Тема: Як не втратити друга. Цінність взаємної довіри. Захаріус Топеліус – видатний фінський казкар. З. Топеліус «Казка про старого гнома». (продовження)
Мета: формування предметних компетентностей: розширити знання учнів про літературні казки народів світу, удосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитанні твори, висловити власне ставлення до прочитаного,оцінювати вчинки дійових осіб.
Формування ключових компетентностей: уміння вчитися: формувати здатність ставити перед собою мету і робити в кінці висновки; контролювати й оцінювати свої результати; комунікативні: розвивати зв´язне мовлення, творчу уяву; збагачувати словниковий запас учнів; соціальної: удосконалювати здатність колективної роботи на уроці, поважати думки інших; загальнокультурної: сприяти дотриманню норм мовленнєвої культури.
Тип уроку: комбінований
Основні терміни і поняття: літературні казки.
Обладнання:
Хід уроку
а) Прийом розвитку критичного мислення:
Якщо я багато читаю то……
а) Робота над скоромовкою.
Гном в гаю гуляв годину,
Назбирав грибів корзину.
Йшла Ганнуся в гастроном,
Їй шагав назустріч гном.
Ніс с грибами він корзину,
Дав Ганнусі половину.
- повільно і тихо
- швидше і голосніше
- швидко і голосно
- хитро, як лисичка
- здивовано
-радісно/ сумно
- наголошення одного слова з рядка
б) Вправа «Хто більше» (читання для себе)
Завдання: відкрити будь який прозовий текст і під час читання (напівголосно) виконувати пошук слів – склад «ко» (початок), «ко» (кінець)
а) «Слова-блискавки» ( до першої частини твору)
Замок, башта, кицька, павутиння.
а) робота над біографією автора
- Минулого уроку Ви отримали завдання, підготувати факти про цього автора.
(учні зачитують факти з біографії автора)
б)Фізкультхвилинка
Дивний гном
в)Первинне сприймання тексту ( 2 частина).
- Чи сподобалося Вам продовження?
- Які емоції та почуття переповнювали?
д) Словникова робота
- Значення яких слів Вам невідоме?
Обперезатися — обв'язатися чим-небудь ніби поясом.
Примха — забаганка, дивацтво.
Цебро — велика дерев'яна посудина у вигляді відра або зрізаної діжки.
Смушевий — пошитий із хутра вівці або ягняти.
а) Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання
— Прочитайте, який вигляд мав гном.
— Чому, побачивши його, Матс мало не впав зі сходів?
— Що гном запропонував Матсові? Як ви вважаєте, чому?
— Опишіть оселю гнома. Чому він назвав смаки людей химерними?
— Що налякало Матса в підземеллі?
— Що він собі пообіцяв, повернувшись з темного підземелля?
— Як гном довів свою відданість Матсу?
— Чи дотримав слова Матс?
б)Характеристика персонажів
Гном |
Матс Мюрстен |
Старий-старезний |
Сторож у замку |
Довга сива борода |
Постарівся |
Сімсот років |
80 років |
Найстаріший |
Мав гарненьку правнучку на виданні |
Добрий домовик |
Бідний |
Мав свої примхи |
|
Щедрий |
|
добрий |
|
злий |
|
Горбатий дідусь |
|
Багатий |
|
в) Робота з удосконалення техніки читання
Виразне читання другої частини казки. (Читання в особах)
VІІ. Підсумок уроку
VІІ . Домашнє завдання
Підготувати переказ казки. (будь якого епізоду)
Розробила: вчитель початкових класів Павленко Олена Миколаївна