Тема: Наука і техніка (Science and technology) .

Про матеріал

Конспект уроку з теми Наука і техніка (Science and technology)

Підтема: Робота з сучасними технологіями ( Dealing with modern technology)

Перегляд файлу

                      Тема: Наука і техніка (Science and technology)

 Підтема:  Робота з сучасними технологіями ( Dealing with modern technology)

Цілі:

Практичні: розвиток умінь і навичок читання і розпізнавання,формування навичок непідготовленого усного мовлення методом спілкування.

Освітня: розширення знань учнів про комп’ютерні технології та їх вплив на навколишнє середовище.

Розвиваюча: розвиток логічного мислення і мовленнєвої реакції учнів ,формування їх мовленнєвих здібностей

Виховна: виховання пізнавального інтересу до науки та комп’ютерних технологій.

Обладнання уроку: ілюстрації, підручник: Alla Nesvit «English 10»

ХІД УРОКУ:

I. Початок уроку.

1.Привітання(Greeting):

Teachers: Good morning.

Pupils : Good morning.

T: I am glad to see you!

P: We are glad to see you too!

T: Sit down please.

2.Оголошення теми (Topic).

Pupils, today we have a topic «Dealing with modern technology» and we are going to speak about  the development of science and technology, modern means of information and communication, work on computer, science fiction stories and famous scientists.

II. Основна частина

1.Перевірка домашнього завдання (Checking homework).

 Ex.11, p.192

Read and complete the text with the words from the box.

Users,report,organization,crimes,computer,code,password,pretend,information,hurt,ethics,paste.

 

2. Розширення словникового запасу (Vocabulary).

 Ex.3, p.194

Contemporary - сучасний

A foundation - основа

Access – мати доступ

Research – досліджувати, шукати

Literacy - грамотність

Crucial - вирішальний

An artistry - артистизм

Acquaintances - знайомі

Competent знаючий

3. Розвиток навичок діалогічного мовлення (The development of dialogical speech).

Ex.1 a, p.193

a) Look at the photos of a computer. Do you know the names of its parts?

4. Вправа на самостійне опрацювання в класі (Exercise self-study in the classroom).

Ex.1 b, c; p.193

b) Match the words (1 – 6) to their definitions (A – F).

1. A computer                            

2. A keyboard

3. A processor

4. A printer

5. A scanner

6. A monitor

A – a peripheral which produced a hard copy of documents stored in electronic form.

B – a machine that manipulates data according to a set of instructions.

C – a device that optically scans images, printed text, handwriting, or an object, and converts it to a digital image.

D – a device that accepts text and graphic output from a computer and transfers the information to paper.

E – a device that displays video and graphics information  generated by the computer through the video card.

F – system that translates or converts different data formats.

c) Say what parts a computer consists of and why it is important to know about the computer set-up and computer functions.

Example:

Why is it important to know how any computer works? If you don’t know how your computer works it will be hard to control it. Computers today are small, fast, reliable, and extremely useful. A computers storage function comes in many different sizes, types, and shapes. However, there are two basic categories: short – term and long – term memory. Each type of computer memory serves a specific function and purpose.

5. Розвиток навичок читання та перекладу (The development of reading and translation).

 Ex. 4, p.194

Read the dialogue. Do you agree that computer literacy is important now?

6.Розвиток навичок монологічного мовлення (The development of  monological  speech).

Ex.2, p.194

The following sentences are from the dialogue of  Ex. 4,p.194. Tell the class what do you think the words and phrases in bold print mean? Work out the meaning from the context. Don’t use a dictionary.

1. Today computer skills are a crucial parameter to finding a good job and to be promoted.

2. I think , we need acquaintances to be happy and successful; computers give us the ability to communicate with distant relatives and friends.

3. So,іt will not be so hard to progress if you are a competent computer user.

7. Вправа на самостійне опрацювання в класі (Exercise self-study in the classroom).

 Ex.5, p.196

Complete the sentences.

1. The most important skill a person should have nowadays is…

2. Computer skills could help us…

3. It’s impossible to make…

4. Computer skills a crucial parameter to…

5. Even doctors and school teachers are in need of such skills…

6. Computers give us the ability to communicate…

8. Розвиток навичок діалогічного мовлення (The development of dialogical speech).

 Ex.8, p.197

Work in pairs. Read and act out a dialogue. Discuss the pros and cons of the internet.

Student A. is talking about the advantages of using the internet.

Student B. is talking about some negative aspects of using the internet such as internet addiction, violation of people’s security and privacy, hacking etc.

III. Домашнє завдання (Homework).

Ex.11, p.197

Write a paragraph of approximately 80-100 words about how you use computers. Include the following points:

-when you use it;

-why you use it;

-how much time you spend in front of the computer screen;

-if you see any signs of addiction;

-what you do when you are away from the computer.

Ex.12, p.197

Fill the gaps with the correct word, forming it from the letters given in brackets.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
28 серпня 2018
Переглядів
829
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку