"Якщо ти будеш допитливим, ти будеш багато знати" (Сократ)
ТЕМА УРОКУ: Заготівля деревини. Пиломатеріали. 5кл.
МЕТА НАВЧАЛЬНА: Ознайомити учнів з породами деревини, видами пиломатеріалів й область їх застосування.
ВИХОВНА:Виховувати в учнів культуру праці, правила безпечної роботи на робочому місці.
РОЗВИВАЮЧА:розвивати вміння організовувати робоче місце;
визнавати породи деревини та види пиломатеріалів.
ОБЛАДНАННЯ ТА ІНСТРУМЕНТИ: навчальні таблиці, зразки деревини, 3-4 види пиломатеріалів.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
- перевірка присутності учнів;
- перевірка спецодягу.
Вправа «Мозковий штурм»
Актуалізації опорних знань та мотивації навчальної діяльності учнів сприятимуть такі запитання:
можна?
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Викладання нового матеріалу.
Щодо лісових багатств наша країна посідає перше місце в світі. третина її території покрита лісами. у них ростуть різноманітні породи дерев, що поділяються на два види - листяні і хвойні. Із листяних порід найпоширеніші в нас дуб, береза, ясен, клен, осика,липа, та інші.
Хвойні породи - це сосна, ялина, кедр, модрина та інші. У них листя схоже на голки й називається хвоєю. Після того як дерева досягають певної висоти й товщини, їх спилюють і вивозять з лісу на деревообробні підприємства. Спиляні і очищені від коренів і гілок дерева називають деревиною.
Деревину після обробки широко використовують у народному господарстві: при споруджені мостів, будинків, на транспорті на шахтах. Багато деревини йде на виготовлення меблів і паперу. Деревина кожної породи у повздовжньому розрізі має свій характерний малюнок - текстуру. Деревину з гарною текстурою застосовують для опорядження приміщень, оздоблення меблів, телевізорів та ін.
Деревина добре обробляється різальними інструментами, вона м'яка, міцна, чудово склеюється, має після обробки гарний зовнішній вигляд. Є в неї і негативні якості: псується від вогкості, легко займається тощо.
Дерево, що росте, складається з трьох частин: корінь, стовбур (основна частина дерева), крона (верховіття). Після вирубування лісу корені і крони йдуть на дрова та хімічну обробку. Стовбури розрізують спеціальними пилками у здовж волокон на пиломатеріали. За формою вони поділяються на бруски, дошки, брусся. Крім пиломатеріалів для виготовлення різних виробів використовуємо фанеру, яку роблять із шпону.
Шпон - це тонкий шар деревини. Роблять його на лущильних верстатах із розпилених колод. Широкий різак (ніж) зрізує шпон із колоди, що обробляється. Стрічку шпону ріжуть на листи потрібного розміру, сортують і сушать. Листи шпону склеюють між собою клеями і смолами. Для цього листи накладають один на одного волокнами під прямим кутом. Потім такі пакети різної товщини (від 1,5 до 12мм) витримують кілька хвилин під тиском у гарячому пресі, і фанера готова.
Жодна галузь народного господарства не обходиться без деревини, її дістають із стовбурів дерев. Спиляне й очищене від гілок дерево називають хлистом.
Розпилювання хлистів на частини називають розкряжуванням. Розкряжовуючи хлисти, дістають відрізки різної довжини, які називають колодами, кряжами,чурбаками.