Тема. Перевіряю свої досягнення. “Щоб у серці жила Батьківщина...”
Мета:
формування предметних компетентностей: узагальнити і систематизувати знання з вивченого розділу; формувати вміння аналізувати, систематизувати, висловлювати оцінні судження; удосконалювати читацькі вміння; розвивати образну уяву, мислення, спостережливість, творчі здібності, зв'язне мовлення учнів; збагачувати лексичний запас; виховувати любов до рідного краю, Батьківщини;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, зосереджуватися на виконанні завдань, контролювати й оцінювати свої результати;
комунікативної: володіти позитивними навичками спілкування, умінням налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, групі;
інформаційної: уміти здобувати з підручника необхідну інформацію, знаходити у тексті конкретні відомості;
здоров'язбережувальної: розпізнавати правильне і неправильне сидіння за партою, дотримуватиcя правильного;
загальнокультурної: дотримувати правил поведінки на уроці;
соціальної/громадянської: співпрацювати в парі, групі, планувати взаємодію з учасником спільної діяльності.
Обладнання: макет журналу зі сторінками, тексти кросвордів для груп і один на дошку, картка зі словом для стіни слів, відеозапис фізкультхвилинки (https:// youtu.be/8HvWHkDLDqM), заготовки квітів, карта України.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань, умінь та навичок.
Форма проведення: усний журнал.
Освітні галузі: мовно-літературна, громадянська, соціальна і здоров'язбережувальна.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вправа “Привітання”
Зараз я буду говорити привітання, а ті учасники, яких, на їхню думку, це стосується, повинні говорити хором “добрий день”.
Добрий день, діти, у кого в цей момент гарний настрій.
Добрий день тим, хто добрий і справедливий.
Добрий день тим, хто хоче дізнатися щось нове та цікаве.
Добрий день, активним та старанним українцям.
Гра “Це чудово!”
(Учні по черзі називають своє ім'я й побажання, у відповідь на кожну фразу решта учнів піднімають угору великий палець, водночас вигукують: “Це чудово!”)
Усі ми різні, у нас різні бажання й захоплення, але всі ми навчаємось в школі, в одному класі, живемо в одній місцевості, любимо свою землю, є українцями - це нас об'єднує. І це чудово!
Бажаю вам підкорювати нові вершини знань та впевнено крокувати до омріяної мети.
Отже, ми починаємо наш урок.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Мотивація навчальної діяльності
Країна Знань незвичайна, чарівна. В ній багато таємниць, несподіванок, випробувань. І ось перше випробування – кросворд.
Актуалізація знань
Розгадування кросворда
1.Довгастий шматок тканини для витирання обличчя, тіла, посуду, або вишитий шматок тканини для оздоблення української оселі. (Рушник)
2.Вишита сорочка. (Вишиванка)
3. Давно ця річка славна
Народи три єднає
І в Чорне море плине.
Простори України
Розкішно прикрашає. (Дніпро)
4. Він мостить гнізда на дахах,
У теплий край літа далеко.
Як зветься той цікавий птах?
Ану, скажіть хутчіш!.. (Лелека)
5. Столиця нашої держави. (Київ)
6. У вінку зеленолистім,
У червоному намисті,
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. (Калина)
7.Плаче красуня над річкою:
Пов’язала б коси стрічкою,
Та вітер весь час налітає
Та коси мої розплітає. (Верба)
Подивіться на кросворд. Яке слово утворилося? ( Україна)
Україна - це найдорожча і найрідніша земля, де ми народилися, де живуть наші батьки, рідні.
Повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні ми будемо продовжувати говорити про нашу Батьківщину, пригадаємо вивчені із розділу “Щоб у серці жила Батьківщина ...” твори, удосконалюватимемо читацькі вміння.
Розпочинаємо подорож нашою країною, перегортаючи уявні сторінки усного журналу “Щоб у серці жила Батьківщина ...”, виконуючи різні завдання.
Перша сторінка “Знаєш ти, що таке Батьківщина?”
Гра “Мікрофон”
Опрацьований розділ має назву “Щоб у серці жила Батьківщина…”.
Висловте свої думки з приводу того, що таке Батьківщина саме для вас.
Продовжте міркування: “Батьківщина — це...”.
Часто ми можемо чути висловлювання “мала батьківщина” або “велика Батьківщина”.
У якому творі йшлося про велику і малу Україну?
Хто його автор? (Марія Чумарна, “Маленька і велика”.)
Конкурс на краще читання вірша напам”ять Марія Чумарна, “Маленька і велика”
У якому творі автор дає відповідь на питання “Що таке Батьківщина?”?
Конкурс на краще читання вірша А. Костецького “Батьківщина”.
Перегортаємо 2 сторінку “Народна скарбничка”
Словникова робота
Скарбниця, скарбничка — скринька, шкатулка для зберігання скарбів, коштовностей, грошей тощо.
Як ви гадаєте, а що може міститися у народній скарбничці?
Про які коштовності йдеться?
Великим народним багатством, справжнім скарбом, що народ передає своїм нащадкам, є народні прислів'я і приказки.
Дидактична вправа “Додай слово”
Давайте зберемо зерна народної мудрості в маленьку скриньку, виконуючи вправу, яка називається “Додай слово”.
Без верби і калини нема …. (України).
Людина без Вітчизни, як соловей без … (пісні)
Любиш Україну, посади …(калину).
Де живе верба, там живуть й … (річки).
Дівчина – як у лузі … (калина).
Де срібліє вербиця – там здорова … (водиця).
Добре тому, хто у своєму … ( домі).
Робота в парах
Складіть прислів'я з двох частин. Поясніть їхній зміст.
За рідний край … (життя віддай).
Кожному мила … (своя сторона).
Рідна земля і в жмені … (мила).
Кожному птаху своє … (гніздо миле).
Та земля мила, … ( де мати народила).
Без верби і калини … ( немає України).
Знання дерево, … ( а діло плоди).
Перевіряємо та пояснюємо зміст прислів’я. Молодці!
Ви добре справилися із завданням. Тому рухаємося далі.
Перегортаємо 3 сторінку “Народні символи і обереги”
Бесіда
Народні символи — це те, що найбільше любить і цінує наш народ. Їх вишивають на полотні, про них складають вірші, пісні, легенди, використовують у звичаях та обрядах.
Які народні символи українців ви знаєте?
Пригадайте, у якому творі родину порівнювали із калиною.
Робота з підручником ( с.51,52,56)
Виразне читання « Роде наш красний»
Яка рослина є символом і оберегом?
З якою легендою про рослинний народний символ ознайомилися?
Яка головна думка цієї легенди?
Четверта сторінка “Здорова дитина — щаслива родина — щаслива країна”
Фізкультхвилинка
П’ята сторінка “ З Україною в серці”
Бесіда.
Вивчаючи розділ, ми говорили і про те, що любити Батьківщину — це ще й уміти її захищати.
Пригадайте, у якому творі про це йшлося.
Хто його автор?
Від чийого імені велася розповідь?
Які почуття героїні передано у цьому творі?
Перегляд відео-ролика учня класу. Звернення до батька, який захищає нашу Україну
Практична робота
Як ви бачите, любов до Батьківщини виявляється у великих та маленьких справах.
Ми з вами завжди підтримує наших захисників. Ви малюєте малюнки, робите обереги, разом з батьками берете участь у благодійних ярмарках, пошили мішечки та наповнили смаколиками, виготовляли з дорослими свічки. Сьогодні теж продовжимо цю роботу. Будемо робити своїми руками листівку – оберіг нашим Захисникам.
Виготовлення листівки-подяки нашим захисникам
Робота в групах
Презентація листівок
Пам'ятаймо, що все, про що ми сьогодні говорили, то все є нашою Батьківщиною.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Україна – це наш рідний край, наша дорога і мила Вітчизна, земля, де ми народилися, уперше побачили і пізнали світ, почули колискову пісню, рідну мову, відчули любов і ласку – це наша найдорожча у світі Батьківщина.
Інтерактивна гра “Моє слово про Україну” (асоціативний кущ)
Подаруємо Україні сердечка з чарівними словами.
Діти прикріплюють свої сердечка до карти України, щоб вийшло велике серце.
Свої дії учні супроводжують побажаннями рідній Вітчизні.
(Я бажаю своїй країні … Моя країна …)
( Слова для кожної групи лежать на парті. Діти обирають ті, які вони вважають за потрібне і прикріплюють до великого сердечка.)
(Слова для довідки: рідна, люба, мила, вільна, щира, золота, свята, неосяжна, незалежна, багата, співуча, красива, могутня, миролюбна, працьовита, весела, завзята, молода, чарівна, вродлива, мальовнича, дорога, велика, лагідна, різнокольорова, тремтлива, ласкава, ясна, прекрасна, талановита, горда.)
Ви майбутнє України. То ж своїми знаннями, працею, здобутками примножуйте її культуру, своїми досягненнями славте її.