Мета.
- Оцінити навчальні досягнення школярів під час вивчення теми шляхом проведення заліку.
Після цього учні зможуть:
1. Продемонструвати свої знання з теми «Життя людей за первісних часів»; 2. оцінити рівень власних навчальних досягнень із теми;
звернути увагу на ті питання, що були недостатньо опрацьовані;
3. набути навичок роботи над завдаваннями різних рівнів складності.
Тип уроку. Урок перевірки знань, умінь і навичок.
Форма проведення. Залік.
ТЕМА УРОКУ: «ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ ІЗ ТЕМИ «ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ ЗА ПЕРВІСНИХ ЧАСІВ».
(Історія всесвітня, історія України. Інтегрований курс, 6 клас).
Мета.
- Оцінити навчальні досягнення школярів під час вивчення теми шляхом проведення заліку.
Після цього учні зможуть:
1. Продемонструвати свої знання з теми «Життя людей за первісних часів»; 2. оцінити рівень власних навчальних досягнень із теми;
звернути увагу на ті питання, що були недостатньо опрацьовані;
3. набути навичок роботи над завдаваннями різних рівнів складності.
Тип уроку. Урок перевірки знань, умінь і навичок.
Форма проведення. Залік.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП
1. Перевірка готовності класу до уроку
ІІ. ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ УЧНІВ ІЗ ПОРЯДКОМ РОБОТИ
Методичні рекомендації
Кожен учень повинен виконати три завдання І рівня; упоравшись із ними, учень виконує завдання ІІ і ІІІ рівнів складності. Учням, які впоралися із цими завданнями і перейшли до ІV рівня, досить виконати одне завдання високого рівня. Оцінки виставляються відповідно до критеріїв оцінювання навчальних досягнень учнів, при цьому враховуються неточності, помилки, а також повнота й глибина відповідей (ІІІ і ІV). Припустімо, що учень виконав три завдання І рівня і два - ІІ рівня, максимальна оцінка, яку він може одержати, - 6 балів, але в процесі відповіді на одне з питань ІІ рівня була допущена помилка, тому його оцінка буде знижена до 5 балів.
До заліку можна підготувати оцінювальні аркуші, це полегшить роботу вчителя, допоможе в обґрунтуванні виставленої оцінки.
Учитель знайомить учнів із порядком проведення заліку. Представляє своїх помічників. Помічники перевірятимуть виконання завдань І і ІІ рівнів, заноситимуть результати до оцінювальних аркушів. Перевіряти завдання ІІІ і ІV рівнів, а також виставляти оцінки буде вчитель.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
1. Проведення залікового опитування
І рівень
Виберіть правильний варіант відповіді.
1) Найдавніше минуле людства вивчає:
А) історія стародавнього світу;
Б) історія середніх віків;
В) нова історія;
Г) новітня історія.
2) Наука, що вивчає історичне минуле за речовими джерелами називається:
А) археологія;
Б) антропологія;
В) етнографія;
Г) хронологія.
3) Який рік був раніше?
А) 75 р. до н.е. ;
Б) 73 р. до н.е. ;
В) 75 р. н.е. ;
Г) 73 р. н.е.
4) Коли, за даними сучасної археології, зародилося людство:
А) 2 млн. років тому;
Б) 2,5 – 3 млн. років тому;
В) 3,5 – 4 млн. років тому;
Г) 4 млн. років тому.
5) Хто з’явився на Землі раніше?
А) Неандерталець;
Б) кроманьйонець;
В) синантроп;
Г) пітекантроп.
6) Становлення рільництва і скотарства розпочалося на Україні протягом:
А) VІІ – VІ тис. до н.е. ;
Б) V – IV тис. до н.е. ;
В) ІІІ – ІІ тис. до н.е. ;
Г) І тис. до н.е.
7) Упродовж яких століть існувала трипільська культура?
А) VI – перша половина V тис. до н.е. ;
Б) ІV – перша половина ІІІ тис. до н.е. ;
В) друга половина ІІІ – ІІ тис. до н.е. ;
Г) ІІ – перша половина І тис. до н.е.
ІІ рівень
8) Розташуйте в хронологічній послідовності появу видів людини на землі.
А) Кроманьйонець
Б) Дріопітек
В) «Людина вміла»
Г) Неандерталець
9) Установіть відповідність між хронологічними межами і назвами стародавньої історії.
1. 100 – 40 тис. років до н.е.
2. 10-7 тис. років до н.е.
3. 4-3 тис. років до н.е.
4. ІІ – початок І тис. до н.е.
А) Неоліт
Б) Середній палеоліт
В) Бронзовий вік
Г) Енеоліт
10) Заповніть пропуски в ланцюжку.
Первісне людське стадо - ……. – Батьківська родова община - ……….
11) Установіть відповідність між видами людини і її головними досягненнями.
1. Людина прямо ходяча
2. Неандерталець
3. Кроманьйонець
А) Винайдення лука і стріл, поява наскального живопису, перехід до форм господарства, що ґрунтується на виробництві
Б) Виготовлення кам’яних знарядь праці, використання вогню
В) Добування вогню, виготовлення пасток для тварин, поява перших поховань
12) Назвіть поняття, що об’єднує даний перелік:
Похоронний обряд, тотемізм, анімізм, магія, культ родючості.
13) Заповніть схему.
Форми господарства, що ґрунтується на привласненні
-…..
-…..
14) Заповніть схему.
Форми господарства, що ґрунтується на виробництві
- …..
-…..
-…..
15) Завдання за контурними картами.
Позначити на карті:
А) місця палеолітичних стоянок
Б) напрямки залюднення Європи
В) напрямки залюднення території України
Г) території розселення представників землеробських та скотарських культур.
ІІІ рівень
16) Дайте визначення поняття «культурний шар» та поясніть його на прикладах.
17) Назвіть види історичних джерел. Яку роль вони відіграють у вивченні історії?
18) Які передумови виникнення людини визначають сучасні вчені? Яка з них, на ваш погляд, є основною? Чому?
19) Назвіть періоди розвитку людства, виходячи з розвитку знарядь праці. Як відбилося на житті людей удосконалення знарядь праці?
20) Як відбився перехід від форм господарства, заснованого на привласнені , до господарства, що ґрунтується на виробництві?
21) Схарактеризуйте господарство та побут трипільців.
22) Чому на зміну родовій общині прийшла сусідська община?
23) Якими знаннями володіли володіли перші люди? Чому виникала необхідність у цих знаннях?
24) Назвіть причини виникнення релігійних вірувань у первісних людей.
ІV рівень
25) Під час розкопок археологи знайшли рештки поселення: кам’яну посуду, дерев’яну чашу, кістки приручених тварин, шматки тканини, кам’яну фігурку богині, зернотерку. Що можуть розповісти нам ці речі про життя давніх людей? До якого періоду найдавнішої історії можна віднести описане поселення?
26) Як ви вважаєте, епохи зледеніння загальмували чи прискорили розвиток людства. Відповідь обґрунтуйте.
27) Як виникла нерівність між людьми? Як ви вважаєте, чи був цей процес неминучий?
28) Як ви вважаєте, що виникло раніше – мистецтво чи релігійні уявлення?
ІІІ. ПІДСУМКИ УРОКУ
1. Учитель аналізує роботу учнів, повідомляє оцінки.
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАНЯ
1. Випереджальне завдання: підготувати інформаційне повідомлення на тему «Піраміди – перше чудо світу».