ТЕМА. Змінювання іменників за числами. Спостереження за іменниками,
які вживаються тільки в однині або множині.
Мета:
формування предметних компетентностей:ознайомити учнів із властивіс-
тю іменників змінюватися за числами; навчати змінювати іменники за чи-
слами, визначати число іменників; розвивати спостережливість, зацікав-
леність до мовних явищ; виховувати старанність, наполегливість;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду робо-
ти на інший;
загальнокультурної: сприяти дотриманню норм культурної поведінки.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки для роботи в групах.
Хід уроку
I Вступна частина
1.Організація класу
Вправ «Одне одному-разом!»
Учитель
Ранок! Сонце піднімається.
Наш 3 клас із гостями вітається.
Учні
Добрий день!
Учитель
Доброго дня я зичу тому,
Хто прийшов працювати до класу…
Учні
Чому?
Учитель
Бо я люблю дітей і свій 3 клас.
Учні
Чому?
Учитель
Бо чекаю любові і плідної праці!
Учні
Ми любимо працю і будемо старатися!
2. Каліграфічна хвилинка (слайд)
1. Робота над загадкою
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе,що зветься…
2. Письмо з’єднань
Ук кр ра аї їн на Україна
-До якої частини мови належить слово « Україна»?
3. Вправа »Мозковий штурм»
-Що ви можете сказати про іменник «Україна»?
4. Складіть сенкан
Іменник. Україна
Прикметники. Квітуча, єдина.
Дієслова. Процвітає, розвивається, піклується.
Речення. Ми любимо свою Україну.
Асоціація. Наша Батьківщина.
II.Основна частина
1.Актуалізація опорних знань
Гра «Мікрофон» (слайд)
-Що називається іменником?
-Як розрізнити істоти та неістоти?
-Як пишуться власні назви?
-Якого роду бувають іменники?
-Які іменники належать до чоловічого роду? Жіночого роду? Середнього?
Робота в групах (слайд)
Виписати:
1 група- іменники чоловічого роду
Парта, рушник, сонце, мир, зима, тітка, мак, дуб, курча, прапор.
2 група- іменники жіночого роду
Вітер, калина, яблуко, верба, дятел, вишиванка, клас, мрія, вишня, слово.
3 група- іменники середнього роду
Сонце, школа, поле, край, верба, море, село, вогник, зернятко, книга.
2. Фізкультхвилинка
3. Мотивація навчальної діяльності
- Діти, як ви гадаєте, чи все ви знаєте про іменник?
- Хочете дізнатся більше? Тоді- до роботи!
4. Повідомлення теми і мети уроку(слайд).
5. Сприймання та засвоєння нового матеріалу
Робота з підручником (слайд)
1.Вправа313
Дівчатка: випишіть іменники, що означають один предмет.
Хлопчики: випишіть іменики, що означають багато предметів.
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом
Зачитування правила на ст.131
3. Первинне закріплення
Вправа 315(по варіантах)
6. Узагальнення й систематизація знань
Спостереження за іменниками, які вживаються тільки в однині або тільки в множині.
а) Знайдіть і прочитайте слова (слайд)
о |
т |
а |
і |
с |
о |
л |
о |
м |
д |
т |
н |
і |
р |
а |
а |
ь |
ш |
я |
б |
с |
р |
б |
о |
д |
о |
л |
о |
о |
р |
(Олія, доброта, масло, радість, борошно)
-Визначте число іменників.
-Змініть іменники так, щоб вони стояли у множині?
-Який висновок ви можете зробити?
-Як ви гадаєте, чи є в українській мові іменники, які вживаються тільки в множи-
ні?
б) Знайдіть і прочитайте їх
н |
і |
к |
н |
и |
о |
ш |
н |
и |
о |
н |
у |
и |
в |
р |
і |
и |
н |
ж |
а |
л |
н |
о |
г |
ш |
м |
о |
и |
к |
и |
е |
р |
а |
т |
а |
р |
ц |
і |
і |
м |
о |
т |
а |
к |
а |
(Ножиці, канікули, іменини, ворота, гроші, штани, макарони)
III Заключна частина
2. Рефлексія
Мудрим ніхто не вродився, а навчився .
-Як ви розумієте це прислів’я?
-Які таємниці іменника ви дізналися?
-Якої мудрості навчив вас урок?
-Чи потрібні вам знання, здобуті на уроці?
2. Домашнє завдання (слайд)