Тема. Групи слів за значенням. Омоніми

Про матеріал
Тема. Групи слів за значенням. Омоніми Мета: познайомити учнів із поділом слів на групи за значенням; дати поняття про омоніми; навчити школярів відрізняти омоніми від багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас учнів; прищеплювати любов до української мови. Обладнання: підручник, тлумачні словники, текст для творчого завдання.
Перегляд файлу

Тема. Групи слів за значенням. Омоніми

Мета: познайомити учнів із поділом слів на групи за значенням; дати поняття про омоніми; навчити школярів відрізняти омоніми від багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас учнів; прищеплювати любов до української мови.

Обладнання: підручник, тлумачні словники, текст для творчого завдання.

ХІД УРОКУ

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашньої вправи.

2. Творча робота.

(Учитель

використовує різнорівневі завдання.)

1) Списати речення, підкресливши слова, вжиті в переносному значенні.

Була тиха літня ніч. Усе спало. І вітерець заснув під кущем верболозу. Та ось запалала ранкова зірниця. Прокинувся вітерець, вибіг із-за куща. Побіг берегом ставка. Збудив очеретинку. Зашелестіла очеретинка, загойдалася.

(В. Сухомлинський.)

2) Скласти п’ять речень, використовуючи слова в переносному значенні.

3) Скласти твір-мініатюру про природу (чотири-п’ять речень), використовуючи слова в переносному значенні.

3. Запитання до учнів.

– Які слова називаються багатозначними?

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота в зошитах.

Завдання: прочитати вірш, виписати слова однакові за звучанням і написанням, усно пояснити їх значення. Як називаються ці слова?

Зухвалий потік

Навесні малий потік

Стрімголов униз потік.

– Ось пройду,- шумить,-

Між гір я,-

Затоплю усе міжгір’я.

Через поле і долину

До людських осель долину!..

Але тут усе розтало,

І зухвальця вмить не стало.

(В. Плахотников.)

2. Робота за підручником.

Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 50.

3. Робота з тлумачними словниками.

Завдання: користуючись словником, навести приклади трьох слів-омонімів. Виписати словникові статті. Ввести ці слова у речення.

4. Робота за підручником.

Вправи 101, 103 (письмово).

5. Гра “Кмітливий”.

Завдання: відгадати загадки-запитання. Довести, що відповіді є словами-омонімами:

– Яку частину слова можна у землі знайти? (Корінь.)

– Яке крило ніколи не літає? (Крило в будівлі.)

– Яке місто літає? (Орел.)

– Яка мушка ніколи не літає? (Мушка рушниці.)

– З якого крана води не набереш? (Із підйомного.)

– Яким ключем не можна відімкнути замок? (Журавлиним.)

6. Робота за підручником..

1) Вправа 99 (усно), 441 (письмово).

7. Диктант із коментуванням.

Завдання: підкреслити омоніми, пояснити їх значення.

Розплелася густа коса аж до пояса. (Т. Шевченко.)

Коси, коса, поки роса. (Народна творчість.)

Мені подобається ваша коса, на ній такий чудовий пляж.

І блідий місяць на ту пору із хмари де-де виглядав. (Т. Шевченко.)

Цілий місяць друзі не бачилися і були раді зустрічі.

За це його слід покарати.

У лісі ми побачили слід зайця.

8. Розподільний диктант.

Завдання: подані пари слів записати у такій послідовності:

Омографи – слова, однакові за написанням, але різні за вимовою (наголосом);

Омоформи – слова різних частин мови, які збігаються за звучанням та написанням лише в деяких граматичних формах;

Омофони – слова, однакові за вимовою, але різні за значенням і написанням.

(Спочатку різновиди неповних лексичних омонімів учитель пояснює за таблицею.)

Омоніми

Омографи

Омоформи

Омофони

Атлас – атлас

Ніс (імен.) – ніс (дієсл.)

Греби [греиби] – [гриеби]

Замок – замок

Поле (імен.) – поле (дієсл.)

 

Уранці – у ранці; музика – музика; світило (у вічі) – світило (небесне); мати (ненька) – мати (автомобіль); став (прозорий) – став (біля парти); дорога – дорога; задачею – за дачею; обід – обід; наніс – на ніс; мене – мине.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Творча робота.

Вправа 108(письмово).

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, §11, вправа 104,109.

docx
Додано
12 грудня 2021
Переглядів
1260
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку