ПРИКЛАД УРОКУ З ВИКОРИСТАННЯМ ІНННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
Тема уроку: Прямокутна система координат на площині.
Мета уроку: Узагальнення та систематизація матеріалу про декартову прямокутну систему координат; розвивати вміння використовувати теоретичний матеріал на практиці; . розвивати творчі здібності учнів, логічне мислення, уважність; залучати учнів до творчої діяльності на уроці; виховувати акуратність, працелюбність, старанність, культуру поведінки
Тип уроку: Комбінований.
Обладнання: Таблиця « Декартові координати на площині», роздатковий матеріал.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Використовується метод «Мікрофон»
Учитель. З координатною площиною ви вже зустрічалися неодноразово. Згадайте книжку Льюїса Керрола « Аліса у країні Задзеркалля».
«…Але цікаво, на якій я широті і довготі? – продовжила Аліса. Сказати правду, вона зовсім не мала поняття про те, що таке широта і довгота, але їй дуже подобались ці слова. Вони звучали так велично та красиво!»
( шашки та шахи, « Морський бій»)
Учитель. Сьогодні ми з вами повторимо матеріал, пов’язаний з координатною площиною, здійснимо подорож на острів Скарбів.
ІІІ Узагальнення та систематизація знань учнів
Узагальнення та повторення матеріалу, пов’язаного з координатною площиною, відомого учням з курсу математики 6 класу та алгебри 7-8 класів, проводимо в процесі виконання завдань та фронтальної бесіди з використанням таблиці.
Запитання до класу
Виконання вправ
Позначте точки: D(0;0), E(-2;-3), K(-4;-6), A(0;-6), P(4;-6), T(2;-3).
З’єднайте їх по черзі. Яку геометричну фігуру ви дістали?
І ще: якщо з букв, що позначають точки, скласти слово, не змінюючи їх послідовність, то ми прочитаємо ім’я відомого французького вченого-математика. Декарт ( 1596 - 1650)
Рене Декарт
(1596 - 1650)
Відомий значними досягненнями в галузі філософії, математики, фізики, фізіології. Математичні досягнення Декарта пов’язані з його філософськими і фізичними роботами. У «Геометрії»(1637) Декарт уперше ввів поняття змінної і функції, їх теперішнє позначення малими латинськими буквами х,у.
Встановлений ним зв’язок між відрізками і числами зумовив взаємне проникнення геометрії та алгебри, зародження нового розділу математичної науки – аналітичної геометрії. Її методи широко використовують у багатьох галузях сучасних математичних досліджень. Координатну площину ще називають декартовою системою координат.
IV Закріплення матеріалу
Завдання. Задано координати точок. Якщо ви правильно позначите на координатній площині вказані точки і послідовно їх з’єднаєте, то дістанете рисунок.
РИСУНОК 1: (5;1), (4;-2), (4;0), (2;-1), (1,5;-0,5), (2;1), (1;0), (1;1), (-3;1), (1;2), (1,5;3),(5;8), (5;1), (1,5;3), (2;2,). Останню точку не з’єднувати ні з якою іншою.
РИСУНОК 2: (0;2), (0;0), (1;3), (2;3), (3;2), (3;0), (1;-1), (2;-1), (1;-3), (0;-1),
(-1;-3), (-2;-1), (-1;-1), (-3;0), (-3;2), (-2;3), (-1;3), (0;0).
Тепер ви готов до подорожі на острів Скарбів.
Гра « Острови Скарбів»
Я думаю, що ви всі читали книгу « Острів Скарбів» Роберта Льюїса Стівенсона. Згадаємо. Був собі такий капітан Флінт. Як відомо, капітан Флінт ховав свої скарби на різних островах.
На одному з островів у печері капітан Флінт сховав свої скарби. Вхід у печеру був дуже добре замаскований, і знайти його міг тільки старий пірат Бен Ган. Перед смертю Бен Ган вирішив залишити для нащадків шифрований лист – описання шляху, що веде до скарбу, та місця, де він схований.
Оскільки старий пірат отримав у свій час непогану освіту, він вирішив скористатися методом координат. Він узяв карту острова, накреслив на ній осі координат. Вибрав одиницю виміру, до речі зробив усе як слід.
У кожного на парті є ця карта 1 острова.
Основні орієнтири він позначив координатами чотирьох дубів:
Позначте на карті ці точки, за одиницю виміру візьміть одну клітинку.
Скарб знаходиться в точці перетину прямих, що з’єднують перше і третє, друге і четверте дерево. Знайдіть цю точку.
Учні виконують завдання самостійно.
Ви знайшли скарб і можете витратити його на облаштування свого острова.
А тепер почніть заповнювати карту 1 острова Скарбів. Позначте на своїх картах 1різні об’єкти ( колодязь, вишку для спостереження, склад, пальмовий гай, домівка отамана та інше), опишіть їх положення за допомогою координат і повідомте ці координати сусіду по парті. Нехай він відновить вашу карту на карті 2. Потім ви порівняєте свою карту й сусідову. Чия карта буде цікавішою?
Для роботи можна використовувати кольорові олівці.
Кожному об’єктові дайте назву й запишіть її разом із координатами на аркуші із завданням.
V Повідомлення домашнього завдання
п. 8.1 Страус: (0;0), (-1;1), (-3;1), (-2;3), (-3;3), (-4;6), (0;8), (2;5), (2;11),
(6;10), (3;9), (4;5), (3;0), (2;0), (1;-7), (3;-8), (0;-8), (0;0), (3;10), (4;10), (6;10).
Верблюд: (1;-1), (-6;-1), (-6;-6), (-7;-6). (-7;5), (-8;4), (-8;7), (-6;9), (-6;10),
(-5;10), (-5;4), (-1;7), (6;3), (6;-1), (5;-1), (5;1), (4;1), (4;-6), (3;-6), (3;-2), (1;-1), (-6,5;7,5).
VI Підсумок уроку.
РИСУНОК 1:
(5;1), (4;-2), (4;0), (2;-1), (1,5;-0,5), (2;1), (1;0), (1;1), (-3;1), (1;2), (1,5;3),(5;8), (5;1), (1,5;3), (2;2,).
Останню точку не з’єднувати ні з якою іншою.
РИСУНОК 2:
(0;2), (0;0), (1;3), (2;3), (3;2), (3;0), (1;-1), (2;-1), (1;-3), (0;-1),
(-1;-3), (-2;-1), (-1;-1), (-3;0), (-3;2), (-2;3), (-1;3), (0;0).
Гра « Острови Скарбів»
На карті 1.
Основні орієнтири він позначив координатами чотирьох дубів:
Позначте на карті 1 ці точки, за одиницю виміру візьміть одну клітинку.
Скарб знаходиться в точці перетину прямих, що з’єднують перше і третє, друге і четверте дерево. Знайдіть цю точку.
Ви знайшли скарб і можете витратити його на облаштування свого острова.
А тепер почніть заповнювати карту1 острова Скарбів. Позначте на своїх картах 1 різні об’єкти ( колодязь, вишку для спостереження, склад, пальмовий гай, домівка отамана та інше), опишіть їх положення за допомогою координат і повідомте ці координати сусіду по парті. Нехай він відновить вашу карту на своїй карті 2. Потім ви порівняєте свою карту й сусідову. Чия карта буде цікавішою?
Для роботи можна використовувати кольорові олівці.
Кожному об’єктові дайте назву й запишіть її разом із координатами на аркуші із завданням.