КОНСПЕКТ УРОКУ
Тема «Василь Сухомлинський «Безрідний Дятел». Стислий переказ казки. Слова з префіксами роз-, без- «
Мета. Ознайомити учнів з казкою Василя Сухомлинського «Безрідний Дятел». Формувати вміння дотримуватися моральних норм. Вчити стисло переказувати текст. Розвивати мовлення, критичне мислення, уяву, спостережливість. Закріплювати знання учнів про будову слова, уміння визначати всі складові частини. Формувати правописні уміння. Виховувати почуття людяності, доброти.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Емоційне налаштування.
Гра «Від щирого серця»
Учні, передаючи іграшку у вигляді серця чи намальоване серце, один одному говорять: «Я від щирого серця бажаю тобі…»
Девіз уроку
На уроці рідну мову
будемо вивчати.
Отже, будьте всі уважні,
щоб краще її знати.
ІІ. Основна частина.
Вступне слово вчителя.
- Наша мова багата й милозвучна. Її слова складаються з частинок, наче мозаїка з камінців. І щоб мова була по-справжньому яскравою й живою, мало вміти збирати ці «камінці» в купу, треба ще навчитися викладати з них візерунки.
Актуалізація опорних знань.
Метод «Незавершене речення» (продовження)
- Слова, як будинки, будуються з маленьких частинок. Згадаймо, з яких частин складаються слова.
- Змінна частина слова називається …. (закінченням)
- Частина слова без закінчення називається… (основою)
- Спільна частина споріднених слів називається… (коренем)
- Як визначити корінь у словах? (Дібрати спільнокореневі слова)
Метод «Очікування»
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Вчитель :
– А чого я очікую від уроку?
- Наш урок – це урок творчості, натхнення, добра і радості, тому я очікую від вас уваги, працьовитості і плідної роботи.)
Повідомлення теми уроку.
— Прочитайте на екрані вірш.
Чути в лісі тук-тук-тук.
Всі комахи хто куди.
Швидко йду я на той звук.
Так не довго до біди.
Що за диво-дивина,
Дуже справний, працьовитий,
звідки стук, скажіть, луна?
ще й в червону шапку вдітий.
Роздивився: оце так! Що тут думати-гадати?
Ну не птах, а геть дивак.
Дятлом цього птаха звати.
Аж кора униз летить,
Молотка в нього немає,
вже ніхто тут не заспить.
дзьобом він комах лякає.
Антоніна Грицаюк
-Про кого цей вірш?
— Знайдіть у вірші слова з префіксами.
(Скажіть, роздивився, заспить.)
— Утворіть за допомогою префіксів слова́ від сло́ва думати.
(Придумати, видумати, задумати, передумати, роздумати…)
— Яким завжди змальовують дятла? (Працьовитим.)
— Василь Сухомлинський написав казку «Безрідний дятел».
Ознайомимося з нею.
Робота над казкою (с. 87-88).
• «Щоденні 5». Читаю для себе.
• Вправа 213.
— Про які риси характеру свідчить поведінка Дятла?
- А як ви ставитесь до вчинків Дятла?
4. Вивчення граматичного матеріалу.
• Вправа 214 (завдання 1, 2).
• Ознайомлення з правилом на с. 89.
У префіксах роз-, без- завжди пишеться буква «з»
У префіксах роз- і без-
Не буває букви «с».
Букву «з» завжди пиши:
Безкоштовний, розкажи.
Гра «Я – тобі, ти – мені».
Вчитель називає слово, а діти придумують слово з префіксом
роз-, без-.
Слово називає той, хто отримав у руки м’яч.
Малювати, мити, писати, плести, горнути, шум, око, вода, хмара, барви.
Підсумок. Які префікси допомогли вам під час гри? Як вони пишуться?
• Вправа 214 (завдання 3).
Самостійна диференційна робота за картками.
Бескрайній, беззвучний, роздати, росфарбувати, росв’язати, безшумний, безкрайній, безнадійний.
1 група. Виписати слова, в яких знайшли помилку. Довести правильність свого вибору.
2 група. Скласти речення із словами, які написані правильно.
3 група. Придумати і записати слова з префіксами роз-, без-.
Перевірка
ІІІ. Заключна частина. Технологія «Мікрофон».
Давайте підсумуємо над чим ми працювали?
-Що ви сьогодні вивчили?
-Ви справді були молодці!
Діло майстра величає.
Домашнє завдання. Вправа 215 на с. 89. Інструктаж щодо виконання вправи.