетові? І з’ясовую, що найголовніше сказано в останніх п’яти рядках
5.2. Творча робота «Гронування»
Т. Шевченку |
|
байдуже |
не однаково |
Чи буде жити на Україні, Чи хто згадує про нього, чи забуде, Чи буде син молитись за Україну, В неволі, плачучи, умре |
Як Україну злії люди присплять, Лукаві присплять рідній край, В огні Україну, окрадену, збудять, Чи буде молитися син за долю рідного краю |
5.3. Вирішення проблемного завдання
Вчитель: Тепер ми можемо зробити підсумок з нашого проблемного питання:
Який основний мотив поезії, його ідейний зміст
Яка ж ідея поезії:
Вчитель: Провідний мотив поезії: Головний мотив поезії - це заклик бути вірним народові, Україні, своїй Вітчизні. Шевченко виступає як патріот, його найбільше хвилює не особиста доля, а доля України. Бо якщо порівняти інтереси свої і народні, то власні доля, особисте щастя, і навіть слава – ніщо. А любов до знедоленої України та її народу, до Бога, своїх побратимів і співчуття до всіх нещасних - це ідея твору: і життєве кредо Шевченка - любити ближнього, свій народ, Батьківщину.
5.4. Експрес-опитування (метод «Незакінчене речення). Учні відповідають колективно.
Поезія «Мені однаково, чи буду...»
1.«Мені однаково, чи буду
Я жить ... чи ні». (В Україні). ДЕ?
2. «Чи хто згадає, чи забуде
Мене ... на чужині». (В снігу).ДЕ?
3. «В неволі виріс між...
І неоплаканий своїми». (Чужими). КИМ?
4. «На нашій славній Україні,
На нашій – ... землі». (Не своїй). ЯКІЙ?
5. «Мені однаково, чи буде
Той син..., чи ні». (Молитися).ЩО?
6. «Та не однаково мені,
Як Україну ...
Присплять, лукаві, і в огні
Її, окрденую, збудять». (Злії люде).ХТО?
5.5. Прийом «Незакінчене речення»
Прийом «Закінчіть речення»:
- «Сьогоднішній урок дав мені можливість задуматись над…»
6. Оцінювання роботи учнів
7. Домашнє завдання:
Обов’язкове: 1. Вивчити напам’ять вірш Т. Шевченка «Мені однаково, чи буду …» за підручником (стор.82);
2. Написати листа Т.Шевченку про події, які зараз відбуваються в Україні.