Тема. Урок-знайомство. Оповідання Людмили Уліцької «Паперова перемога» Даний матеріал можна використати на уроках позакласного читання
Тема. Урок-знайомство. Оповідання Людмили Уліцької «Паперова перемога»
Мета: формування компетентностей:
ціннісні: дати можливість дітям зрозуміти, хто вони і яке місце займають у цьому світі;
загальнокультурні: виховання загальнокультурних основ людського спілкування;
пізнавальні: вчити аналізувати твір, відшукувати щось нове і повчальне;
інформаційні: допомагати в розвитку вмінь використовувати інформаційні технології, прагнення самостійно шукати інформацію;
комунікативні: вчитися працювати в групах, представляти себе;
соціальні: коригувати вміння працювати в колективі.
Тип уроку: урок позакласного читання
Обладнання: портрет Л. Уліцької, віддрукований текст оповідання, мультимедійний проектор.
Талант – це здатність робити те, чому нас не вчили (Альфред Конан)
Перебіг уроку
Вступне слово вчителя.
Чи зустрічалися ви коли-небудь із словосполученням «паперова перемога»? Чи може вона бути міцною, надійною? Чи, можливо, це щось нестійке і недовготривале? Як ви гадаєте? Оповідання під такою назвою є у російської письменниці Людмили Уліцької. Їй під силу своїми словами із невеличкого твору заставити подумати вас над великими питаннями, якими ви іноді не переймаєтесь.
ІІ. Робота над темою уроку
Доробки російської письменниці називають «прозою нюансів» через підвищену увагу до деталей. У її творах немає складної інтриги. Вони життєві, самобутні. Це інтелектуальна література для вдумливого читання. Головні герої творів - такі ж люди, як і ми з вами. І кожен нюанс із нашого життя чи життя персонажів є важливим, значним, тому що саме із таких дрібничок і складається наш світ. А письменниця зізнається, що вона саме «проживає», а не вигадує свої творіння.
Бесіда
Виразне читання оповідання «Паперова перемога» ланцюжком
Бесіда
(Гра «Я тобі-ти мені»)
Словникова робота. Перемога –1. Повний успіх у бою, остаточна поразка військ противника. 2.Успіх у боротьбі за що-небудь у результаті боротьби, подолання якихось труднощів
Оригамі – мистецтво складання паперу. Мистецтво оригамі з явилося в Японії
Фанти –(з нім. Pfand –заклад) гра, коли кожен учасник зобов’язаний зняти з
себе будь-яку дрібницю. Всі фанти збираються в одну купу і перемішуються.
Один граючий витягує фант, а ведучий із закритими очима наказує
господареві цього фанта виконати його побажання, щоб повернути цей фант.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Характеристика головних героїв твору.
Геня- хлопчик, який весь час хворів і не мав друзів |
Мама Гені - талановита, мудра, любляча жінка, яка розуміє свого сина; робить все для того, щоб ворогів Гені зробити друзями
|
Бабуся Гені-була для внука янголом-охоронцем |
Женя Айтир- хлопчик, який жорстоко поводився з Геньою |
Діти йшли за ватажком –Женею Айтиром |
Що не приймав в собі Геня? |
Із-за чого страждала мама? |
Із-за чого страждала бабуся? |
...спритний та зухвалий – ворог всім, хто не був у нього на побігеньках – подивився холодним та дорослим поглядом |
...кидалися, кричали – це не діти, це бандити
|
Часто хворів, хода підтюпцем, дивне прізвище ..все це робило його нещасною людиною
|
Син часто хворіє |
Внук часто хворіє |
|
|
Виховують мама і бабуся |
Геня- талановитий хлопчик, який працює над собою |
Внук гарно грає на фортепіано |
Хлопця виховує вулиця |
|
Вічно закладений ніс |
Живуть бідно(повоєнні часи) |
Їм не вистачає коштів на лікування, тому внук весь час хворіє |
Жорстокий та зухвалий, він розуміє, що в житті виживає той, хто має фізичну силу та силу волі |
|
Не мав друзів |
З Геньою ніхто не дружить |
З Геньою ніхто не дружить |
|
...мама грає, і ніхто не сміється; в повному мовчанні їли час тування; було перелякане обличчя, і, здавалось, ось - ось заплаче...
|
Ріс без батька |
Немає чоловіка |
Немає батька у внука |
Дитина війни, росте без батька |
|
|
ЇЇ хлопчика ображають |
ЇЇ внука ображають діти в школі і в дворі |
Було багато дітей, які йшли за ним |
|
|
||||
День народження Гені |
||||
тужливо оглядав кімнату – з жахом чекав, коли прийдуть гості - намагався не думати, як зараз до нього увірвуться вороги – серце ледь не зупинилося: вони його ненавидять - відчув гордість – таке почуття він відчував тільки уві сні – він не відчував ні страху, ні ворожості...
|
|
|
незворушно...їв вінегрет з пиріжком – зухвало роздивлявся кімнату – пильно перепитав – вперше в житті звернувся до нього по імені та попросив...
|
шумні, веселі і непримиренні вороги поважно розсілися навколо столу – перелякане обличчя – ось - ось заплаче – сиділи тихо – захоплено сказала – всі посміхалися – всі дякували – були зовсім не злі... |
|
|
РЕЗУЛЬТАТ |
|
|
Геня зробив висновок: він такий же, як і всі |
Була щаслива, бо змогла допомогти сину |
Була щаслива, що на Дні народження змогли примирити дітей |
Визнав талант Гені |
Діти були вражені майстерністю Гені |
ІІІ.Підбиття підсумків уроку
«Мікрофон».
Чи можна сміятися над фізичними недоліками людини?
Домашнє завдання. Зробити фігурку орігамі, перечитати оповідання, підготуватися до суду.