Тема:Рослини навесні. Ранньоквітучі рослини
Мета: Виявити зміни, що сталися навесні в неживій природі, з'ясувати, які зміни відбуваються з рослинами навесні, ознайомити з квітами, які найпершими з'являються весною, з рослинами, які занесені до Червоної книги, вчити порівнювати, робити висновки, продовжувати формувати в учнів поняття «рослина — частина живої природи», показати залежність рослин від неживої природи. Виховувати любов, бережне ставлення до природи.
Обладнання: тематичні малюнки лісу, тварин, рослин, мультимедійні засоби навчання, макет квітки.
Хід уроку
1. Організація класу.
— Діти, в народі кажуть, що добрий гість - дому радість. Гадаю, що ви, як і я раді нашим гостям. Давайте з ними привітаємось.
2. Хвилинка - спостереження.
3. Актуалізація опорних знань.
( Сніг дуже швидко тане і скрізь по вулицях біжать струмки)
4. Вступна бесіда.
— Діти, весна - пора нових радощів для людей і всього живого на землі. Сонечко вище піднімається над землею. Повіває вже теплом. З полів, з косогорів потихеньку сходить сніг. Квітень - примхливий місяць. За сонячними, теплими днями настають похмурі, дощові, які знову змінюються теплими, світлими. І не лише люди радіють приходу весни. А що ще радіє приходу весни ви мені скажете, коли подивитесь сценку, яку підготували ваші однокласники. Ось перед вами автор, художник і лісник.
5.Ігрова ситуація.
6 Оголошення теми і мети уроку.
— Рослини - частина живої природи. Вони теж радіють приходу весни. Отже тема нашого уроку «Рослини навесні. Ранньоквітучі рослини». Сьогодні на уроці ми з вами з'ясуємо, які ж саме зміни відбуваються з рослинами з приходом весни. Особливу увагу ми приділимо тим першим квіточкам, які з'являються в наших лісах, гаях, на наших полях. А також ознайомимось з ранньоквітучими рослинами, які занесені до Червоної книги.
( Показ слайду )
7 Вивчення нового матеріалу.
— Скажіть, будь ласка, що відбувається з ростом дерев, кущів взимку?(дерева були в стані спокою, їх ріст припиняв)
( Показ слайду)
— А хто знає, яке дерево весною зацвітає найперше? На якому дереві спочатку з'являються квіти, а потім листочки?
— Це вільха. її довгі квіти - сережки гойдаються від вітру, здіймаючи хмаринки жовтого пилку.
(Показ слайду)
— Після вільхи - зацвітає осика, потім - тополя, берізка.
( Показ слайду)
—А чи з кожного дерева можна збирати сік?
( Показ слайду)
8 Гра «Вгадай квіточку».
— Ось перед вами макет квіточки з пелюстками. На кожній пелюсточці написані назви ранньоквітучих квітів. Але прочитати назви цих квітів не просто. Склади в словах помінялися місцями. І ви, відгадавши загадки, допоможете кожному складу знайти своє місце.
( Макет квітки на магнітній дошці) КОНВАЛІЯ Білі горішки на зеленій ніжці (Показ слайду)
— Діти, перед вами словнички. Відкрийте їх і на сторінці 167 знайдіть слово «конвалія». Прочитайте опис цієї квітки і порівняйте його з малюнком.
ПРОЛІСКА Я найперша серед гаю Синім цвітом зацвітаю. Відгадайте, що за квітка, Бо мене не буде влітку. ( Показ слайда) МАТИ - Й - МАЧУХА Ця квіточка з'являється Як тільки тане сніг, Жовтенькими клубочками Всміхається до всіх (Показ слайду)
— Це дуже цікава квітка. Повідомлення про цю квіточку
нам приготувала ( )
У природі є квіти, які заявляють про себе спочатку квіткою, ніби поспішають прикрасити землю, бо бояться, що не встигнуть продовжити свій рід. До таких рослин належить мати-й-мачуха. Своєю квіткою вона схожа на сонячний промінчик. Ще не зійшов сніг, а рослинка пробивається до сонечка. За квіткою з'являються листочки, зверху гладенькі і холодні, як мачуха, а знизу-теплі і м'якенькі, як мати. Саме за це прозвали рослину мати-й-мачуха. Ця квітка має ще й іншу назву «туссілаго», від латинського слова « туссіс» - кашель. Саме з неї готують ліки від кашлю.
ПІДСНІЖНИК
Ця квіточка з'являється, як тільки тане сніг.
Біленькими дзвіночками всміхається до всіх.
(Показ слайду)
— Про підсніжник складено дуже багато легенд. Ось одну
з них нам підготувала ( )
Легенда «Як народився пролісок». Вранці весняне Сонце нарядилося у золоті промінці і пішло гуляти по небу. Воно було дуже красиве та гарне. Іноді Сонце скоса поглядало на Землю. У цей час хазяйнувала на Землі Зима. Вона не могла витримати гарячих поглядів Сонця і танула просто на очах. їй дуже хотілося сподобатися красивому весняному Сонцю. Ось і вирішила вона прикрасити себе квіткою. Квітка була білою - білою і дуже тендітною. Сонце замилувалося красивою квіткою і ласкаво посміхнулося. Зима помітила цю посмішку і всю Землю усипала квітами. Сонце почало простягати промінчики до квітів, і вони ставали ще красивішими. З тих пір, кожного року, коли Зима починає плакати, а на небі радісно посміхається Сонце, з - під снігу з'являються ніжні білі квіти - підсніжники. Це означає, що йде вже Весна.
Фізкультхвилинка
Встало вранці ясне сонце, Зазирнуло у віконце. Ми до нього потяглися, За промінчики взялися. Будем дружно присідати, Сонечко розвеселяти. Встали-сіли, встали-сіли. Бачите, як звеселили. Стало сонце танцювати, Нас до танцю закликати: Нумо разом, нумо всі Потанцюєм по росі.
ПЕРВОЦВІТ
— Діти, а чи знаєте ви яку квіточку називають «золотими ключиками», або «квіткою дванадцяти богів» ? Ні? Ну тоді
послухайте розповідь ( )
( Показ слайду) Легенда
Квіткою дванадцяти богів називають первоцвіт. За грецьким міфом це квітка, в яку перетворили саме дванадцять богів невиліковно хворого юнака і повеліли нести здоров'я іншим. Свою місію первоцвіт виконує успішно: лікує людей від безсоння, головних болів, захворювань верхніх дихальних шляхів. Особливо цілющі листочки первоцвітів —справжні комори вітамінів. За кількістю цих речовин ця квітка займає друге місце після шипшини.
ФІАЛКА Квітка я ніжна, низенька, дрібна, Коли розцвітаю приходить весна. Мій цвіт фіолетовий, 5 пелюсток. В ній квітну я довго між інших квіток.
( Показ слайду)
(Показ слайду квітів нарциса, рясту, медунки, сон-трави)
10 Проблемна ситуація.
11. Екологічна бесіда.
— Дуже багато корисних рослин від недбалого поводження з ними людиною у нас зовсім зникли, або знаходяться на межі знищення. Цих ранньоквітучих квітів, які ми тільки що назвали, дуже мало залишилося в природі. Вони занесені до Червоної книги.
. В Червону книгу ми занесли Світ неповторний і чудесний, Що поступово вимирає, Давно рятунок в нас благає. Невже в майбутньому на світі Не будуть квітнуть дивні квіти?
Конвалії й фіалки ніжні, І вісник березня - підсніжник? Невже ми більше не побачим, Як сон-трава росою плаче? Троянда степу, квітка мрії, Жар-цвітом землю не зігріє? Ми всі господарі природи, Тож збережемо її вроду!
— Ось незабаром в наших лісах з'являться перші проліски і разом з цим з'являться вони, але вже зірвані, на базарах нашого міста. І найбільшу шкоду цим рослинкам приносимо ми-покупці, а не люди, які їх рвали. Ви запитаєте: «А чому ми, адже ми їх не рвали?». Да тому, що рвуть їх для нас. Якщо б ми їх не купляли, то ці чарівні квіти залишалися б у лісі. Охороняйте рослини, не топчіть їх, не зривайте, не ламайте дерева та кущі. І рослини віддячать нам своєю красою. І не лише красою. Ви знаєте, що рослини можуть передбачати погоду.
(Діти розповідають прикмети) ПРИКМЕТИ
*** На проталинах зацвіла мати-й-мачуха - тепла погода протримається тривалий час
*** Якщо береза розпустила листя раніше вільхи - то літо буде сонячне.
*** Якщо вільха раніше берези розпустилася - буде холодна і дощова весна.
*** Тече багато соку у берези -літо буде дощове.
*** У сонячний день квіти мати-й-мачухи закриваються -
скоро піде дощ
*** Проліски з розкритими пелюстками - на погоду і тепло.
Перед заморозками
проліски стуляють пелюстки.
***Перед дощем на листках фіалки з'являються крапельки вологи.
*** Перед дощем фіалка згинає стеблинку.
— Отже, знаючи ці прикмети, ви можете передбачити погоду.
12. Робота з тестами
— А зараз я вам пропоную попрацювати з тестами.
(Показ слайду)
ТЕСТИ
1. Який період квітування ранньовесняних рослин?
від трьох до п'яти тижнів від двох до чотирьох тижнів
2. Яке з тверджень є правильним?
Для росту рослин необхідне повітря, тепло, поживні речовини, грунт, вода, світло. Для росту рослин потрібне повітря, світло, вода, поживні речовини, грунт. 2. Позначити ранньоквітучі рослини:
фіалка ромашка сон -трава ряст троянда
первоцвіт
проліска
мак
підсніжник
льон
(Перевірка тестів) 13. Підсумок
14 Вірш Петра Ситниченка Вмійте природу любити
Наш урок хотілося б закінчити віршем Петра Ситниченка « Вмійте природу любити!», який прочитає
( )
Вмійте природу любити Вам у походи ходити І мандрувать, любі діти, Вмійте ж природу любити, Кожній стеблині радіти. В полі, у лісі, над яром-Квіти, дерева і трави... Цвіту не вирви задаром, Гілки не втни для забави. Оберігайте ж повсюди Шлях і стежиночку в гаї, Все те окрасою буде Нашого рідного краю.