Управління освіти адміністрації
Холодногірського району Харківської міської Ради
Харківська гімназія № 152
Харківської міської ради Харківської області
Конспект уроку з математики в 3 класі
Тема «Повторення таблиць множення числа 5 і ділення на 5. Використання таблиці для розв’язування задач і знаходження значень виразів. Складання і розв'язування задач».
Підготувала
вчитель початкових класів
вищої категорії
методист
Бацула Наталія Володимирівна
УРОК № 15
Тема «Повторення таблиць множення числа 5 і ділення на 5. Використання таблиці для розв’язування задач і знаходження значень виразів. Складання і розв'язування задач».
Мета:
закріпити навички табличного множення і ділення чисел на 5;актуалізувати знання учнів з теми « Зв’язок дій множення і ділення»;формувати вміння використовувати вивчений матеріал під час розв’язування задач і знаходження значень виразів; вдосконалювати обчислювальні навички, використовуючи таблицю;розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: назв чисел при діленні
Міжпредметні зв’язки: природознавство, українська мова.
Обладнання: обчислювальні таблиці, картки для самостійної роботи, картки контролю, мультимедійне обладнання. підручник «Математика» (автор М.В.Богданович, Г. П. Лишенко с.24-25).
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина. «Психологічна настанова».
1. Організація класу.
Звучить спокійна музика.
Я- зірочка!Я – маленька
Я прокидаюся, вмиваюся. Я розчісую свої промені й піднімаюся вільно й урочисто.
Я — велика куля. В мені багато тепла і світла. Я дарую своє тепло всім.
Я перетворююся на тоненький промінчик. Я лечу на землю і пірнаю в м'яке зелене листя, я купаюся в блакитних хвилях моря, я граюся в білій піні.
Я-допитливий. Я-Хочу багато знати…Приймаємо до нашої дружної сім'ї.
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником.(або інформація з інтернету :Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.)
Зоря — поняття, яке має декілька значень. |
Зоря — астрономічний об'єкт.
Зоря — заграва в атмосфері під час сходу і заходу Сонця.
Зоря — ранковий або вечірній військовий сигнал, який виконується на барабані, горні чи трубі («грати зорю» чи «бити зорю»).
«Зоря» — український професійний футбольний клуб.
«Зоря» — журнал, що виходив у Львові в 1880—1897 роках.
«Зоря» — кінотеатр
2. Актуалізація опорних знань.
1) Усна лічба(фронтально з використанням прийому «Мікрофон»)
Віршовані задачі
В'яже бабуся-лисиця
Трьом онукам рукавиці.
— Подарую вам, онуки,
Рукавичок по дві штуки.
Бережіть, не загубіть!
Скільки всіх? Перелічіть! (2 х 3)
Білка моркву посадила,
Тридцять шість там вродило.
П'ять зайців по три зірвали.
Скільки білочці зосталось? (36-(3 х 5))
Із рибалки йшли три галки,
А за ними два граки.
Галки несли по сім щук,
По чотири в граків на плечі.
І сваряться, просто сміх,
Не полічать щук своїх.
А ви поміркуйте,
Всіх щук порахуйте. (3x7+2x4)
Двоє вулицею йдуть,
По три саджанці несуть.
Скільки ямок треба, діти,
Щоб саджанці посадити? (З х 2)
Сім подружок стали грати,
З паличок складать квадрати,
По квадратику зробили,
Паличок не полічили.
А ви їм допоможіть,
Скільки буде, полічіть. (4 х 7)
В'яже бабуся-лисиця
Трьом онукам рукавиці.
«Подарую вам, онуки,
Рукавичок по дві штуки,
Бережіть, не загубіть!»
Скільки всіх? Перелічіть! (6).
Відповіді. 6,21,29,6,28,6.
2)Каліграфічна хвилинка
-Покажемо промінчику каліграфічне письмо цифр.
-Яку закономірність побачили?(6-повторюється, наступні числа двоцифрові з третього десятка
-Хлопці записують числа в порядку зростання,а потім збільшивши на 9.
(21,28,29,30, 37,38)
-Дівчата записують числа в порядку спадання, а потім збільшивши на 9.
(29,28,21,38,37,30)
3) Графічний диктант (з використанням прийому «Інтрига»)
-Промінчик хоче нам розказати про свою Батьківщину
Інформаційна хвилинка. Робота зі словником.(або інформація з інтернету :Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.)
-Промінчик прилетів до нас із Сіріуса (яку можна безпосередньо спостерігати в телескоп),
яка знаходиться у сузір'ї Великого Пса.
ІІ. Основна частина
1.Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Коло ідей»).
-До малюнка придумай задачі, усно розв’яжи їх.
-Використайте набуті знання з минулого уроку.
(Літо Спека. 5 тварин прийшли до водопою. Скільки слідів вони залишили після себе?
Літо.Спека. Тварини залишили після себе 20 слідів. Скільки прийшло тварин?)
5+5+5+5=5*4=20
-Що спільного на малюнках?
-Чим відрізняються?
-Що цікавого помітили з точки зору математики?
-Який висновок можна зробити? (Відповіді дітей.)
Висновок. Знаходити значення виразу за допомогою додавання незручно. Замінити приклади на додавання прикладами на множення, якщо це можливо
Висновок.Треба скласти і вивчити результати таблиці множення числа 5 на числа 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, тобто скласти таблицю множення числа 5 та ділення на 5.
-Яка тема нашого уроку?
2.Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Синтез думок»)
- Де в реальному житті ми використовуємо знання таблиці множення та ділення на 5? (Відповіді учнів.)
3.Вивчення нового матеріалу.
1) Математичний диктант (Двоє учнів працюють за дошкою. Наприкінці роботи проводиться взаємоперевірка.)
Відповіді: 45,57,51,30,45,45,13,5,34,19,45,60.
2) Робота за підручником (с. 24).
а) Робота над задачею с.24, № 149 (з використанням прийому «Два – чотири – всі разом»)
Технологія «Два, чотирни, всі разом»
Аналіз задачі, складання короткої умови.
К.— 25 кг
Ц.— 5 кг
М.— ?, у 5 разів <
— Чи можемо відразу дати відповідь на головне питання задачі? Чому?
— Що для цього треба дізнатися? Якою дією?
— Запишіть розв’язання задачі.
Сильніші учні складають вираз (25 + 5) : 5 = 6 (кг).
Усі решта розв’язують по діях (слабшим учням роздають картки-підказки).
Розв’язання
1) +=
2) :=
Відповідь: 6 кг моркви витратили.
б) Фізкультхвилинка
Плеснути в долоні стільки раз скільки буде 5*2
Покивати головою 5 разів вперед
Зробити колові оберти головою вперед і назад
Тупнути правою ногою стільки раз скільки буде 5*1
Тупнути лівою ногою 10 – 5
Помахати руками 5*3
в) Розв’язування задачі за малюнком с.24, № 150 (фронтально з використанням прийому «Я – вчитель»)
1 рівень
Розв’яжи задачу за малюнком:
Самостійно склади вираз до задачі.
Вираз. 4+4*5=24
2 рівень
Розв’яжи задачу за малюнком:
Запиши розв’язок задачі по діях.
1)..*..=…(грн)- вартість книжки
2)…+…=…(грн) – вартість книжки та зошита разом
г) Розв’язування задачі за схематичним зображенням с.25, № 151 (індивідуально з подальшою взаємоперевіркою)
д) Робота над завданням з логічним навантаженням с.25, №153 (індивідуально з подальшим поясненням біля дошки)
1) Скласти вираз
(13-3):2=5 (см)
2)Перевірити на практиці.
-Промінчик вражений вашими знаннями. Дякує вам за чудовий урок та запрошує до себе у гості….
ІІІ. Заключна частина
С. 25, № 152,154,155 (з використанням прийому «Вибери сам»)
2. Рефлексія (з використанням прийому «Інтерв’ю »)