Фізика 9 клас
Тема. Захист навчального проєкту № 3: «Механічні та електромагнітні хвилі»
Навчання- заміна здивування розумінням!
Мета. Узагальнити та систематизувати знання з теми, показати застосування знань з фізики у різних галузях;
сформувати у здобувачів знань вміння використовувати знання з фізики у повсякденному житті;
розвивати мислення, здатність до аналізу та синтезу, вдосконалювати вміння обгрунтовувати гіпотезу, аргументувати та науково доводити власну думку;
виховувати пізнавальний інтерес до вивчення фізики, спонукати до аналізу, корекції та перевірки отриманих результатів;
знайомити дітей з позитивним та негативним впливом техніки та технологій на живі організми.
Доцільність та очікувані результати.
Оскільки залік- форма перевірки досягнень учнів з теми, а метою заліку є оцінка навчальних досягнень, систематизація та узагальнення і поглиблення знань, усунення прогалин, тому вважаю, що доцільно проводити урок-залік саме з даної теми, адже вона має:
-широке практичне використання;
-ще у 8 класі познайомились з електромагнітними хвилями та їх природою (поняття, символи, твердження знайомі);
-запитання, що винесені для графічного диктанта, фізичного футболу, тестування, конкурсу стрільців, розв’язування задач на єдину формулу, на мою думку, спонукатимуть дітей до застосування загальнонавчальних вмінь (аналізувати, співставляти, відшукувати закономірності, порівнювати, узагальнювати).
Так як цінним при підготовці до заліку є вивчення програмового матеріалу, то пропонувала 9-класникам творчі завдання за вибором:
-виготовити по три смайлики з різними емоціями;
- виготовити ялинкову прикрасу- ікосаедр, на гранях якого мають бути записані формули до теми (прагну задіяти різні види пам’яті);
-виготовити пазли з формул та лото з правил;
- складати тести з вибором однієї правильної відповіді;
-після опрацювання кожного параграфа при виконання домашнього завдання усно давати відповіді на запитання та виконувати вправи творчо- пошукового характеру на відшукання та опрацювання певної інформації з додаткових джерел.
Попередній досвід проведення нестандартних уроків та виконання завдань у групах та парах показав, що виявити коефіцієнт участі у груповій діяльності складно, тому для кожного здобувача знань завдання підібрані індивідуальні.
На мою думку, на ефективність уроку-заліку значною мірою впливають створення сприятливого мікроклімату та забезпечення позитивного емоційного настрою на урок, атмосфера співробітництва та взаємопідтримки, то запропонувала разом вивчити руханку https://www.youtube.com/watch?v=k4Q2wrJLHQ0 (8 хвилин триває відео, а провести планую 4 хвилини для зняття напруги).
Намагалась показати 9-класникам, що залік- не не лише контроль навчальних досягнень, а й важливий стимулюючий фактор навчально- пізнавальної діяльності (отримати додаткову оцінку, самоствердитися перед однокласниками, підвищити самооцінку).
Середній, достатній та високий рівень знань, отриманий на заліку, додає учням впевненості, підвищує самооцінку, «підігріває інтерес» до вивчення фізики, формує позитивне ставлення до навчальної праці та її результатів. Завдяки такому уроку хочу реалізувати ще і потужний виховний потенціал.
Урок-залік
Хід уроку
І. Організація класу. Перевірка домашнього завдання.
Смайлики настрою
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності
1). Графічний диктант (Ω- так, -- - ні)
2). https://www.youtube.com/watch?v=VpHvDQiDsj4
Фізичний футбол (тенісним м’ячиком влучає здобувач знань у формулу та аналізує її)
3). https://fonogramm.pro/sokoli/48354-sokoli-gej-vi-strlc-schovyi.html
Влучний стрілець ( відшувують відповідності і прокладають «стріли»)
4). https://www.youtube.com/watch?v=7k754r9y1i8
З правила слова не викинеш
5). Знайди та виправ помилку
ІІ. Застосування знань в стандартних умовах.
І варіант- непарні завдання тесту, ІІ – парні
Руханка https://www.youtube.com/watch?v=k4Q2wrJLHQ0
ІІІ. Застосування знань в нестандартних умовах.
1). Для кожного здобувача знань запропоновані індивідуальні пазли (за кількістю учнів у класі), склавши які можна презентувати (на магнітній або корковій дошці) вид випромінювання або хвиль, особливості, спосіб застосування та їхній вплив на живі організми.


2). Розв’язування задач (Завдання для самоперевірки до розділу ІІІ) №№ 9,13,14, 16
3). Мікрофон: «Це наше життя: позитивні та негативні наслідки електромагнітних хвиль…
4). Завершуємо складати пазли та прикріплювати шкалу електромагнітних хвиль
|
№ завдання |
Зміст завдання |
К-ть балів
|
|
|
1 завдання |
∑ |
||
|
1 |
Домашнє завдання |
|
|
|
2 |
Графічний диктант |
0.5 |
4.5 |
|
3 |
Фізичний футбол |
|
1 |
|
4 |
Влучний стрілець |
|
1 |
|
5 |
Пазли |
|
1.5 |
|
6 |
Тести |
0.5 |
3 |
|
7 |
З правила слова не викинеш |
0.5 |
2 |
|
8 |
Руханка |
|
1 |
|
9
|
Розв’язування задач |
2 |
|
ІV. Д. з. Дати письмово відповіді на запитання 8 на ст. 150
V. Рефлексія (показуємо свій настрій). Підсумок урок
Схема самоаналізу уроку- заліку
|
№з/п |
Види обраних методів, підходів, методик, |
Вдалося |
Варто врахувати |
|
1 |
Доцільність проведення такого уроку в цьому класі |
|
|
|
2 |
Значущість |
|
|
|
3 |
Складність для здобувачів |
|
|
|
4 |
Якість підготовки |
|
|
|
5 |
Зосередження уваги |
|
|
|
6 |
Чи виправдав себе вибір форми проведення уроку |
|
|
|
7 |
Диф. підхід |
|
|
|
8 |
Швидкість організації класу |
|
|
|
9 |
Забезпечення дисципліни |
|
|
|
10 |
Урахування рівня навчальних досягнень здобувачів знань |
|
|
|
11 |
Раціональність технологій проведення уроку |
|
|
|
12 |
Дозування часу |
|
|
|
13 |
Стимулюючий ефект |
|
|
|
14 |
Виховний вплив |
|
|
|
15 |
Термін підбиття підсумків |
|
|
|
16 |
Рефлексія
|
|
|
|
17 |
Найкраще вдалось |
|
|
|
18 |
Є над чим подумати і виправити |
|
|
|
19 |
Чи систематизовано матеріал
|
|
|
|
20 |
Міжпредметні зв’язки |
|
|