Текст як одиниця спілкування. Етапи підготовки тексту виступу. Види читання і записування тексту виступу. Естетика тексту.

Про матеріал
Презентація до уроку укр. мови Текст як одиниця спілкування. Етапи підготовки тексту виступу. Види читання і записування тексту виступу. Естетика тексту.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Текст як одиниця спілкування. Етапи підготовки тексту виступу. Види читання і записування тексту виступу. Естетика тексту.

Номер слайду 2

Мовленнєва ситуація. Відповідь1. У вас прекрасний настрій. Ви хочете сказати комплімент. Запишіть 10 формул-компліментів2. Ваша проблема в спілкуванні — невміння відмовляти. Складіть і запишіть 5 формул відмови в чомусь.3. Ви зробили комусь послугу. Вам висловлюють подяку. Запишіть не менше 10-ти словосполучень, які, на вашу думку, може використати той, кому ви зробили послугу4. Яку з форм ввічливості ви використовуєте найчастіше у своєму мовленні? Уявіть, що ви з проханням звернулися до однокласниці. З чого почнете розмову?

Номер слайду 3

Текст — це витвір мовленнєвого процесу, що відзначається завершеністю, об'єктивований у вигляді письмового документа, літературно опрацьований відповідно до типу документа, витвір, який складається із заголовка і ряду особливих одиниць (надфразових єдностей), об'єднаних різними типами лексичного, граматичного, логічного, стилістичного зв'язку, і має певну цілеспрямованість і прагматичну визначеність

Номер слайду 4

Найістотнішими текстовими ознаками є :цілісність;зв'язність;структурна організованість;завершеність.

Номер слайду 5

Кожний виступ складається з трьох основних частин: початку (вступу), основної частини і закінчення (висновків). Початок виступу має велике значення, бо саме на цьому етапі промовець має розв’язати кілька важливих завдань, від яких залежить успіх цього виступу: подолати хвилювання і набути впевненості; встановити контакт із слухачами, завоювати їхні симпатії; зацікавити аудиторію темою свого виступу; стисло схарактеризувати загальний зміст виступу і розподілити його на окремі питання. З’явившись перед аудиторією, слід привітатися з присутніми, витримати паузу, подолати внутрішнє хвилювання й почати виступ із чогось цікавого або із суті питання, уникаючи шаблону. Це може бути випадок із життя, парадоксальне формулювання, приказка, прислів’я чи афоризм. Потім коротко охарактеризувати зміст, завдання промови, а також часткові питання, на яких оратор передбачає зупинитися.

Номер слайду 6

Виклад змісту основної частини слід здійснювати за принципом від простого до складного, стежачи, щоб, з одного боку, усе, що говориться, було зрозуміле слухачам, а з іншого, щоб не було банальним, усім відомим. Інформація може упорядковуватися різними способами:· у хронологічній послідовності, коли потрібно викласти події чи схарактеризувати певний процес роботи;· у формі опису певного предмета, явища, пояснення його будови, функцій, істотних ознак тощо;· шляхом переліку основних пунктів, характеристик, прикладів застосування, переваг;· шляхом викладу певних тез, їх аргументації. До найцікавіших форм викладу належить розповідь; найменш цікавим з-поміж інших типів мовлення є опис, рівень інтересу до роздуму залежить від актуальності порушеної проблеми, глибини, переконливості аргументації висунутих тез, доступності самого викладу.

Номер слайду 7

У закінченні (висновках) виступу промовець узагальнює основні думки, робить підсумок виступу, надаючи йому логічної завершеності, закінченості, цілісності і тим самим посилюючи вплив на слухача

Номер слайду 8

Промова Стіва Джобса перед випускниками Стенфордського університету є ідеальною з точки зору риторики. Прочитати текст його другої історії. Дібрати до нього заголовок. Яке речення передає основну думку висловлювання?

Номер слайду 9

МОЯ ДРУГА ІСТОРІЯ ПРО ЛЮБОВ І ВТРАТИМені пощастило — я знайшов те, що люблю по життю робити досить рано. Woz і я заснували Apple у гаражі моїх батьків, коли мені було 20. Ми посилено трудилися, і через десять років Appleвиросла з двох чоловік у гаражі до $ 2-мільярдної компанії з 4000 працівників. Ми випустили наше найкраще створення — Макінтош — роком раніше і мені тільки-тільки виповнилося 30. І потім мене звільнили. Як вас можуть звільнити з компанії, яку ви заснували? Ну, у міру росту Apple ми наймали талановитих людей, щоб допомагати мені управляти компанією і в перші п’ять років все йшло добре. Але потім наше бачення майбутнього стало розходитися, і ми, кінець кінцем, посварилися. Рада директорів перейшла на його бік. Тому в 30 років я був звільнений. Причому публічно. Те, що було сенсом всього мого дорослого життя, пропало. Я не знав, чого робити кілька місяців. Я відчував, що підвів минуле покоління підприємців — що втратив естафетну паличку, коли мені її передавали. Я зустрічався з David Packard і Bob Noyce і намагався перепросити за те, що накоїв. Це було публічним провалом і я навіть думав про те, щоб втекти куди подалі. Але щось повільно стало прояснюватися в мені — я все ще любив те, що робив. Хід подій в Apple лише злегка усе змінив. Я був відкинутий, але любив. І, врешті-решт, вирішив почати все спочатку.

Номер слайду 10

Тоді я цього не розумів, але виявилося, що звільнення з Apple було кращим, що могло було статися зі мною. Тягар успішної людини змінився легковажністю початківця, менш упевненого в чому-небудь. Я звільнився і увійшов в один з найкреативніших періодів свого життя. Протягом наступних п’яти років я заснував компанію Ne. XT, іншу компанію, названу, Pixar і закохався в дивовижну жінку, яка стала моєю дружиною. Pixar створив найперший комп’ютерний анімаційний фільм, Toy Story, і є тепер найуспішнішою анімаційною студією у світі. У ході разючих подій Apple купила Ne. XT, я повернувся в Apple, і технологія, розроблена в Ne. XT, стала серцем нинішнього відродження Apple. А Laurene і я стали чудовою родиною. Я впевнений, що нічого з цього не трапилося б, якби мене не звільнили з Apple. Ліки були гіркими, але пацієнтові вони допомогли. Іноді життя б’є вас по голові цеглою. Не втрачайте віри. Я переконаний, що єдина річ, яка допомогла мені продовжувати справу, була та, що я любив свою справу. Вам треба знайти те, що ви любите. І це так само правильно для роботи, як і для стосунків. Ваша робота заповнить велику частину життя і єдиний спосіб бути повністю задоволеним — робити те, що по-вашому є великою справою. І єдиний спосіб робити великі справи — любити те, що ви робите. Якщо ви ще не знайшли своєї справи, шукайте. Не зупиняйтеся. Як це буває з усіма серцевими справами, ви довідаєтеся, коли знайдете. І, як будь-які гарні відносини, вони стають краще і краще з роками. Тому шукайте, поки не знайдете. Не зупиняйтеся.

Номер слайду 11

Правила запису тексту, конспекту1. Запис має бути компактним, щоб на сорінці вмістилося якомога більше тексту — це покращить його огляд.2. У тексті потрібно використовувати виділення та розмежування:• підкреслення (для заголовка, підзаголовків, висновків, відокремлення однієї теми від іншої). У процесі первинного запису виділення краще робити робочим кольором; у процесі вторинного опрацювання виділення краще робити іншим кольором (при цьому не перетворюйте текст на яскравий малюнок);• відступи (для позначення абзаців, пунктів плану);• пропуски (для виокремлення однієї думки від іншої);• нумерацію;• виділення тексту за допомогою рамки (визначення, правила, терміни, закони).3. Записуючи текст, необхідно робити скорочення, умовні позначення.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.5
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Кирильченко Любов Михайлівна
    Дякую, пані Вікторіє. Успіхів!
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Чигілейчик Жанна Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
18 жовтня 2021
Переглядів
10196
Оцінка розробки
4.9 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку