Тема: Тяжко-важко в світі жити сироті без роду. О. Іваненко «Тарас у наймах»
Мета: з’ясувати тему твору — пристрасне бажання малого Тараса здобути знання, навчитися малювати, уміння долати труднощі; удосконалювати навички детального переказу; викликати бажання працювати з книгою; розвивати пам’ять, логіку, мислення; виховувати співчуття до головного героя оповідання та бажання глибше ознайомитися з біографією великого Кобзаря.
Обладнання: книга О. Іваненко «Тарасові шляхи».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Мов троянда, розквітає
Вільна Україна.
Народ повік не забуде
Великого сина
І його мудре слово.
ІІ. Мовні вправи
(Картка- ключ∆○□◊)
( «Учіться, брати мої, думайте, читайте».)
Кому належать ці слова?
До чого нас закликає автор?
Нехай цей вислів буде девізом нашого уроку.
Наступна мовна вправа: «Поверніть втікачів».
Щоб прочитати приказку, потрібно вписати голосні, що «втекли» у квадрат.
У_ н..ш_ ч..д..в..й _ч..с_ в..чн.. _ж..т..м.._ Т..р..с.
« З’єднай і прочитай прислів’я».
а) Тарасове слово а Шевченка без України.
б) Шевченко Тарас - живе і здорове.
в) Ми Шевченка славить будем наче сонце для нас.
г) Немає птаха без крил, і ніколи не забудем.
4. Хвилинка поезії
III. Оголошення теми та мети уроку.
Благословен той день і час
Своїми світлими ділами
Земля, яку сходив Тарас
Малими босими ногами.
Ось уже другий урок ми крокуємо життєвою стежиною славетного сина України – Т. Г. Шевченка. Тема нашого уроку:
Тяжко-важко в світі жити
Сироті без роду:
Нема куди прихилиться –
Хоч з моста та в воду.
Як ви розумієте слово сирота? Яку людину називають сиротою?
Про дитячі роки життя і про творчість Шевченка писала українська письменниця Оксана Іваненко, яка так і назвала свою книгу: «Тарасові шляхи». Це дуже цікава книга. Я вам раджу її прочитати. А на сьогоднішньому уроці ми ознайомимося лише із одним оповіданням, яке має назву: « Тарас у наймах».
IV. Опрацювання оповідання.
Читання твору учителем.
Якою була найбільша мрія хлопчика?
Я було трохи не голе
Таке убоге- та й куплю
Паперу аркуш. І зроблю
маленьку книжечку. – так поет писав про свою жагу до навчання.
Як ви розумієте слово найми? У які найми ходив Тарас?
Словникова робота
Дяк – служитель церкви;
Козачок – прислужник – хлопчик 12 – 15 років, що прислуговував панові;
Спробувати березової каші – бути побитим березовими різками;
Даровий наймит – безплатний робітник.
Самостійне читання оповідання учнями.
Першу частину оповідання читаємо буксиром, а другу – бджілками.
Запитання
-- Чому Тарас втік від дяка?
Не шкодувала доля хлопчика. Пізніше він напише:
Ти взяла мене маленького за руку
І в школу хлопця одвела
До п’яного дяка в науку.
-- Що новий учитель наказав робити хлопчикові?
-- Чи навчав він малювати Тараса?
А ми розлізлися межи людьми
Мов мишенята. Я до школи –
Носити воду школярам. – згадує Тарас про своє дитинство.
-- Чим закінчилися пошуки хлопця?
Пізніше здійсниться мрія Тараса, опанує він художньою майстерністю, але поки що він мусів працювати на пана.
Фізкультхвилинка
1. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) – Знайдіть і зачитайте на яку роботу погоджувався Тарас заради навчання в школі?
б) – Зачитайте, як дяк учив дітей.
в) – Знайдіть речення де описано, яким був Тарас
Уявіть собі дитя вашого віку, яке
Одно – однісіньке під тином
Сидить собі в старій ряднині.
Тарас так хотів навчитися малювати, що не скорився долі , ніщо його не залякало і пішов до нового учителя.
г) – Зачитайте, яку роботу виконував Тарас у другого дяка?
д) – Прочитайте прислів’я, розділивши його на окремі слова
Нішвецьнікравецьнінадудугрець.
Хто промовив ці рядки?
е) – Прочитайте, як Тарас ставився до своїх сестер.
- Дуже любив своїх сестричок Тарас. Пізніше він їх буде згадувати у своїх
творах
А сестри, сестри горе вам
Мої голубки молодії,
Для кого в світі живете?
Ви в наймах виросли чужії,
У наймах коси побіліють,
У наймах, сестри, й умрете.
є) – Чим закінчилися пошуки хлопця?
ж) – Виберіть і зачитайте уривок оповідання який вас найбільше схвилював. Під час читання передайте голосом своє ставлення до описаного.
- Складіть характеристику головного героя. Які риси характеру малого Тарасика ви б запозичили?
2. Мовно – логічне завдання
- Зараз ми проведемо вправу на уважність. На дошці записане речення з твору, але деякі склади пропущені. Вам потрібно відновити запис, доповнивши його потрібними складами.
.. вернув.. сум.. Та.. у своє се.. та й ..шов у най..
Робота в парах
Поверніться один до одного, поставте запитання до твору і дайте відповідь.
Робота в групах
З’єднати частини речень.
Учитель наказав був голос у Тараса.
Дуже хороший вчитися малювати.
Треба було дозвіл від пана мати.
Тарас мріяв воду носити.
Сховається у бур’янах і малює та співає сумні пісні.
V. Підсумок уроку
- Український народ свято береже пам’ять про великого Кобзаря.
Його ім’ям названі вулиці, села, університети , кораблі, театри.
В кожному місті зведені пам’ятники. Пройшло 200 років від дня народження поета, але його слово живе і понині.
VI. Домашнє завдання