Зберігаємо спокій. Віримо в ЗСУ. Разом до перемоги! 🇺🇦

Тема:Рослини навесні. Ранньоквітучі рослини

Про матеріал
Мета: Виявити зміни, що сталися навесні в неживій природі, з'ясувати, які зміни відбуваються з рослинами навесні, ознайомити з квітами, які найпершими з'являються весною, з рослинами, які занесені до Червоної книги, вчити порівнювати, робити висновки, продовжувати формувати в учнів поняття «рослина — частина живої природи», показати залежність рослин від неживої природи. Виховувати любов, бережне ставлення до природи.
Перегляд файлу

Тема:Рослини  навесні.  Ранньоквітучі рослини

Мета: Виявити зміни, що сталися навесні в неживій природі, з'ясувати, які зміни відбуваються з рослинами навесні, ознайомити з квітами, які найпершими з'являються весною, з рослинами, які занесені до Червоної книги, вчити порівнювати, робити висновки, продовжувати формувати в учнів поняття «рослина — частина живої природи», показати залежність рослин від неживої природи. Виховувати любов, бережне ставлення до природи.

Обладнання: тематичні малюнки лісу, тварин, рослин, мультимедійні засоби навчання, макет квітки.

 

Хід уроку

1. Організація класу.

— Діти, в народі кажуть, що добрий гість - дому радість. Гадаю, що ви, як і я раді нашим гостям. Давайте з ними привітаємось.

 

2. Хвилинка - спостереження.

 •          Розпочнемо ми свій урок, як і завжди з хвилинки -спостереження.
 •          Який сьогодні день тижня?
 •          Яке число, місяць, рік?
 •          Який стан неба?
 •          Чи дув сьогодні вітер як йшли до школи?
 •          Чи є сьогодні опади?
 •          Яка сьогодні температура?

 

3. Актуалізація опорних знань.

 •    Яка настала пора року?
 •    Які весняні місяці ви знаєте?
 •    А який зараз місяць?
 •    Чому він так називається?
 •         А хто знає народну назву цього місяця? (дзюрчальник)
 •         А ще цей місяць в народі називають «водолій».
 •         Як ви думаєте, чому народ так назвав цей місяць?

( Сніг дуже швидко тане і скрізь по вулицях біжать струмки)

 •         А хто з вас був спостережливим протягом березня і може сказати де ж раніше починає танути сніг - в лісі, на городі чи на вулицях міста?
 •         Чому?
 •         Так, на вулицях міста, бо там тепліше, їздять машини, ходять люди. Під землею прокладені теплотраси.
 •         А який же сніг починає швидше танути: брудний чи чистий?
 •         Так, брудний. Він темний від бруду, а темні кольори поглинають, притягують до себе більше сонячних променів.

 

4. Вступна бесіда.

 Діти, весна - пора нових радощів для людей і всього живого на землі. Сонечко вище піднімається над землею. Повіває вже теплом. З полів, з косогорів потихеньку сходить сніг. Квітень - примхливий місяць. За сонячними, теплими днями настають похмурі, дощові, які знову змінюються теплими, світлими. І не лише люди радіють приходу весни. А що ще радіє приходу весни ви мені скажете, коли подивитесь сценку, яку підготували ваші однокласники. Ось перед вами автор, художник і лісник.

 

5.Ігрова ситуація.

6 Оголошення теми і мети уроку.

 Рослини - частина живої природи. Вони теж радіють приходу весни. Отже тема нашого уроку «Рослини навесні. Ранньоквітучі рослини». Сьогодні на уроці ми з вами з'ясуємо, які ж саме зміни відбуваються з рослинами з приходом весни. Особливу увагу ми приділимо тим першим квіточкам, які з'являються в наших лісах, гаях, на наших полях. А також ознайомимось з ранньоквітучими рослинами, які занесені до Червоної книги.

( Показ слайду )

7 Вивчення нового матеріалу.

 Скажіть, будь ласка, що відбувається з ростом дерев, кущів взимку?(дерева були в стані спокою, їх ріст припиняв)

 •        Але з кожним весняним днем стає тепліше і що ж відбувається з деревами та кущами з приходом весни?
 •        Так, з приходом весни дерева та кущі прокидаються після довгого зимового сну. А ви спитаєте: «А як же вони прокидаються?» Сніг тане, земля прогрівається під сонечком і як губка вбирає в себе вологу. Коріння дерев та кущів вбирає цю вологу з грунту. Вода розчиняє поживні речовини, що відклалися в стовбурі, і несе їх до бруньок. Бруньки починають вбирати в себе цю воду, набухати і готуватися до того, щоб стати листочками і квіточками.
 •        Рослин називають «дітьми Сонця».
 •        А хто знає чому?
 •        А тому, що без сонячного світла, сонячного тепла рослина не може жити.
 •        А що ще потрібно для життя рослин?
 •        Так, це повітря, грунт, вода, поживні речовини, світло, тепло.
 •        Подивіться на екран і запам'ятайте умови росту рослин.

( Показ слайду)

 •        Давайте ще раз повторимо   ці умови росту рослин.
 •        Якщо хоча б одна з цих умов буде відсутня, то рослинка загине. Тому взимку дерева та кущі не ростуть, бо повітря холодне, немає тепла, грунт промерзлий, вода теж в грунті замерзла. А весною всі ці умови виконуються і це сприяє гарному росту рослин.

 А хто знає, яке дерево весною зацвітає найперше? На якому дереві спочатку з'являються квіти, а потім листочки?

 Це вільха. її довгі квіти - сережки   гойдаються від вітру, здіймаючи хмаринки жовтого пилку.

(Показ слайду)

 Після вільхи - зацвітає осика, потім - тополя, берізка.

( Показ слайду)

 •     Як ви думаєте, що цінного є в берізці?
 •     Так, сік. Щовесни гине багато беріз від ножів і сокир. Люди їх невміло підрубують, щоб зібрати сік.

—А чи з кожного дерева можна збирати сік?

 •     Ні. Тільки із старого дерева, а потім ранку потрібно заліпити глиною, або зафарбувати фарбою. Слово «береза» означає «світлий», «сяючий». Береза вважається священним деревом, яке оберігає людину.
 •     До появи листя зацвітають верба і ліщина.

( Показ слайду)

 •     А потім уже і інші дерева і кущі вкриваються ніжним зеленим листячком, а потім зацвітають.
 •     Так які ж дерева зацвітають навесні найпершими?
 •     Недаремно місяць квітень так називають, бо у лісі крізь торішнє листя пробиваються ранньоквітучі рослини. Найперші весняні квіточки швидко ростуть завдяки достатній кількості світла, тепла і вологи в грунті. І квітнуть вони лише від двох до чотирьох тижнів. А які саме ранньоквітучі рослини з'являються найпершими ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадки. Я вам пропоную гру «Вгадай квіточку»

8 Гра «Вгадай квіточку».

 Ось перед вами макет квіточки з пелюстками. На кожній пелюсточці написані назви ранньоквітучих квітів. Але прочитати назви цих квітів не просто. Склади в словах помінялися місцями. І ви, відгадавши загадки, допоможете кожному складу знайти своє місце.

( Макет квітки на магнітній дошці) КОНВАЛІЯ Білі горішки на зеленій ніжці (Показ слайду)

 Діти, перед вами словнички. Відкрийте їх і на сторінці 167 знайдіть слово «конвалія». Прочитайте опис цієї квітки і порівняйте його з малюнком.

ПРОЛІСКА Я найперша серед гаю Синім цвітом зацвітаю. Відгадайте, що за квітка, Бо мене не буде влітку. ( Показ слайда) МАТИ - Й - МАЧУХА Ця квіточка з'являється Як тільки тане сніг, Жовтенькими клубочками Всміхається до всіх (Показ слайду)

 Це дуже цікава квітка. Повідомлення про цю квіточку
нам приготувала ( )

У природі є квіти, які заявляють про себе спочатку квіткою, ніби поспішають прикрасити землю, бо бояться, що не встигнуть продовжити свій рід. До таких рослин належить мати-й-мачуха. Своєю квіткою вона схожа на сонячний промінчик. Ще не зійшов сніг, а рослинка пробивається до сонечка. За квіткою з'являються листочки, зверху гладенькі і холодні, як мачуха, а знизу-теплі і м'якенькі, як мати. Саме за це прозвали рослину мати-й-мачуха. Ця квітка має ще й іншу назву «туссілаго», від латинського слова « туссіс» - кашель. Саме з неї готують ліки від кашлю.

ПІДСНІЖНИК

Ця квіточка з'являється, як тільки тане сніг.

Біленькими дзвіночками всміхається до всіх.

(Показ слайду)
Про підсніжник складено дуже багато легенд. Ось одну
з них нам підготувала ( )

Легенда «Як народився пролісок». Вранці весняне Сонце нарядилося у золоті промінці і пішло гуляти по небу. Воно було дуже красиве та гарне. Іноді Сонце скоса поглядало на Землю. У цей час хазяйнувала на Землі Зима. Вона не могла витримати гарячих поглядів Сонця і танула просто на очах. їй дуже хотілося сподобатися красивому весняному Сонцю. Ось і вирішила вона прикрасити себе квіткою. Квітка була білою - білою і дуже тендітною. Сонце замилувалося красивою квіткою і ласкаво посміхнулося. Зима помітила цю посмішку і всю Землю усипала квітами. Сонце почало простягати промінчики до квітів, і вони ставали ще красивішими. З тих пір, кожного року, коли Зима починає плакати, а на небі радісно посміхається Сонце, з - під снігу з'являються ніжні білі квіти - підсніжники. Це означає, що йде вже Весна.

 

Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце, Зазирнуло у віконце. Ми до нього потяглися, За промінчики взялися. Будем дружно присідати, Сонечко розвеселяти. Встали-сіли, встали-сіли. Бачите, як звеселили. Стало сонце танцювати, Нас до танцю закликати: Нумо разом, нумо всі Потанцюєм по росі.

ПЕРВОЦВІТ

 Діти, а чи знаєте ви яку квіточку називають «золотими ключиками», або «квіткою дванадцяти богів» ? Ні? Ну тоді

послухайте розповідь ( )

( Показ   слайду) Легенда

Квіткою дванадцяти богів називають первоцвіт. За грецьким міфом це квітка, в яку перетворили саме дванадцять богів невиліковно хворого юнака і повеліли нести здоров'я іншим. Свою місію первоцвіт виконує успішно: лікує людей від безсоння, головних болів, захворювань верхніх дихальних шляхів. Особливо цілющі листочки первоцвітів —справжні комори вітамінів. За кількістю цих речовин ця квітка займає друге місце після шипшини.

ФІАЛКА Квітка я ніжна, низенька, дрібна, Коли розцвітаю приходить весна. Мій цвіт фіолетовий, 5 пелюсток. В ній квітну я довго між інших квіток.

( Показ слайду)

 •          Фіалка має ще й народну назву, таку як - Іван -та-Мар'я, брат і сестра, Анютині вічка, зозульки.
 •          Подивіться наступний слайд і скажіть, які ж ще квітки найпершими з'являються навесні.

(Показ слайду квітів нарциса, рясту, медунки, сон-трави)

 •          Так скажіть, будь ласка, які ж квіти найпершими з'являються навесні?
 •          А які з цих квітів   ростуть в нашій місцевості?
 •          Всі ці квіти можна зустріти на нашій Сумщині, крім підсніжника. Це дуже рідкісна квіточка. Вона росте в Карпатських горах.

10 Проблемна ситуація.

 •    На які квіти вам приємніше дивитися? На ті, що у вазі, чи на ті, які ростуть лузі, в лісі, на полі, на клумбах?
 •    Чому?
 •    Де квіти довше проживуть?
 •    Чому?
 •    Бо виконуються усі умови росту рослин.
 •    А чого немає у вазі? ( грунту)
 •    Отже, діти, подивіться ще раз на екрани комп'ютерів і запам'ятайте. ( Показ слайду)

 

11. Екологічна бесіда.

Дуже багато корисних рослин від недбалого поводження з ними людиною у нас зовсім зникли, або знаходяться на межі знищення. Цих ранньоквітучих квітів, які ми тільки що назвали, дуже мало залишилося в природі. Вони занесені до Червоної книги.

 •    Чому книга названа Червоною?
 •    Що означає червоний колір?

 

 •        Червоний колір означає заборону, пересторогу, як у світлофора, означає сигнал тривоги за долю природи. Тому так і названо книгу, яка забороняє знищувати рослини, що до неї занесені.
 •        Ось послухайте віршик, який вам прочитає ( ) і задумайтесь над почутим.

 

. В Червону книгу ми занесли Світ неповторний і чудесний, Що поступово вимирає, Давно рятунок в нас благає. Невже в майбутньому на світі Не будуть квітнуть дивні квіти?

Конвалії й фіалки ніжні, І вісник березня - підсніжник? Невже ми більше не побачим, Як сон-трава росою плаче? Троянда степу, квітка мрії, Жар-цвітом землю не зігріє? Ми всі господарі природи, Тож збережемо її вроду!

 Ось незабаром в наших лісах з'являться перші проліски і разом з цим з'являться вони, але вже зірвані, на базарах нашого міста. І найбільшу шкоду цим рослинкам приносимо ми-покупці, а не люди, які їх рвали. Ви запитаєте: «А чому ми, адже ми їх не рвали?». Да тому, що рвуть їх для нас. Якщо б ми їх не купляли, то ці чарівні квіти залишалися б у лісі. Охороняйте рослини, не топчіть їх, не зривайте, не ламайте дерева та кущі. І рослини віддячать нам своєю красою. І не лише красою. Ви знаєте, що рослини можуть передбачати погоду.

 •        Як називають такі рослини? (Рослини-барометри)
 •        Ви повинні були підготувати прикмети, які стосуються лише ранньоквітучих рослин.

(Діти розповідають прикмети) ПРИКМЕТИ

*** На проталинах зацвіла мати-й-мачуха - тепла погода протримається тривалий час

*** Якщо береза розпустила листя раніше вільхи - то літо буде сонячне.

*** Якщо вільха раніше берези розпустилася - буде холодна і дощова весна.

*** Тече багато соку у берези -літо буде дощове.

*** У сонячний день квіти   мати-й-мачухи   закриваються -

скоро піде дощ

*** Проліски з розкритими пелюстками - на погоду і тепло.


 


Перед   заморозками


проліски   стуляють   пелюстки.


***Перед дощем на листках фіалки з'являються крапельки вологи.

*** Перед дощем фіалка згинає стеблинку.

 Отже, знаючи ці прикмети, ви можете передбачити погоду.

 

12. Робота з тестами

 А зараз я вам пропоную попрацювати з тестами.

(Показ слайду)

ТЕСТИ

1. Який період квітування ранньовесняних рослин?

від трьох до п'яти тижнів від   двох до чотирьох тижнів

2. Яке з тверджень є правильним?

Для росту рослин необхідне повітря, тепло, поживні речовини, грунт, вода, світло. Для росту рослин потрібне повітря, світло, вода, поживні речовини, грунт. 2. Позначити ранньоквітучі рослини:


фіалка ромашка сон -трава ряст троянда

первоцвіт

проліска

мак

підсніжник

льон


(Перевірка тестів) 13. Підсумок

 •          Над якою темою ми сьогодні працювали?
 •          Що цікавого ви сьогодні дізналися?
 •          Що корисного для себе ви взяли з даного уроку?
 •          Хто з вас знає, що означає слово «орден»?
 •     Орден - це відзнака, нагорода за заслуги
 •     Ось перед вами шаблони паперових орденів.

 

 •         Так от у Фінляндії найпочесніший орден « Біла троянда». У країні квітів Японії - «Орден хризантем». Я вам пропоную вдома намалювати свій орден будь-якої ранньоквітучої квіточки. І на наступному уроці ви поясните, чому саме цю квітку ви вирішали намалювати.
 •         Особисто у мене ранньоквітучі квіточки викликають захоплення і повагу. Адже на вулиці ще холодно, тільки що зійшов сніг,а вони вже тягнуться до сонечка, борються за своє життя, бо їм так хочеться жити.

 

14 Вірш Петра Ситниченка Вмійте природу любити

Наш  урок  хотілося  б  закінчити  віршем  Петра Ситниченка « Вмійте природу любити!», який прочитає

( )

Вмійте природу любити Вам у походи ходити І мандрувать, любі діти, Вмійте ж природу любити, Кожній стеблині радіти. В полі, у лісі, над яром-Квіти, дерева і трави... Цвіту не вирви задаром, Гілки не втни для забави. Оберігайте ж повсюди Шлях і стежиночку в гаї, Все те окрасою буде Нашого рідного краю.

doc
Додано
30 січня 2019
Переглядів
8439
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку