Тема «Дія ділення. Назви чисел при діленні. Зв'язок дій множення і ділення. Задачі на ділення. Розв’язування задач, що містять дворазове зменшення на кілька одиниць».

Про матеріал
Тип уроку: комбінований. Основні терміни і поняття: назв чисел при діленні Міжпредметні зв’язки: природознавство, українська мова. Обладнання: обчислювальні таблиці, картки для самостійної роботи, картки контролю, мультимедійне обладнання. підручник «Математика» (автор М.В.Богданович, Г. П. Лишенко с.20-21).
Перегляд файлу

Управління освіти адміністрації

Холодногірського району Харківської міської Ради

Харківська гімназія № 152

                    Харківської міської ради Харківської області

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               Конспект уроку з математики в 3 класі

 

Тема «Дія ділення. Назви чисел при діленні. Зв'язок дій множення і ділення. Задачі на ділення. Розв’язування задач, що містять дворазове зменшення на кілька одиниць».

 

 

 

 

 

 

 

                                                                       Підготувала

вчитель початкових класів

вищої категорії

методист

Бацула Наталія Володимирівна

 

 

 

 

 

 

 

УРОК № 13

Тема «Дія ділення. Назви чисел при діленні. Зв'язок дій множення і ділення. Задачі на ділення. Розв’язування задач, що містять дворазове зменшення на кілька одиниць».

Мета:

  • формування предметних компетентностей:

актуалізувати знання учнів з теми « Зв’язок дій множення і ділення», розуміння школярами понять «перевірка діленням множення»;  повторити  назви компонентів при діленні; вдосконалювати навички розв’язування задачі, що містять дворазове зменшення чисел на кілька одиниць;розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

  • формування ключових компетентностей:
  • уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
  • комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
  • соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
  • інформаційної: розширити знання учнів про Всесвіт,Червону книгу України;
  • громадянської:виховувати бережливе ставлення до природи, розвивати здатність екологічно мислити.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: назв чисел при діленні

Міжпредметні зв’язки: природознавство, українська мова.

Обладнання: обчислювальні таблиці,  картки для самостійної роботи, картки контролю, мультимедійне обладнання.  підручник «Математика» (автор М.В.Богданович, Г. П. Лишенко с.20-21).

ХІД УРОКУ

І. Вступна частина. «Психологічна настанова».

1. Організація класу.

  «Психологічна настанова» «Теплий обмін»

-Я на свої долоні кладу свою любов до вас, розуміння, терпіння. Ви ж на свої долоні покладіть свої знання, уважність. А тепер давайте з вами зробимо обмін: я легенько здуваю до вас те, що лежить на моїх долонях, а ви здуваєте те, що на ваших долонях. Ось ми з вами здійснили теплий обмін, а наскільки він успішний, побачимо пізніше…..
-Для того щоб краще розуміти явища які відбуваються  в Космосі треба мати багато знань. І тоді, можливо, прийде час, коли ви відкриєте нові закони , ще невідомі людству.
-Якщо ти допитливий і тебе приваблює зоряне небо, якщо ти мрійник та фантазер, рушаймо з нами в космічну математичну подорож!

2. Актуалізація опорних знань

1) Усне опитування –плутанка (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»).

-Який сьогодні день?

-Як знайти невідоме зменшуване?

-Який був учора?

 -Як знайти невідомий доданок?

-Який буде завтра?

-Як називаються числа при множенні?

-Який буде післязавтра?

-Як знайти невідомий множник?

-Скільки днів має тиждень, місяць, рік?

-Чому дорівнює 1 рік на інших планетах?

2)Математичний диктант.(Двоє учнів працюють за дошкою. Наприкінці роботи проводиться взаємоперевірка.)

Варіант № 1.

Добуток чисел 2 та 9 збільшити на 70.

Добуток чисел 3 та 8 зменшити на 13.

45 зменшити на добуток чисел 2 та 8.

Добутки чисел 2 і 4 та 3 та 7 збільшити на 55.

3*9+61=          3*9-16=               43-2*7=           2*5+3*6+56=

(Відповіді.88, 11, 29,84)

Варіант № 2.

Добуток чисел 3 та 9 збільшити на 61.

Добуток чисел 3 та 9 зменшити на 16.

43 зменшити на добуток чисел 2 та 7.

Добутки чисел 2 і 5 та 3 та 6 збільшити на 56.

(Відповіді.88, 11, 29,84)

-Розгляньте таблицю.

-Що позначають відповіді в ваших математичних диктантах?

 

Планета

Меркурій

Венера

Марс

Юпітер

Сатурн

Уран

Нептун

Тривалість

року відносно земного .

88 діб

224 доби

686 діб

11 років

29 років

84 роки

164 роки

3)Каліграфічна хвилинка.

-Яке число зайве? (88 діб)

Варіант 1

-Розташуй  та запиши числа у порядку спадання, збільшивши результати на 9

-Розташуй  та запиши числа у порядку спадання, зменшивши результати на 9

93,38,20,75,20,2.

Варіант 1

-Розташуй  та запиши числа у порядку зростання, збільшивши результати на 9.

-Розташуй  та запиши числа у порядку зростання, зменшивши результати на 9.

2,20,75,20,38,93

-Ми збільшували та зменшували на 9, тому що летимо на 9 планету….Таємниця її назви, відкриється тільки розумним,наполегливим, старанним….

ІІ. Основна частина

1.Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Коло ідей»).

-Помилуємось перед стартом красою птахів та тварин, які нажаль занесені до книги…. (Червоної книги) нашої чудової планети…

-А хто із вас швидко,довго не роздумуючи дасть відповідь на запитання.

-Використайте набуті знання з минулого уроку.

-Скільки лапок у пташок та тварин?

- Поясніть розв’язання прикладів. Який висновок можна зробити? (Відповіді дітей.)

http://subject.com.ua/textbook/nature/2klas/2klas.files/image316.jpg

2*3+6+4=16

C:\Users\user\Downloads\img11.jpg

2*3+4*3=18

 

C:\Users\user\Downloads\24916_html_6dd92c22.jpg

 

2*3+4*2+0=14

 -Скільки тваринок заховалось ?

 

https://avatanplus.com/files/resources/original/5747a04d496d5154efca2df5.jpg

Висновок. Знаходити значення виразу за допомогою віднімання незручно. Замінити приклади на віднімання прикладами на ділення, якщо це можливо.

-Як зручно порахувати? (32:4=8)

 

http://wallpaper.zone/img/5467124.jpg

-Як зручно порахувати? (24:4=6)

-Яка тема нашого уроку?

2.Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової  гри «За і проти»)

- Чи треба знати таблиці множення та ділення? (Відповіді учнів.)

3.Вивчення нового матеріалу.

1) Усне опитування. (з використанням прийому «Мікрофон»)

-Якою дією можна замінити дію додавання ( при повторенні однакових доданків) ?

-Як називаються компоненти при множенні?

-З якою дією пов’язана дія множення ?

-Як називаються компоненти при діленні?

 

2) Фізкультхвилинка. Рухлива гра «Ми планети»

(Діти стають у коло в залежності від номера планет)

Кожна дитина отримує значок або картку із зображенням певної планети. У центрі стає Сонечко, інші діти мають стати довкола нього у такому порядку, як і планети у Сонячній системі.

         Стали всі планети в ряд,

        Ніби справді на парад.

        Як від Сонця рахувати,

         Меркурій першим слід назвати.

         Друга Венера величава,

         По небу ходить ніби пава.

         Третя, Венерина сусідка,

         Це Земля – наша домівка.

         Ніби бог війни упертий,

         Червоний Марс.

          І він четвертий.

         За ним друг його пихатий –

         Гігант Юпітер,

         в списку – п’ятий.

         Шостий, ніби в пояс вбраний,

         Це Сатурн – сусід Урана.

         А Уран, планета сьома,

         Також добре нам відома.

         Ну а слідом за Ураном –

         Нептун – восьмий і останній.

В мандрах космічних ми побували

Планети  всі ми назвали.

3)Робота за підручником (с. 21).

а) Робота за таблицею с.21, № 125 (фронтально з використанням прийому «Я вчитель»)

Ділене

Дільник

Частка

18

3

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Як називаються числа при діленні?

-Назвіть числа в рівності 18:3=6

-Вираз 18:3 також називають часткою чисел 18і3

Заповни таблицю: 27:3=9,  21:3=7,   18:2=9

б) Робота за малюнком с.21, № 126 (фронтально з використанням прийому «Я вчитель»)
-Розгляньте малюнок. Діти складають вираз на множення, а потім на ділення. 

4*7=2 8
28:7 = 4 
28:4 = 7 
Висновок: з кожного приклада на множення можна скласти два приклада на ділення. 

Якщо добуток двох чисел поділити на один із множників, то отримаємо другий множник.

в) Самостійна робота с.21, № 127 (індивідуальна робота з подальшою взаємоперевіркою)

1) З кожного виразу та його значення склади й запиши по дві нерівності з діленням за зразком.
2*8                   3*9                2*9                     3*7
2)  Підібрати вираз до розв'язку задачі.
- Коли з хімскладу відгрузили ракетне паливо в 3 баки, по 3 т в кожну, то в ньому залишилося 15 т.
Скільки тонн палива було на складі?
1) 3*3
2) 3*3+9

3)( 9-3)*3

г) Розв’язування задачі на дворазове зменшення числа на кілька одиниць с.21, № 112 (робота у міні – групах з використанням прийому «Два – чотири – всі разом»)

Доповни умову задачі.

Вода-100л-…..кг

Нафта-….-?, на….

Бензин-100л-?,на….

Запиши розв’язок задачі по діях ( або виразом)

1)..-..=…(кг)- маса нафти

2)…-…=…(кг) – маса бензину

4.)Інформаційна хвилинка. Робота зі словником.(або інформація з інтернету :Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.)

-Таємниця назви планети відкрилася, тому що ви не тільки розумні,наполегливі, старанні, а ще вмієте товаришувати, допомагати друг другу ….

-Як в народі кажуть…

-Яке краще,на вашу думку, підходить ?

-Для кращих друзів цікавинка-хвилинка…

20 січня 2016 року астрономи з Каліфорнійського технологічного інституту Костянтин Батигін і Майкл Браун повідомили про можливу ( на , 90 % ) дев'яту планету  . Планета приблизно в десять разів масивніша, ніж Земля, віддалена від Сонця приблизно у 20 разів далі, ніж Нептун (90 мільярдів кілометрів).  Поки що вчені називають цю гіпотетичну планету просто «Дев'ята планета».
- Ось і закінчується наша навколосвітня подорож. Час повертатися на нашу рідну Землю.

ам’ятайте про те, що кожна людина – частинка безмежного і прекрасного Всесвіту. Тому має оберігати все, що довкола неї.

         Світ прекрасний навколо тебе,

         Сонце ясне і синє небо,

         Птахи і звірі, гори і ріки –

         Нехай він буде таким повіки!

         Нехай людина добро приносить,

         Бо світ навколо любові просить.

ІІІ. Заключна частина

  1. Домашнє завдання

С. 18, № 121, 130, 131. (з використанням прийому «Вибери сам»)

  1. Рефлексія .
  • Чого навчились на уроці?
  • Як пов'язані між собою дії множення і ділення?
  • Як знайти невідомий множник? ділене? дільник?
  • Перше число 10, а друге число — у 5 разів менше. Знайдіть друге число.
  •  З прикладу на множення складіть два приклади на ділення.(2 • 6 = 12,3• 9 = 27)
  • Що допомагало вам працювати ?

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
3 серпня 2019
Переглядів
2213
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку