Тема: «Фрукти та овочі виліплені із пластиліну».
Мета: вчити дітей працювати з пластичним матеріалом, відчувати зв’язок форми, призначення, декоративного оздоблення засобів і предметів народного декоративного-прикладного мистецтва; розвивати відчуття гармонії із застосуванням попередньої переробки форм реальних у декоративні; сприяти формуванню поваги до праці народних майстрів і розумінню краси декоративно-прикладного мистецтва.
Обладнання: таблиці, ілюстрації із зображенням керамічних виробів,
глиняні іграшки, глечики, макітри, куманці.
Тип уроку: комбінований.
Методи і прийоми роботи:розповідь, бесіда, пояснення, гра, практична робота, інструктаж.
Хід уроку
І. Організація класу:
-
Привітання:
-
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
2. Перевірка готовності до уроку.
3. Упорядкування робочих місць.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності:
-
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з прийомами роботи з пластиліном, з правилами, яких слід дотримуватися при роботі з пластиліном, та дізнаємося, що слід уживати в їжу, щоб мати міцне здоров’я.
ІІІ. Засвоєння нових знань:
-
Вступна бесіда:
-
Хто знає, що. таке пластилін?
-
З чого він зроблений?
-
Як із ним працювати?
-
Пластилін створений людиною з. білої глини, гліцерину, вазеліну (щоб глина не висихала) і воску (щоб глина була завжди пластичною). Щоб падати пластиліну колір, використовують спеціальні барвники.
-
Зараз осінь. На вулиці холодно, дощить, а вам потрібно ходити до школи, навчатися. Де ж набратися сил? Що необхідно робити, щоб бути здоровими та міцними цілий рік? (Відповіді дітей.)
-
Щоб дізнатися, чи маєте ви рацію, розгадайте кросворд.
-
Робота над кросвордом:
1
|
|
|
|
|
В
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
І
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
Т
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
А
|
|
|
|
5
|
|
|
М
|
|
|
|
|
а
|
|
|
|
|
І
|
|
|
|
7
|
|
|
|
н
|
|
|
|
|
|
|
8
|
|
и
|
|
|
|
|
-
Помаранчева і гарна,
У землі сиджу немарно: Соковита, солоденька,
Вже я стала чималенька.
Собою пригощу дитину.
Хай корисну з’їсть... (морквину).
-
В діжці ми їх засолили,
А тоді всю зиму їли.
Солоненькі та хрумкі
У пухирцях... (огірки).
-
Некрасива, шишкувата,
Як прийде на стіл вона,
Скажуть весело хлоп’ята:
Ну й розсипчаста, смачна! (Картопля)
-
Народжується з квітки,
Його всі люблять дітки,
Заліза в нім багато,
Рум’яне і хрустке.
А ну, скажіть, малята,
То що ж воно таке? (Яблука)
-
Зелений чуб, червоний бік,
Смачний із нього чавлять сік.
Ґаздині варять з ним борщі,
Росте в городі на кущі. (Помідор)
-
Лампочка вгорі висіла,
Стала смачна, пожовтіла.
Діти лампочку зірвали,
З апетитом скуштували. (Груші)
-
Що то за голова,
Що лиш зуби й борода? (Часник)
-
Кажуть, щоб хвороб не знати,
Треба всім мене вживати.
Може, ви мене й з’їсте,
Тільки сльози проллєте. (Цибуля)
-
Яке слово прочитали у кросворді?
-
Так, це вітаміни. Вони потрібні і дітям, і дорослим. Тому їжте їх побільше!
-
А ви знаєте, чим фрукти відрізняються від овочів? (Відповіді дітей.)
-
Фрукти — це їстівні та соковиті плоди культурних і дикорослих рослин. Фрукти бувають зерняткові (яблуня, груша), кісточкові (абрикос, слива, вишня, персик), цитрусові (апельсин, лимон, мандарин, грейпфрут), тропічні (інжир, гранат, манго, ананас, банан, авокадо). Овочі — це їстівні частини трав’янистих рослин.
-
А тепер давайте спробуємо виготовити деякі фрукти та овочі з пластиліну. Розгляньте ілюстрації. Як виглядають фрукти й овочі на деревах або грядках?
-
Фізкультхвилинка.
IV. Практична робота:
-
Демонстрація та аналіз зразка.
-
Правила роботи з пластиліном:
• Розминати і розгортати пластилін потрібно на дощечці;
• розрізати пластилін стекою;
• невикористаний пластилін класти в клітинку упаковки;
• після завершення роботи з пластиліном руки витирати серветкою;
• не бери пластилін до рота, не торкайся брудними руками обличчя, очей, одягу. Не чіпай зошити, книги, гумки – скрізь будуть жирні плями, на яких жодна ручка не пише.
3. Правила роботи з товаришами
• Поважай працю товариша. Ніколи не бери до рук чужу робот без дозволу автора чи вчителя. Не ламай чужих виробів, навіть якщо вони погано зроблені;
• Не торкайся руками представлених на виставці робіт, в тому числі і своїх;
• Навчився сам — допоможи товаришеві. Підкажи, яким прийомом краще зробити потрібну форму або виправити помилку. Покажи це на своїй роботі. Виправляй роботу товариша або допомагай йому тільки за його згоди;
• у спільній з товаришем роботі над композицією будь згідливіший і поступливіший у виборі теми та персонажів. Виконуй вироби чесно. Поступися товаришеві виготовленням більш простих виробів. При невдачі не звинувачуй товариша, а допоможи виправити помилки.
-
Якщо ви обрали, які фрукти та овочі будете виробляти, покладіть перед собою дощечку та приступайте до роботи. (На дошці — таблиця до уроків трудового навчання для 1 класу «Прийоми роботи з пластиліном. Виготовлення овочів та фруктів».)
-
Візьміть більший шматочок жовтого пластиліну для виготовлення яблучка та менший — зелений — для хвостика, листочків;
-
коловими рухами утворіть жовту кульку;
-
угорі та внизу, притиснувши пальчиком, зробіть заглибники;'
-
зробіть хвостик та прикріпіть його до яблучка;
-
прикрасьте яблучко листочками. На листочках можна зробити зубчики чи намалювати прожилки стекою;
-
щоб яблучко стало рум’яним, візьміть шматочок червоного пластиліну і старанно розмастіть його з одного боку яблука.
-
Візьміть більший шматочок жовтого пластиліну для виготовлення груші та менший — зелений — для хвостика, листочків;
-
коловими рухами утворіть жовту кульку;
-
витягніть пластилін так, щоб утворилася форма груші;
-
вгорі та внизу, притиснувши пальчиком, зробіть заглибинки;
-
зліпіть палички та листочки;.
-
прикріпіть грушу до гілочки, зліпіть листочки та прикріпіть їх до гілочки.
-
Візьміть більший шматочок жовтогарячого або червоного пластиліну для виготовлення моркви та менший — зелений для хвостика;
-
коловими рухами рук утворіть жовтогарячу кульку;
-
прямими рухами рук, міцніше натискуючи на один кінець, отримайте потрібну форму;
-
заокругліть верхню частину моркви;
-
із зеленого пластиліну зробіть хвостики листочків;
-
прикріпіть хвостики листочків морквини.
V. Практична робота учнів:
Учні починають роботу. Учитель допомагає за потреби.
VI. Виставка та оцінювання робіт:
-
Розгляньте роботи учнів першого ряду. Які вироби сподоба¬лися найбільше? Чому?
-
Розгляньте вироби учнів другого ряду. Які помилки помі¬тили? Чому вироби вийшли маленькими чи великими?
-
Розгляньте вироби учнів третього ряду. Чи схожі вироби на справжні овочі та фрукти?
VII. Підсумок уроку:
— З яким матеріалом ми працювали сьогодні на уроці?
— Як потрібно працювати з пластиліном?