Дати учням уявлення про власні і загальні слова – назви предметів; вчити писати з великої букви імена, по батькові і прізвища людей; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв'язне мовлення , увагу, творче мислення; виховувати повагу до старших.
Тема. Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей.
Мета: дати учням уявлення про власні і загальні слова – назви предметів; вчити писати з великої букви імена, по батькові і прізвища людей; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення , увагу, творче мислення; виховувати повагу до старших.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Робота в групах.
1-ша група
Завдання
Запишіть назви багатьох предметів.
Один: дуб, дощ, горобець, джерело, учень, буря.
Багато:
2-га група
Завдання.
Виписати у дві колонки за питаннями:
Хто? Що?
Пролісок, соловей, гриб,суниця, півень, дерево, моряк, журавель,учень, календар.
3-тя группа.
Завдання
До слів, які відповідають на питання хто? доберіть слова, які відповідають на питання що?
Моряк – читач –
Садівник – школяр -
Лікар - льотчик –
4-та група
Завдання
Запишіть назви одного предмета
Багато: ліси, снігурі, пісні, будинки, хмари, люди.
Один:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Всі хочуть як народиться дитина,
Щоб я було красивее і дзвінке,
Бо носить все життя мене людина
І відгадайте- но, що я таке? (Ім’я).
2. Повідомлення теми уроку.
Усі предмети , що нас оточують мають своє імя. Так і люди. Як тільки маленька дитина появила ся на свт батьки дають ій імя.
- Які імена хлопчиків і дівчаток ви знаєте?
А от дорослих людей, ваших батьків, вчителів кличуть не просто по імені, а й по батькові.
3.Казка про велику букву.
а) вправа 214 – усно.
б) вивчення правила с.100
5. Каліграфічна хвилинка.
Єв Ів ич Євген Іван
- Які звуки чуємо у слові Євген?
- Скільки складів у слові Іван? Чи можна це слово перенести з рядка в рядок?
6. Тренувальні вправи
а) вправа 215 – підкреслити прізвища
б) вправа 216 – вибіркове списування.
7. Довідкове бюро.
а) Розповідь про імена і по батькові.
Імена батьки вибирають дітям самі, а до імені додається ім’я батька.
- Чи знаєте ви, що означає ваше ім’я?
Богдана – Богом дана.
Юлія – кучерява, пухнаста.
Павло – добра, чуйна людина.
Дмитро (Димитра) – богиня землі і родючості.
Тетяна – татова дочка.
Анастасія – повернення до життя.
Анжела – ангельська.
Григорій – бадьорий, хлібороб.
Вікторія – перемога, переможниця.
Марія – піднесена.
Максим – найбільший, великий.
Владислав – володіти славою.
Ігор – сила, юний воїн.
Сергій – високий, шановний.
Володимир – мирний.
Людмила – мила людям.
Ірина – мирна, спокійна.
б) Розповідь про прізвища.
- Залежно від пори року, характеру, назв тварин чи рослин, зовнішніх рис давали прізвища.
Зима, Сокіл, Крикун, Скакун.
- Від назв професій: Швець, Кравець, Пекар, Слюсарчук.
- Від імен: Петро – Петрук, Петренко, Петровський.
8. Логічна загадка. Вправа 217.
Сергій Петрович.
9. Жарт-роздум.
Одного хлопчика запитали, як звуть його бабусю.
А він і не знає.
- А як же ти дідуся кличеш?
- Діду, дайте меду.
- Що порадите цьому хлопчику?
ІV. Підсумок уроку.
1. Вправа «Незакінчене речення» + «Мікрофон».
Імена, по батькові і прізвища людей …
Назвіть своє прізвище , ім’я і по батькові.
2. Утворіть імена і по батькові дітей, коли вони виростуть.
Ім’я дитини Ім’я батька
Сашко Галинка Михайло
Василько Оксанка Степан
Петрик Іринка Борис
Юрасик Марійка Петро
v. Домашнє завдання. Вправа 218, правило с 100.