Тема: Скільки буває вітрів? С. Жупанин «Сім вітрів»
Мета: допомогти учням усвідомити, який характер мають вітри, позитивні чи негативні це герої, підтвердити текстом ці думки; формувати уміння творити віршовані рими.
Обладнання: надруковані слова.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ой, радісний, веселий нині день,
Він сповнений усмішок і пісень!
Співає пташка у гаю,
Дитя радіє: в школу йду.
А з ним легенький вітерець
Прямує тихо навпростець,
І посміхаються вони:
Як весело їм разом йти,
І дарувати всім привіти,
І утішатись, і радіти.
1). Перевірка домашнього завдання
ІІ. Вправи з розвитку мовлення
1. — Вітерець мандрував та мандрував.
А діткам таку вправу запропонував.
Вправа «Голосно-тихо» (вправляння у зміні сили голосу і темпу вимовляння)
В сінокосах, в срібних росах,
Заросився бусол босий.
Сонце блисне — бусол висохне.
2. Читання анаграм.
Нцесо, одщ, рахма, тевір.
ІІІ. Опрацювання вірша С. Жупанина «Сім вітрів»
1. Виразне читання вірша вчителем.
— Скільки вітрів зустрів хлопчик?
2. Самостійне читання.
3. Аналіз змісту прочитаного з елементами вибіркового читання.
— чому автор говорить, що сім вітрів, як сім братів?
— Зачитайте, де бував другий вітер.
— Де гостював четвертий?
— Куди завітав шостий?
4. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.
1) читання «ланцюжком».
2) читання колонок слів (вправа для очей).
— Спочатку читаємо слово у лівій колонці, а потім — у правій.
Зустрів
взяв
розбудив
косив
зібрав
розвеселив
збудив
сіяв
гостював
минув
завтра
кузні
дружні
врожайні
вранці
ланці
домену
квартиру
ароматом
ораницю
пшеницю
людям
3) Гра «Так — ні».
• Перший вітер був у кузні.
• Другий — у пекарні.
• Третій гостював у ланці.
• четвертий — на комбайні.
• П’ятий завітав у сад.
• Шостий вітер з ферми линув.
• Сьомий вітер — в ораницю.
5. Творча робота.
— Як, на вашу думку, чи є у цих семи братів ще й інші брати?
— Що б ви про них могли нам розповісти, де ви їх ще зустріли?
— Поетичне слово автора допомагає нам краще пізнати світ, побачити
в ньому незвичайне.
Саме вірші Жупанина — неходжені стежини в світ, де панує мир і благодать.
Там на горбочку три смерічки
Стоять, обнявшись віттям,
Там на світанку кукурічки
Наповнюють усе життям.
Там у грайливому озерці
літають-плавають хмарки.
Там між квітками
Весела стежка-верховинка.
Там живуть мурашки, бджілки в мирі,
Зозулі, дятли і синиці.
Ростуть ялини, тис, малина,
ліщина, груші і суниці.
А головне — там працьовиті люди
І весело їм в тому світі бути.
IV. Підсумок уроку
-- Вірші якого автора ми читали?
-- Який вам найбільше сподобався? Чому?
V. Повідомлення домашнього завдання
С. 63- 64 читати виразно