План-конспект з предмета «Історія України. Вступ до історії»
Урок 22 Дата 04.03.2020 5 клас
Тема: Під високочолим небом, або Україна незалежна
Мета:
навчальна:
- пояснити учням головні події, пов’язані з проголошенням незалежності України; / інформаційно-просторова
- ознайомити з основним законом України ‒ Конституцією; / інформаційна
- охарактеризувати Революцію Гідності, війну на сході. / інформаційна
розвивальна:
- закріпити знання учнів, набуті під час вивчення навчального матеріалу (на основі письмових відповідей, вправи «Третій зайвий»); / логічна
- розвиток навичок роботи з історичним джерелом (Конституція України); / інформаційна
- продовжити розвивати вміння роботи з історичною картою (карта «Україна в період незалежності», гра «Знавець карти»); / просторова
- розвивати вміння аналізувати історичні факти (на основі відео про Революцію Гідності); / інформаційна
- розвивати хронологічну компетентність (вправа «Відтвори послідовність»); / хронологічна
- формувати вміння характеризувати історичні постаті (президенти незалежної України: Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Віктор Янукович, Петро Порошенко, Володимир Зеленський); / аксіологічна
- розвивати навички роботи в парі (вправа «Що, де, коли, чому?»). / логічна
виховна:
- виховувати патріотичні почуття та почуття гордості за співвітчизників, які боролися за незалежність України; / просторово-аксіологічна
- формувати критичне мислення (на основі запитань до тексту параграфа «Що, де, коли, чому?»); / логічна
- виховувати вміння працювати в колективі (вправа «Снігова куля») / хронологічно-логічна
- формувати навички роботи з ілюстраціями в підручнику («Мітинг під Верховною Радою. 24 серпня 1991 р.», «Євромайдан у Києві»); / інформаційна
- формувати комунікативну компетентність шляхом усних відповідей, міркувань («Асоціативний кущ», «Мозковий штурм», «Доповни речення»); / мовленнєва
- виховувати шанобливе ставлення до видатних історичних дат (День незалежності України, День Конституції України); / хронологічна
- виховувати почуття поваги до державних символів (Гімн, Герб, Прапор України) / громадянська
- формувати інтерес до історії на основі історичних подій (Революція Гідності). / громадянська
сприяти вихованню патріотизму на прикладі воїнів, які служили і служать на сході / громадянська, особиста, аксіологічна
-викликати почуття гордості за здобутки українських діячів культури, які прославили Україну / культуровідповідна, аксіологічна, особиста,
викликати почуття захоплення успіхами українських спортсменів / здоров»язберігаюча, особиста, аксіологічна
викликати почуття відповідальності за збереження української державності / громадянська, особиста,
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник «Історія України (Вступ до історії)», 5 клас, В. С. Власов. – 2018, атлас, карта «Україна в період незалежності», відеоролик «Хронологія: основні етапи подій під час Революції», роздатковий матеріал
Основні дати:
Основні терміни: референдум, конституція, права людини, інтеграція
Основні історичні постаті: Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Віктор Янукович, Петро Порошенко, Володимир Зеленський
План уроку
1. Коли Україна стала незалежною?
2. Що таке Конституція України? Коли її було ухвалено?
3. Яка подія увійшла в історію як Революція Гідності?
Хід уроку
Доза часу |
Етап уроку |
Навчально-виховна діяльність вчителя |
Навчально-виховна діяльність учня |
Примітки |
||||||
3 хв |
І. Організаційний |
Привітання з учнями, перевірка присутніх Всі приємно посміхніться. Продзвенів уже дзвінок, Починаємо урок! - Прикріпляю на дошці смайл "Радість" і бажаю всім гарного настрою, легкого засвоєння теми. |
|
|
||||||
7 хв |
ІІ. Перевірка домашнього завдання |
|
Письмова робота 1. Опишіть нацистську окупацію та звільнення України. (Шемет) 2. Охарактеризуйте трагедію в урочищі Бабин Яр. (Ференц) Усна відповідь 1. Які події започаткували німецько-радянську війну? (Алмаші) 2. Які наслідки Друга світова війна мала для українців? (Слюсарчук) 3. Яке символічне значення втілюють пам’ятники, які вшановують жертв Бабиного Яру? (Сабов) Дошка 1. Виберіть з переліку слова, що стосуються Другої світової війни. (Синяк) Військо Запорозьке; Червона армія; Українська повстанська армія; Прапор гетьмана Б. Хмельницького; Окупація; орден гетьмана Б. Хмельницького; Індустріалізація; Радянська армія. 2. Вправа «Третій зайвий» (Рурак) o А. Гітлер, Й. Сталін, П. Скоропадський. o Індустріалізація, окупація, розкуркулення. o Партизани, окупанти, червоноармійці. Карта (ПІ) 1. Окресліть територію урочища Бабин Яр. Чому важливо берегти пам'ять про події Другої світової війни? (Скорбач) |
логічна
логічна
хронологічно- логічна
логічна
аксіологічна
логічна
логічна
просторово-аксіологічна |
||||||
3 хв |
ІІІ. Мотиваційний етап |
- Робота з візуальними джерелами.
Метод «Мікрофон» Розгляньте зображення. Що об’єднує їх? (Залежність) / логічна
- Сьогодні ми дізнаємося коли Україна стала незалежною, про її розвиток після прийняття незалежності, коли та за яких обставин було прийнято Основний Закон України та що таке Революція Гідності. / інформаційна |
|
|
||||||
2 хв |
ІV. Актуалізаційний етап |
|
1. Яку епоху ми зараз вивчаємо? (Будзак) 2. Які характерні риси цієї епохи? (Яремчук) 3. Вправа «Асоціативний кущ» (всі учні) - Що таке незалежність? Які асоціації виникають у вас?
|
хронологічна хронологічна
логічна (запис на дошці) |
||||||
20 хв |
V. Етап вивчення нового матеріалу |
1. * Робота з візуальними джерелами (с. 128)
- У 1970‒1980-ті роки криза охопила всі сфери життя. Чорнобильська катастрофа. — найбільша екологічна катастрофа сучасності, яка трапилася 26 квітня 1986 року. / хронологічна
Причини розпаду СРСР / інформаційна
- 24 серпня 1991 р. було ухвалено Акт проголошення незалежності України. Саме цей день святкуємо як День Незалежності. / хронологічна
- А 1 грудня 1991 р. документ отримав всенародну підтримку: під час референдуму за нього висловилося понад 90 відсотків населення, яке взяло участь в опитуванні. / хронологічна Референдум — всенародне опитування способом голосування з найважливіших питань державного життя. / логічна - Першим Президентом незалежної України став Леонід Кравчук. Його наступниками були: Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Віктор Янукович, Петро Порошенко. З 20 травня 2019 р. Президентом України став Володимир Зеленський. / хронологічна - Створено нову систему державного управління, власні Збройні сили, органи безпеки та правопорядку. / інформаційна -У вересні 1996 р. в Україні в обіг було запроваджено власну національну валюту – гривню. / хронологічно-інформаційна - Від червня 2017 р. між Україною та Євросоюзом запрацював безвізовий режим. / хронологічно-інформаційна
* Робота з історичною картою («Україна в період незалежності») / просторова
2. - Слово «конституція» походить з латини, де воно означає впорядкування, встановлення. Конституція визначає державний устрій та взаємовідносини громадян і держави. / інформаційна
-. Конституцію України було ухвалено 28 червня 1996 р. Цей день проголошено державним святом. / хронологічна * Вибіркове читання (с. 130 – 131). / логічна
- Правами людини називають її можливості робити те, що вона хоче і що не заборонено законом і не завдає шкоди іншим людям. / логічна
- До основних прав людини належать / інформаційна
- Інтеграція — поєднання будь-яких елементів у одне ціле. / логічна
* Робота в парах
3. – 1 грудня 2013 р. на вулиці Києва вийшло кілька сотень тисяч людей, обурених побиттям студентів, що й поклало початок подіям, які увійшли в історію України як Революція Гідності. Протести, що переросли в протистояння, тривали до 22 лютого 2014 р. / хронологічно-інформаційна Робота з відеоматеріалом «Хронологія: основні етапи подій під час Революції»(3,5хв.) / інформаційна https://www.youtube.com/watch?v=Qv26c9mUW3M
- Відлік жертв розпочався 22 січня 2014 р., у День соборності України, коли снайпери «Беркуту» застрелили на вулиці Грушевського в Києві трьох активістів Євромайдану. Загалом на центральних вулицях Києва загинуло 107 протестувальників, пізніше названих Небесною Сотнею. / хронологічно-інформаційна
- Головним місцем ушанування пам’яті загиблих під час Революції Гідності є майдан Незалежності та вулиця Інститутська. / інформаційна |
- Роздивіться фотографії. Чи знаєте, коли в Україні святкують День Незалежності? (Янкевич)
- Як відзначають це свято у вашому місті (селі)? (Лазаренко)
- З якими державними символами України пов’язали свою святкову ходу громадяни на знімках? Що вони хотіли цим засвідчити? (Білатчук)
- Складіть речення для смс-привітання з нагоди святкування Дня Незалежності. (Гіль)
- Як ви думаєте, що зумовило розпад СРСР? (Стефанишин)
- Коли святкують День Незалежності України? (Вороневич)
- Що відбулося 1 грудня 1991 р.? (Фера)
- Запишіть термін «референдум» у зошит.
- Гра «Відтвори послідовність» На дошці прізвище та імена 6 президентів України. Потрібно розставити їх у хронологічній послідовності.
Гра «Знавець карти» - На які адміністративно-територіальні одиниці поділено Україну? (Гавей) - Які з них мають найбільшу територію? (Лобур) - Якими областями протікає Дніпро? (Ярец) - З якими державами межує Україна? (Будинкевич) - Як перейменували м. Кіровоград? Дніпропетровськ? (Дутка)
- Запишіть термін «Конституція» у зошит.
- Вибіркове читання
- Подумайте і скажіть, які права має сучасний українець? (Слюсарчук)
- Що, окрім прав, визначає Конституція? (Рурак)
- Запишіть терміни «права людини» та «інтеграція» у зошит.
- Сформулюйте за текстом 4-5 запитань, які починаються словами Що? Хто? Де? Як? Коли?, і 1 запитання Чому?, по черзі дайте відповіді на них.
Вправа «Мозковий штурм» - Які події започаткували Революцію Гідності? (Будзак)
- Коли розпочався відлік жертв? (Янкевич)
- Чому загиблих назвали Небесною Сотнею? (Гіль)
- Чи є у вашому місті, школі пам’ятники, музеї ушанування героїв Небесної Сотні? (Яремчук)
- У яких галузях господарства, науки, освіти працюють ваші рідні? Про яку професію мрієте ви? (Лазаренко)
|
хронологічна
просторова
інформаційна
мовленнєва
логічна
хронологічна
хронологічна
логічна
хронологічна
просторова
логічна
інформаційна
інформаційна
логічна
інформаційна
логічна
логічна
хронологічна
хронологічна
логічна
просторово-аксіологічна
аксіологічна
|
||||||
6 хв |
VІ.Систематизація знань |
|
Вправа «Снігова куля» 1 – й учень класу називає відомий йому термін чи дату з даної теми , 2 – й повторює і говорить свій термін , 3 – й називає вже три терміни і т.д. Хронологічна задача Накресліть лінію часу, позначте потрібні дати та розв’яжіть хронологічну задачу. Скільки минуло років між прийняттям Верховною Радою Акта проголошення незалежності України та ухваленням Конституції України? Яку річницю незалежності України святкуватимемо цього року? 1
991 1996 2020
Інтерактивна вправа «Доповни речення» -Я бажаю тобі, Україно моя… Подумайте, що б ви побажали своїй державі у такий непростий час, запишіть свої побажання на аркушах, прикріпіть на дошці та озвучте. |
хронологічно-логічна
хронологічна
аксіологічна |
||||||
3 хв |
VІІ. Висновки |
- 24 серпня 1991 Верховна Рада УРСР прийняла Акт проголошення незалежності України. Остаточно День незалежності України був підтверджений на всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. / хронологічно-інформаційна
- Основний закон нашої держави - Конституцію України - прийняли 28 червня 1996 року. / хронологічно-інформаційна
- 1 грудня 2013 р. на вулиці Києва вийшло кілька сотень тисяч людей, обурених побиттям студентів, що й поклало початок подіям, які увійшли в історію України як Революція Гідності. Протести, що переросли в протистояння, тривали до 22 лютого 2014 р. / хронологічно-інформаційна |
|
|
||||||
1 хв |
VІІІ. Домашнє завдання |
|
1. За параграфом підручника § 18 виконати завдання на вибір:
|
|