Тема: Число іменників. Конспект уроку з української мови 6 клас

Про матеріал

Тема: Число іменників.

Мета:Поглибити знання учнів про категорію числа іменників,

розглянути групи іменників, що мають форму тільки однини або тільки множини; розвивати логічне мислення, творчі здібності школярів; виховувати любов до рідного слова.

Перегляд файлу

 

Підготувала:

Середняк Юлія Олександрівна

Вчитель української мови та літератури

Агайманської ЗОШ

 

Тема: Число іменників.

Мета: Поглибити знання учнів про категорію числа іменників,

розглянути групи іменників, що мають форму тільки однини або тільки множини; розвивати логічне мислення, творчі здібності школярів; виховувати любов до рідного слова.

 

Обладнання: підручники, таблиця “Число іменників”, дошка.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку:
І. Організаційний момент.

Слово вчителя: Діти на нашому уроці присутні гості. Привітайтеся до них.

Продзвенів уже дзвінок

Починається урок.

Дзвоник всім нам дав наказ

До роботи швидше клас

Попрацюємо старанно,

Щоб урок пройшов немарно.

Любі діти, погляньте за вікно. Яка сьогодні погода?

Яким словом можна висловити настрій?

А тепер посміхніться один одному, мені. Стало тепло мені. Давайте бачити добре і красиве довкола нас!

З хорошим настроєм, бажанням учитися і дізнатися щось нове розпочинаємо наш урок рідної мови. Сьогодні нам треба виконати багато цікавих завдань. Щоб досягти успіху, треба всім працювати дружно, з натхненням, використовувати знання і навички з попередніх уроків. Мені б хотілося , щоб девізом нашого уроку було українське прислів’я:

Не намагайся бути першим,

А намагайся бути кращим.

Вірю в те, що з усіма завданнями ви успішно справитесь і під кінець уроку хай серце ваше запалає великою любов’ю до слова рідного, до української мови, до неньки України.

Вправа « Криголам»                            Яким ви хочете бачити наш урок?

ІІ .  Актуалізація опорних знань

  1. робота біля дошки з картками

Чоловічий  рід           Жіночий рід          Середній рід           Спільний рід

Інженер                      мати                        волосся                    нахаба

Батько                         радість                   ягня                         сирота

Холод                          піч                          сонце                    

Син                              осика                      курча                        тихоня

Сніг                             корова                    кіно                         плакса

Човен                          кімната                   море

чай

ІІІ Оголошення теми та мети уроку

Слово вчителя:

 Сьогодні ми з вами продовжимо мандрівку чарівними стежками країни Морфології , і зараз наша зупинка зветься Число Іменника. Перед нами постануть цікаві та загадкові завдання, які потрібно зробити, щоб продовжити мандрівку

Запис Числа і теми учнями

  1. Вивчення нового матеріалу.

 

 

Слово вчителя:

Коли одна – це однина:

Парта, дошка, бузина.

В множині – вони мої:

Книжки, парти й краї.

Для розрізнення кількісних ознак є дві числові форми — однина і множина (зошит — зошити, поле — поля). Є іменники, які мають лише одну форму числа. За наявністю форм числа іменники поділяються на три групи:

  •                        іменники, що мають форму однини і множини;
  •                        іменники, що вживаються тільки в однині;
  •                        іменники, що вживаються тільки в множині.

Тільки однина

Тільки множина

  1. Збірні іменники : гілля, дітвора, дрібнота, коріння, студентство.
  2. Назви абстрактних понять: геройство, добро, мир, слава.
  3. Речовинні: бензин , молоко, цукор,чай
  4. Власні назви : Дніпро Україна, Чигирин.

 

 

 

  1. Назви сукупності людей, істот , предметів: гроші, діти, фінанси.
  2. Назви часових понять, ігор, звичаїв, обрядів: дебати, іменини, посиденьки, пустощі, шахи.
  3. Речовинні: вершки , висівки, дріжді, макарони.
  4. Власні назви : Альпи, Карпати, Суми
  5. Назви предметів парної чи семитричної  будови: граблі, ковзани, куранти, окуляри, сіни
  6. Емоційні переживання : завидки, хитрощі, веселощі.

 

 

 

V .  Закріплення вивченого  нового матеріалу.

1. робота з підручником ( виконання вправи)Стр 89

Вчитель:

 Діти гляньте в підручник на стр 89, що ви  можете доповнити до всього сказаного.( Те що в іменниках, які мають форми тільки множини , рід не розрізняють.)

 А зараз  давайте виконаємо вправу 222 з підручника.

Розподілимо  іменники у три колонки: 1 - іменники, що мають форми однини і множини; 2- іменники, що мають тільки форми однини; 3 - іменники, що мають тільки форму множини.

однини і множини

однини

множина

Долина, вітер, книга, банкомат.

 

Птаство, молоко ,малювання., Полтава, совість

Спагеті, штани, ворота, Чернівці, канікули

 

Спагеті, паство, долина, штани, молоко, вітер, ворота, Полтава, совість, книга, малювання, Чернівці, канікули, банкомат.

З одним словом другої колонки та одним словом третьої ( на вибір) складіть речення з однорідними членами.

(Кожного дня після уроків я заходжу в магазин і купую молоко , хліб і фрукти.Зимові канікули – найулюбленіша пора школярів, і батьків, і вчителів.)

Проблемна ситуація.

А зараз в мене для вас таке завдання, поставте в однині такі іменники

Морози, землі, місяці, ножиці.

Чому іменник ножиці не можна поставити в однині?

 ( тому що ножиці це назва предметів парної будови і тому цей іменник вживається тільки в множині)

 

3.робота в парах , яка пара швидше справиться

Пари  отримують картки з  з словами: їх потрібно погрупувати на дві частини:

- ті, що вживаються тільки у формі однини;

- ті, що вживаються тільки у формі множини.

 

Радощі                                         врода

Пестощі                                       Київ

Пахощі                                        Дніпро

Карпати                                      ворота

Ножиці                                        сміливість

Граблі                                          чорнило

Окуляри                                      білило

Коноплі                                       гіпс

Сходи                                          мед

Сани                                           малювання

Сіни

Ясла

 

Радощі ,врода, пестощі, Київ , пахощі,  Дніпро, Карпати,  ворота,  ножиці  сміливість , граблі,   чорнило, окуляри,  білило, коноплі ,  гіпс, сходи, мед, сани, малювання, сіни , ясла.

 

«Ти – мені, я – тобі» (взаємоперевірка парами своєї роботи)

  1. Слово вчителя:

А зараз емоційна гра  «Розминка»

Якщо іменник вживається тільки в однині, підняти руки вгору, якщо тільки в множині – плеснути в долоні.

 Пшоно, сани, любов, Альпи,золото, молодь, уста, ,гроші , глибина, смородина, хрестини , оглядини.

Слово вчителя:

 Зараз пропоную вам відгадати загадки і визначити число іменників

Загадки

  • У зимову веселу пору ми кращі друзі дітвори.

Возять діти нас на гору, ми веземо їх з гори. (сани)

  • Хто входить і виходить, той перший нам руку подає.

Ми стоїмо завжди при вході, нас у хаті кілька є. (двері)

  • Рідке, а не вода, біле, а не сніг. (Молоко).

 (Учні запитують слова – відгадки, визначають число іменників і роблять висновок, що в українській мов є іменники, які вживаються тільки в однині або тільки у множині.)

  1. Завдання-гра «Хто більше?»

Робота в «Четвірках»

за 2  хвилин записати якомога більше іменників, які мають форму тільки множини:

  1. звичаї, обряди:         іменини, оглядини, посиденьки , дебати, хрестини
  2. ігри:                                   піжмурки, пустощі, шахи,
  3. географічні назви:        Карпати,Альпи, Суми, Ромни,
  4. почуття:                            заздрощі, веселощі, радощі
  5. назви речовин:                 висівки, вершки, дріжді, макарони
  6. назви парних предметів:       окуляри,.ножиці, сани,щипці, плоскогубці, двері, ворота, вуса, вуста.

6. Слово вчителя:

Погляньте на дошку, перед вами невеличкий , але важливий тест – розминка

«Готуючись до ЗНО».

Визначити рядок , де всі слова вживаються тільки в однині

А) сміливість, сходи, двері

Б) козацтво, солома, борошно,

В) надра, гроші, Марс,

7. Вибірковий диктант

Записати іменники в дві колонки: 1) ті, що вживаються тільки у формі однини; 2) ті, що вживаються лише в множини.

 Молодь, лічба, ножиці, граблі, канікули, сміливість, ворота, дрова, ходьба, читання, макарони, гроші, канікули, жнива , харчі, доброта.

(В однині — молодь, лічба, читання, ходьба, доброта, сміливість, хоробрість, радість, любов; в множині — ножиці, граблі, ворота, дрова, макарони, гроші, канікули,, жнива, харчі).

VІ  Підсумки уроку

Мікрофон

  •       Що нового дізналися на уроці?
  •       Що для вас було найцікавішим?
  •       Що для вас виявилося найскладнішим?

 

VІІ.  Домашнє завдання          

Оцінювання.

Слово вчителя:

Ви молодці, всі працювали,

Оцінки маєте такі.

 

Ось і закінчиласяподорож у країну числа Іменників. Я думаю, що вам було цікаво.

І  пам’ятайте, що слова – це кольорові камінці. Мало їх назбирати, треба ще навчитися з них візерунки викладати.

Отож, діти, учіться створювати візерунки із слів. Збагачуйте своє мовлення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання – кросворд «Сховане слово».

Заповніть клітинки іменниками, що відповідають поданим нижче визначенням. У виділеному рядку ви прочитаєте назву числа, у якому вони вживаються

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Кольорова рідина, що використовується для письма. (Чорнило)
  2. Один з видів пересування людини. (Ходьба)
  3. Рідина, що виготовляється з нафти та є життєво необхідною для машин.(Бензин)
  4. Хімічний елемент, що входить до складу води (Кисіль)
  5. Назва спортивної гри з м’ячем.(Теніс)
  6. Назва однієї з планет Сонячної системи  (Сатурн)

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Губар Алла Анатоліївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Борисюк Олена Валеріївна
    Дуже хороша розробка! Безліч цікавих завдань!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Kiryan Irina
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Біла Наталя Нарулгадівна
    Дякую за цікаву і корисну розробку.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
doc
Додано
2 квітня 2018
Переглядів
23805
Оцінка розробки
5.0 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку