Тема. Дитяча пісня зі скриньки пісень-закличок. «Іди, іди, дощику» та «Вийди, вийди, сонечко».
Мета: ознайомити дітей з особливостями побудови, промовляння пісні-
заклички. Сформувати уявлення про виникнення пісень-закличок. Виховувати пильність під час читання, навчати відшукувати значення незрозумілих слів у виносках, тлумачному словнику. Формувати вміння знаходити спільне і відмінне в текстах пісень-закличок. Заохочувати дітей до запам'ятовування закличок.
Обладнання: мультимедійна презентація, відео закличок «Іди, іди дощику» та «Вийди, вийди, сонечко».
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
І. Організація класу до роботи
Люблю я свій розум,
Увагу та пам`ять.
Працює мій мозок.
І вчусь я старанно.
Сприймаю все нове
І мислю логічно.
Учителя слово
Здійсню практично.
II. Актуалізація опорних знань
1. Розвиток мовленнєвого апарату й удосконалення навички читання
Сестрички-близнятка Аліна та Аніла дуже не любили, коли йшов дощ. Гуляти не можна, сумно. А тато з мамою чомусь дуже раділи дощику, хвалили його.
Одного сонячного ранку дівчатка вирішили піти на прогулянку і запитати у всіх, кого зустрінуть, чи добре, коли йде дощ.
Першою їм зустрілася корівка Ласунка.
Привіт, Ласунко! Ти любиш дощик, хочеш, щоб він ішов? – запитали дівчатка.
Му! Звісно, хочу. Не буде дощику – не буде соковитої травички.
Дякуємо, побіжимо далі.
Зачекайте, а читати ви вмієте?
Так.
Тоді прочитайте швидко, що це тут написано. І ви, діти, теж прочитайте.
Молодці, мої малята, швидко вмієте читати.
Що ж, мандруйте, поспішайте, дощик швидко відшукайте.
Пішли Аліна та Аніла далі. Йдуть-йдуть, бачать – свинка Фросинка порається біля коритця зі своїми малятами.
Свинко Фросинко, привіт. Тобі дощик потрібен?
О! Хро-о-о! Де? Давайте сюди його! Кому ж він не потрібен! Тепленькі гарні калабатинки, смачненька городина – усе він, рідний.
Зрозуміло. А ми думали, що не всі люблять дощик. То ми підемо далі.
Зачекайте, дітлахи. Виберіть, будь ласка, зі списку назви домашніх тварин.
Дякую, дітки, молодці, - сказала свинка і пішла поратися далі.
Раптом сестрички почули чийсь голос. То був метелик Веселик.
Я знаю, кого ви шукаєте. І ребус про нього знаю.
— А ви, діти відгадали ребус?
А) Гра «Чарівний мікрофон»
Завдання. Учні по черзі відповідають на запитання, передаючи мікрофон один одному. Перший говорить про позитивне, другий про негативне і т. д.
— Як ви вважаєте, коли йде дощик, це добре чи погано? Починайте відповідь словами: «Коли йде дощик — це...»
Наприклад:
Коли йде дощик — це добре, тому що зволожується земля.
Коли йде дощик — це погано, тому що вода може затопити підвал будинку.
— Чому ви так вважаєте? Поясніть вашу думку.
III. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку
Метелик:
— Не люблю я дощик, бо крильця мокнуть і літати важко, а в крота дощ затопив помешкання і гніздо синиці залив. От бешкетник! Та все-таки він і користь приносить, водичку дає. Он – рослини без нього сохнуть, річки міліють. Ну, полетів я, до зустрічі.
Попрощалися дівчатка з метеликом Веселиком і замислилися: то що ж це за дощик такий: одні його люблять, інші – ні. Де відповіді шукати?
Учитель:
— Діти, допоможемо сестричкам? (Так).
— Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо про дощик і прочитаємо оповідання та пісні про нього.
—
ІV. Сприймання та усвідомлення нового навчального матеріалу
а) Читання мовчки;
б) читання із завданням (знайти відповідь на запитання, знайти кінець речення за початком і навпаки);
в) читання «дощиком» (швидше-повільніше, голосніше-тихіше);
г) читання за ролями.
- Про що просять дощик?
- Чому текст називається «Глухий дощик»?
- Чи доводилося вам зустрічатися з таким дощиком?
- Переробіть текст на закличку.
А) Інформація про пісні-заклички
Незвичайні властивості явищ природи подано в закличці як перелік тієї благодаті, тих дарів, яких від них чекають і які вони дійсно несуть.
Закличка — це не просте звернення до природних стихій, а виражена в слові, ритмі, інтонації гама відчуттів — переживання, захоплення, ніжність. Емоції радості, довіри, переконаності в хорошому закладені в самій структурі вірша — у хвилеподібних повторах, у зміні картинок-прохань, у ритмі — жвавому, завзятому, у звучанні кожного рядка, кожного слова.
Б) Слухання пісні «Іди, іди, дощику»
https://www.youtube.com/watch?v=AQviZL2BtN4
В) Гра «Рибки». Самостійне читання заклички мовчки
ІДИ, ІДИ, ДОЩИКУ
Іди, іди, дощику,
зварю тобі борщику
в полив'янім горщику,
поставлю на дубочку,
у зеленому садочку.
Вітер ізнявся,
дуб захитався,
горщик розбився,
а дощик полився
— цебром, відром,
дійницею над нашою пшеницею!..
Іди, іди, дощику,
зварю тобі борщику!..
Тобі каша, мені борщ,
щоб ішов великий дощ.
Г) Прослуховування наступної заклички «Іди, іди дощику» за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=zm2E7_gRJQI
Д) Прочитайте закличку
ІДИ, ІДИ, ДОЩИКУ
Іди, іди, дощику,
зварю тобі борщику
у новому горщику.
Та поставлю на вербі,
щоб не з'їли комарі.
Буде вам, буде й нам,
буде всім комарам.
Чим відрізняється прочитана вами закличка від прослуханої пісні?
Школярі відповідають за шаблоном: «Відмінним у прослуханому і прочитаному є те, що…»
Е) Повторне читання закличок учнями
— Навіщо діти звертаються до дощу?
— Порівняйте дві пісеньки «Іди, іди, дощику». Про що вони?
— Що в них спільного?
— Чому ці пісеньки можна назвати закличками?
— Знайдіть у пісеньках пестливі слова.
Дощику — … (борщику, горщику).
На вербі — … (комарі).
Нам — … (комарам).
Дубочку — … (садочку).
Ізнявся — … (захитався).
Розбився —… (полився).
Дійницею —… (пшеницею).
Продовження додатку Б
Прочитавши оповідання і пісні про дощик, Аліна та Аніла твердо вирішили…
— Як ви гадаєте, що саме вирішили дівчатка? (Відповіді).
— Так, вони вирішили, що дощик потрібний всім. І захотіли покликати дощик. Давайте разом покличемо дощик. (Кличуть).
— Дівчаткам хочеться, щоб і сонечко, і дощик завжди були на небі.
Ж) Прослуховування наступної заклички «Вийди,вийди, сонечко» за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=7zzy_UoFxec
VI. Творче застосування знань, умінь і способів діяльності
— Чим схожі дощик і сонечко?
— Чим вони відрізняються?
— А коли одночасно йде дощик і світить сонечко, яке природне явище з'являється?
— Хто з вас спостерігав веселку?
— Як ви думаєте, чому її так назвали?
— Як ще називають веселку?
— Скільки кольорів у веселки? Назвіть їх.
2. Гра «Додай слово
Вставте потрібні слова (назви ознак) у реченнях і намалюйте веселку (у парі), користуючись порядком названих кольорів.
У дужках подані слова, які учні повинні згадати, користуючись текстами.
Яка? ... (червона) суничка засмутилася, коли пішов дощик.
Які? ... (помаранчеві) лілії весело зустріли дощик.
Яке? ... (жовте) сонечко осліпило дощик.
Які? ... (зелені) огірки дуже чекали дощик.
У якому? ... (блакитному) озерці раділи дощику жабки.
Які? ... (сині) дзвіночки хвилювалися, що дощик намочить їхні важкі капелюшки.
А останній колір — фіолетовий.
Перевірте, чи правильно ви намалювали веселку.
Червоний — помаранчевий — жовтий — зелений — блакитний — синій — фіолетовий.
— Які почуття у вас виникли, коли ви малювали веселку?
VІІ. Підсумок уроку
— Чи сподобався вам урок?
— Яке оповідання ми читали на уроці?
— Чому дощик назвали глухим?
— Як називаються пісні, які ми читали на уроці? Чи хотілося б ще помандрувати разом з Аліною та Анілою?