Тема: Вправи на визначення роду і числа прикметників за відповідними іменниками. Складання усної розповіді за малюнком. (Впр. 111 – 115)
Мета: Вдосконалювати вміння учнів визначати рід і число прикметників у зв’язку з іменниками, добирати прикметники-антоніми. Поглиблювати знання про текст. Вчити школярів будувати зв’язну розповідь за малюнком. Розвивати усне мовлення, збагачувати лексичний запас учнів. Виховувати любов до праці.
Обладнання: надруковані слова.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Ось дзвенить уже дзвінок,
Всіх скликає на урок,
Тож і ви часу не гайте,
Вже трудитись починай.
ІІ. Актуалізація опорних знань
-- Що таке прикметник?
-- Як змінюються прикметники?
-- Які закінчення мають у множині? В однині?
2. Визначення роду прикметників
-- Допишіть закінчення. Визначте рід прикметників.
Дуб висок__, могутн__, ( __ рід)
Казка народн__, давн__, ( __рід)
Кошеня маленьк__, пухнаст__, (__ рід)
Хочеш їсти калачі – не сиди на печі.
-- Як ви розумієте зміст прислів’я?
4. Вибірковий диктант
Виписати прикметники з іменниками, які вжиті у однині.
Сонячний промінь, гарне ім’я, хижий звір, літні дощі, руда білка, запашні волошки, яблуневий цвіт, зелена фарба, срібні зірки, стрункі берези.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
На сьогоднішньому уроці ми з вами закріпимо наші знання про рід та число прикметників. А також будемо виконувати вправи на визначення роду та числа.
IV. Закріплення й узагальнення вивченого
-- Визначте число і рід утворених словосполучень.
2. Добір прикметників-антонімів ( Впр. 112)
Рання весна – пізня весна
Теплий день – холодний день
Зимовий ранок – літній ранок
Темна кімната – світла кімната.
3. Робота над текстом ( Впр. 113)
-- Читання тексту.
-- Бесіда за змістом.
-- Вибіркове списування словосполучень. Визначення роду прикметників.
4. Розвиток мовлення ( Впр. 114)
Складання розповіді за малюнком.
V. Підсумок уроку
-- Які закінчення мають прикметники в однині і множині?
-- Як визначити число і рід прикметника?
VI. Повідомлення домашнього завдання
Впр. 115, с. 51, повторити правила.