Урок 1
Тема уроку. Логічні закони
Мета уроку: ввести поняття «логічні закони», його зміст; закріпити
отриманні знання під час розв’язування задач; розвивати
логічне мислення, культуру мовлення учнів, спостережливість,
виховувати самостійність мислення, позитивну мотивацію до
навчання шляхом інтеграції логіки з математикою.
Методи і прийоми навчання: метод «Коло ідей»; метод « Мікрофон»
Хід уроку
I. Організаційна частина. Формування робочого настрою.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Функцією науки є відкриття і систематизація обє’ктивних законів розвитку та існування навколишньої діяльності.
Закон – це вияв необхідних, істотних, сталих відношень між предметами, явищами і процесами діяльності.
Мислення людини відбувається не хаотично, а теж підлягає певним логічним законам.
Закон мислення – це необхідний, істотний, сталий глибокий внутрішній закон між думками.
У людському мисленні діють різні закони. Які ж закони лежать в основі правильного мислення?
III. Пояснення нового матеріалу. (Підготовчі запитання до вивчення нового матеріалу)
умовивід)
|
№ за/п
|
Назва закону |
Формулювання закону |
Формула |
|
1
|
Закон тотожності |
Будь-яке висловлення має бути тотожним саме собі |
А ↔А А ≡ А А є А |
|
2
|
Закон суперечності (несуперечності) |
Дві протилежні думки в один і той же час в одному і тому ж відношенні не можуть бути одночасно істинним |
А не є не - А |
|
3
|
Закон виключеного третього |
Дві суперечливі думки про один і то же предмет, в один і той же час, в одному і тому ж відношенні не можуть бути одночасно ні істинними, ні хибними. Одна з цих думок – істинна, а інша – хибна, третього не дано. |
А v Ā |
|
4
|
Закон достатньої підстави |
Будь-яка істинна думка повинна бути достатньо обґрунтованою |
А → В |
Основними вони є тому, що на них ґрунтуються всі основні логічні операції з поняттями, судженнями, умовиводами, а також доведення і спростування.
Закони логіки мають такі основні риси:
Знання законів логіки, свідоме користування ними сприяє правильному мисленню, основними рисами якого є:
Знання законів правильного мислення забезпечує чіткість і конкретність наших думок, дисциплінує наше мислення і мову.
IV. Розумова розминка.
Метод «Коло ідей»
Визначити, у яких парах висловлювань будуть порушені вимоги закону тотожності при ототожненні змісту висловлювань:
а) вчора було холодно і йшов дощ. Холодна і дощова погода була вчора.
б) учень шостого класу на занятті вивчав логіку. Учень був присутнім на занятті з логіки.
в) Водій несе відповідальність за аварію. Причина аварії – в діях водія.
V. Розв’язування логічних задач.
Вставити пропущені числа
а) 143 (56) 255
218 (?) 114
б) 437 (410) 642
541 (?) 683
Метод «Мікрофон»