Тема: Змінювання прикметників за родами у сполучені з іменниками. Родові закінчення прикметників. ( впр. 107 -110)
Мета: ознайомити учнів з родовими закінченнями прикметників, формувати вміння змінювати прикметники за родами, орфографічні навички; розвивати мовлення, вміння зіставляти, аналізувати, узагальнювати; виховувати любов і шану до творчості Т. Г. Шевченка.
Обладнання: надруковані слова, таблиці.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
-- Що таке прикметник?
-- З якою частиною мови пов’язаний прикметник у реченні?
ІІІ. Словниковий диктант
Весняний, широкий, червоний, великий, дерев’яна, тепленьке, тихенька, легенькі, весела, глибоке, стрибок.
- Яку орфограмму повторюємо? ( Написання ненаголошених голосних у корені слова)
- Яке слово, на вашу думку, зайве? Доведіть. (стрибок)
- Як змінюються прикметники? (за числами, за питаннями)
- Як визначити число прикметника? ( за іменником, пов’язаним з ним)
- Які закінчення мають прикметники у множині?
- Знайдіть серед записаних слів прикметник у множині. (легенькі)
IV. Вивчення нового матеріалу
-- Як ви вважаєте, чи змінюються прикметники за родами? Доведіть думку.
-- Прочитайте словосполучення. Які закінчення треба написати в прикметниках і чому?
Блакитн_ небо
Блакитн_ прапор
Блакитн_ вода
1). Спостереження за мовним матеріалом ( Впр. 107)
- Розгляньте таблицю.
- Чи змінюються прикметники за родами?
- Від чого залежить рід прикметника? (від роду іменника, пов’язаного з ним)
- Які закінчення мають прикметники чоловічого роду? (Закінчення –ий, якщо основа закінчується на твердий приголосний, -ій, якщо основа на м’який приголосний)
- Які закінчення мають прикметники жіночого роду? ( - а, якщо основа закінчується на твердий приголосний, - я, якщо основа на м’який)
-Які закінчення мають прикметники середнього роду? ( - е, - є.)
- Зверніть увагу на прикметники у множині.
- Чи змінюються вони за родами?
2). Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 47)
- В яких випадках прикметники мають закінчення – ій, - я, - є?
( Якщо основа закінчується на м‘який приголосний)
- В яких випадках прикметники мають закінчення – ий, - а, - е?
( Якщо основа закінчується на твердий приголосний)
3). Творення словосполучень ( Впр. 108)
4). Робота над віршем. (Впр. 109)
V. Закріплення вивченого матеріалу
1). Списування із завданням
- Спишіть речення, дописуючи закінчення прикметників.
- Визначте число і рід прикметників.
Лисичка-сестричка
У лисички зубки гостр_ , мордочка тоненьк_ . Вушка в неї на маківці, хвостик довг_ , кожушок тепленьк_ . Добре лисичка прибрана: хутро пухнаст_ , золотист_ .
На грудях у неї жилет, а на шиї біленьк_ комірець.
- Якого типу текст? (текст-опис)
VI. Підсумок уроку
- Як змінюються прикметники? ( за числами, в однині – за родами)
- Які закінчення мають?
VII. Повідомлення домашнього завдання
Впр. 110, с.48, правило, с.47