Тема уроку IV відміна іменників

Про матеріал

Мета: закріпити знання учнів про відміни іменників. Вказати на особливості відмінювання IVвідміни іменників. Вчити правильно писати закінчення при зміні словоформи. Учити розрізняти іменники ІІ і IV відміни.

Розвивати мову і мовлення, удосконалювати грамотність письма.

Виховувати бажання вчитися, любити мову, дбати про її чистоту.

Перегляд файлу

Тема уроку:    IVвідміна іменників. Порівняння іменників ІІ  і IVвідміни  іменників.

Мета: закріпити знання учнів про відміни іменників. Вказати на особливості відмінювання IVвідміни іменників. Вчити правильно писати закінчення при зміні словоформи. Учити розрізняти іменники  ІІ і IV відміни.

  Розвивати мову і мовлення, удосконалювати грамотність письма.

  Виховувати бажання вчитися, любити мову, дбати про її чистоту.

Обладнання: таблиці, схеми, словники,  зошит.

Тип уроку: засвоєння нових знань .

Хід уроку

І  Організаційний момент.

Девіз уроку (учні читають з дошки)

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Каліграфічна хвилинка ( ім’я, герой)         - Оцініть себе на чарівній стрічці.
  2. Робота з словниковим словом. 
  • Придумайте спільнокореневі слова ( героїчний, геройський, героїзм)
  1. Розвиток мови.         – діти придумають і записують  речення з цими словами.

( Ветерани ім’ям (?)  (іменем) героя назвали нову вулицю села.)

  • Розберіть за частинами мови (усно)
  • Назви граматичну основу речення.
  • Позначте відміни і групи іменників.   Хто згідний з відповіддю?
  • Повторення правил ( які іменники належать до І відміни……, до ІІ …?
  1.  Робота в групах виправте помилки.

(боєць І в.т.г. ; грушою Ів. т.г.; море IV в. т.г; мати Ів. м.г; товариш ІІ в. т.г. сілью ІІ в. м.г ;)

( боєць – ІІ в. міш. г. ; грушею – І в. міш. г. ; море – ІІ в. т.г. ; мати ІІІ в. товариш ІІ в. міш. г. сіллю ІІ в. м.г.)

ІІІ.  Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні ми з вами будемо працювати з іменниками  IVвідміни  іменників. Давайте ще раз пригадаємо правило: які іменники належать до цієї групи.

  1. Постановка проблеми.
  • Ми з вами знаємо, що іменники середнього роду належать, як до ІІ відміни так і до IV. Спробуємо в цьому розібратися. Провідміняйте іменники теля і знання.  Завдання 9.

IV. Робота над формуванням знань.

  1. Колективна робота . Виконаємо завдання 9

( один учень біля дошки  відмінює слово знання; слово теля – у зошиті)

Висновок: слово знання належить до ІІ в. , бо при відмінюванні не з’являється суфікс – ат – ят – ен -)

  1. Робота в парах.
  1. Виконайте вправу 10 і з’ясуйте, чи є у слів IV відміни тверда, м’яка і мішана групи.  Для цього надпишіть олівчиком зверху групу. Що в вас вийшло? (зачитують).
  2. А тепер провідміняйте по одному слову з кожної групи:  ( 3 учні біля дошки)

Н.  дитя          голуб’я             курча                       - а – я -

Р.  дитяти       голуб’яти         курчати                 - и -

Д. дитяті        голуб’яті           курченяті                - і -

З.  дитя           голуб’я             курченя                  - я -

О.  дитям       голуб’ям           курченям               - ям -

М.  на дитяті        на голуб’яті        на курчаті        - і -

К.   дитя         голуб’я              курча                         - я – а –

Висновок: іменники ІІІ і IV групи на групи не поділяються.

V. Фізкульхвилинка.

VІ. Продовження роботи над формуванням знань.

1.  Порівняйте іменники середнього роду. Назвіть до якої відміни вони належать.

Н. полум’я                ім’я

Р. полум’я                імені

Д. полум’ю              імені

З. полум’я              ім’я

О. полум’ям         іменем

М. у полум’ї         у імені

К. полум’я            ім’я

            -     В чому полягає особливість IV відміни?

  • Які суфікси з’являються при відмінюванні у іменників IV відміни ?
  1. Колективна робота. Коментоване читання. Вправа 33
  1. Самостійна робота . Вправа 34.
  2. Робота в парах  (ІІ частина 34 вправи)
  • Підкресліть іменники. До якої відміни вони належать?

VІІ. Підсумок уроку.

  1. Вправа «Мікрофон»
  • Що нового навчилися на уроці?
  • Над чим цікаво було працювати?
  • Що було складно?
  • Що легко було зрозуміти?
  • Над чим ще треба попрацювати?

VІІІ. Домашнє завдання. Вправа 35.

 

Українська мова

4 клас

 

Тема.

 

IV відміна іменників. Порівняння іменників ІІ  і IV відміни  іменників.

 

 

 

 

 

 

 

 

Рибненська зальноосвітня школа

Никифорак Г.Г.

2013 н.р.

docx
Додано
5 серпня 2018
Переглядів
1594
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку