Тема: Пісня - душа народу
Мета: ознайомити учнів з будовою і формою пісні, різноманітними жанрами вокальної музики; закріпити уявлення про народну пісню як найдавніший і найпопулярніший жанр музики; ознайомити учнів із жниварськими піснями; удосконалювати навички виразного читання, вміти орієнтуватися у структурі тексту; розвивати музичний слух, уяву, пам'ять, мовлення дітей; виховувати любов і повагу до народної пісні.
Обладнання:
3) Збірка пісень Марусі Чурай.
Музичний матеріал:
6. Українська народна пісня „Ой, ходить сон".
Тип уроку: інтегрований, вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
Вступна бесіда.
Учитель: Сьогодні ми з вами поговоримо про народну пісню. Взагалі, хто і навіщо придумав пісню? Чому люди співають, радіють і сумують разом з нею? Чому старовинні пісні, що прийшли до нас із глибини віків, і досі живуть у народі? Чи уявляєте ви хоча б один свій день без пісні, що звучить на вулиці, вдома, на улюбленій радіохвилі?
Пісні живуть поруч з людиною вже багато тисячоліть. Вони — барвисті та різноликі: лагідні, урочисті, спокійні й запальні, сумні й жартівливі.
Пісню називають душею народу.. Усі пісні - сучасні і класичні - мають коріння у народній творчості, увібрали її мудрість, традиції, мелодії і наспіви.
З народного напившись джерела,
як із Дніпра бере веселка воду,
о рідна пісне, знову ти прийшла
до матері й до батька - до народу.
О пісне! Від народу кров і плоть
Ти узяла, щоб лиш йому служити,
тебе ніхто не може побороть,
бо вільний дух твій - правдою повитий.
М. Рильський
Отже, тема нашого уроку „Пісня - душа народу". Як ви розумієте цей вислів: „Пісня — душа народу"? Чому саме пісню називають найдавнішим і найпопулярнішим жанром музики?
III. Вивчення нового матеріалу.
У вас на партах лежать аркуші паперу з текстом. Цей текст познайомить нас з нашим національним скарбом - піснею.
а) Що називають національним скарбом українців?
б) Кому приписують авторство багатьох народних пісень?
в) Чи знаєте ви, які народні пісні приписують Марусі Чурай?
3. Учитель знайомить учнів зі збіркою „Маруся Чурай. Дівчина з
легенди" - К.: Дніпро, 1967 р. Розповідає деякі біографічні відомості про
поетесу (Додаток 1, 2).
Учитель. Є багато різних видів народних пісень. Це - ліричні; пісні про життя, кохання; жартівливі; колискові; думи — пісні про козаків, героїв; обрядові - пісні, які співають під час виконання певного обряду, свята.
Слухання музики.
Бесіда.
виконання. Можна співати ансамблем, чи всім разом, хором. Скажіть, будь ласка, яке виконання найкраще відповідатиме характеру щойно прослуханих пісень? (Колискову найкраще співати сольно, жартівливу -ансамблем, а щедрівку - хором).
заспів; приспів
Цей поїзд розповідає нам про будову пісні. Отже, ми можемо сказати з цього малюнка, що пісня складається зі вступу і трьох куплетів. Давайте тепер подивимось на другий малюнок.
вступ
заспів; приспів
2 куплет
1 куплет
З куплет
Чим відрізняються ці малюнки? (відповіді дітей).
Отже, можемо зробити висновок, що пісня складається зі вступу і куплетів, але є куплети, які складаються із заспіву і приспіву, а є без заспіву. Зверніть увагу на другий малюнок: приспів в усіх куплетах - однаковий.
— Чим відрізняються ці дві пісні за своєю будовою?
IV. Підсумок уроку.
Отже, підсумовуючи наш урок, ми скажемо, що на уроці ми:
Сподіваюся, урок вам сподобався, і ви дізнались для себе багато цікавого.
Додаток 1
Дівчина з легенди
Є прадавні скарби, що намертво лежать у землі, і є живі скарби, що йдуть по землі, ідуть від покоління до покоління, огортаючи глибинним чаром людську душу. До таких національних скарбів належить і наша лірична пісня.
Погортайте сторінки сивих віків, вчитайтесь в прості і хвилюючі слова пісень, віднайдіть золоті ключі мелодій - і вам відкриється багато поетичних таємниць, ви почуєте голоси великих творців, імена яких розгубила історія, та так розгубила, що вже навряд чи й знайдемо багатьох сіячів, чия поетична нива, ставши народною, квітує по всій землі українській.
І тільки інколи, крізь тумани часу, окреслиться схожа на легенду постать творця. До таких легендарних постатей і належить славнозвісна народна поетеса Маруся Чурай.
Народжена для любові, вона не знала її радощів і всі свої надії, все своє
любляче серце по краплині сточила в неперевершені пісні, що й зараз бентежно озиваються в наших серцях і вражають нас глибиною і щирістю висловленого в них почуття, довершеністю форми, чарівністю мелодій:
Ішов милий горонькою,
Мила - під горою,
Зацвів милий роженькою,
Мила - калиною.
Воістину, і зацвіла калиною, і закрасувалась калиною на лугах нашого мелосу творчість народної поетеси.
Три віки ходить пісня Марусі Чурай по нашій землі, три віки любові вже подарувала дівчина людям. А попереду вічність, бо велика любов і велика творчість - невмирущі.
Додаток 2
Напівлегендарна українська народна поетеса та співачка Марина Гордіївна Чурай жила в Полтаві в сімнадцятому столітті. Народилась вона в родині урядника Полтавського козацького полку Гордія Чурая. Будинок Кураїв стояв, за легендою, на березі Ворскли недалеко від того місця, де пізніше було засновано Хрестовоздвиженський монастир, що зберігся до наших днів.
Маруся була обдарована чарівною зовнішністю й добрим серцем, мала чудовий голос і майстерно співала пісні, які складала з різних приводів, і часто навіть у звичайній розмові викладала свої думки віршами.
Михайло Стельмах