Тестові завдання з теми"Складне речення з різними видами зв'язку"

Про матеріал
Тести, які дають можливість оцінити рівень навчальних досягнень дев’ятикласників з розділу «Складне речення з різними видами зв’язку»
Перегляд файлу

Тема

Повторення

Складне речення з різними видами зв'язку

1.  Складним із різними видами зв'язку є речення

А)  Щоб затримати якнайдовше цвітіння, утримуйте рослини в якомога нижчій температурі або принаймні на ніч виносьте до прохолодного приміщення.

Б) Я довго лежу і слухаю, як дзвонить у такт дзвонів степу моє серце.

В) Я опустив руку з чирям у воду, але воно навіть не нахилилося до води. Серед якої виросло.

Г) Михайло якраз натрапив на ту розмову чи суперечку, встряв у неї й почав доводити інспекторові,  що він не має права лаяти учнів, і сказав щось образливе для самого інспектора.

 

2. Складним із сполучниковим та безсполучниковим зв'язком між частинами є речення

А) Я так захопився літніми принадами, що перестав співати й забув навіть,  що стою у церкві.

Б) Я дивився у велике широке вікно, крізь яке було видно не тільки західну частину міста, але й дальні, осяяні ясним весняним сонцем гаї та діброви понад річкою Ворсклою, і укладав собі літні плани.

В) Мати, що якраз готувала сніданок, мимоволі задивилась на ранкове світило: нічого кращого в світі немає за схід сонця!

Г)  І от над хмарами урочисто, густо обізвалась мідь, вона злякала на позолочених церковних хрестах гайвороння і всюди-всюди порадувала босоноге школярство.

 

3. Складним із сурядним і підрядним зв'язком між частинами є речення

А)  Тут росли колючі кущі терну, шипшини та глоду, красувалися й дозрівали на вітах ламкої крушини темно-червоні ягоди, що їх у народі звуть вовчими.

Б)  Весну, либонь, зачарували, а тепер вона чекає й не може дочекатись на слово, яке відразу ж випустить її на волю.

В) Ще дивен дим, і хата ще казкова, і ще ніяк нічого ще не звуть.

Г) Ось мати ступила вбік, і тепер кругла таріль сонця засріблилась у густій блакиті, а довкола материної голови вже не іскрився й не мерехтів німб.

 

4. Складним із безсполучниковим і сурядним зв'язком між частинами є речення

А)  Сина мати будити не зважується: пізно ліг, хай ще поспить.

Б) Позеленіли вікна, повітря стало бузково-синім, і верхівки тополь вигойдувались на поривчастому вітрі.

В) Ранок вітряний, буйний, від заводів західний вітер жене розпатлані дими, сонце над садками не такої ясності, як учора.

Г) Село також у тумані, але з гори видно, як сонце прудко біжить десь із поля.

 

5. Складним із безсполучниковим і підрядним зв'язком між частина є речення

А)  Ягорове подвір'я порожнє, щітка в глині стирчить, ніким не торкана, і душу хлопцеві опікає смуток якоїсь гіркої непоправної втрати.

Б) День той ткався і ткався із різних настроїв, у яких переважав радісний, та подеколи до нього долучався і сумний.

В)  Навкруги стояла глибока тиша, вона не тільки сприяла, а надихала мене до тієї роботи, коло якої я тоді працював.

Г) Протягом усієї минулої зими я відчував: щось має статись у цьому світі, щось неминуче станеться.

 

6. Складним із безсполучниковим, сурядним і підрядним зв'язком між частинами є речення

А) Так це ім'я й прилипло до Івана, пізніше письменник додав до нього прізвище Черемшина, яке взяв від назви річки Черемош.

Б)  Блищали од сонця стерні і ковила понад шляхом, сріблилася важка, овішана разочками роси павутина.

В) А навколо ні лялечки, всі жнивують у полі, теперішній день годує рік.

Г)  Я відриваю голову від землі, а біля мене аж перехитується од сміху Люба, у її руці погойдується чимсь напакована торбинка, і дівчинка кладе її на те саме місце, до якого тиснулось моє вухо.

 

7. Складним реченням, що містить три частини, є

А) Огонь пішов по жилах хлопця, й він ясно одчув у собі, ніби од сну пробудившись, одчув творця, художника.

Б) Ураз усе покращало біля мене: і ясени з блакитними тінями, і нагорблена клуня з чотирма вітрами, і скрипливі ворота, од яких піде в щось гарне моя дорога.

В) Я нетерпляче ждав, коли вересень сполохає над селом ранковий сон чи напівсон отим дзвоном, що прибивається навіть на хутори.

Г) А під старість незбагненна сила тягне людину повернутися назад, до рідного гнізда, туди, де народився.

 

8. Складним реченням, що містить чотири частини, є

А) Вишнево-яблуневі садки, ще сьогодні зранку такі змерзлі, подобрішали, потеплішали, й село звеселіло, людські обличчя погіднішими стали.

Б) А в цей час наді мною твориться диво: хтось невидимим смичком провів по синьому піднебессі по білих хмарах, і вони забриніли, як скрипки.

В) Коні чвалають по калюжах, у повітрі свіжа вологість, де-не-де блимають далекі вогники.

Г) Мовчала трава, мовчало віддалік громаддя копиць, схожих на вершників, що поснули з піднятими забралами, усе потонуло в безобрійній німій тиші.

 

9.  Правильно розставлено розділові знаки у варіанті

А) І я зачудовано і вражено відчув, що корінь цього дерева таки я, тому мені аби воно жило треба працювати й працювати.

Б І я зачудовано і вражено відчув, що корінь цього дерева таки я, тому мені, аби воно жило треба працювати й працювати.

В) І я зачудовано і вражено відчув: що корінь цього дерева таки я, тому мені, аби воно жило, треба працювати й працювати.

Г)  І я зачудовано і вражено відчув, що корінь цього дерева таки я, тому мені, аби воно жило, треба працювати й працювати.

 

10.  Правильно розставлено розділові знаки в реченні

А) Над нами зумлили комарі біля нас спросоння коли-не-коли схлипувала річечка, а над усім світом протікала зоряна імла.

Б)  Гусак випірнув і сперся забитим крилом на воду, крило заболіло, запекло наче сперся він ним не на воду, а на вогонь.

В) Минули дні, і не раз можна було бачити Сіроманця в ярах за висілком: він сидів і терпляче чекав, доки Андрійко Лях покатається на лижах зі своїми однокласниками.

Г) Тримаючи в руках серпа, на якому вогко зблискувало сонце, мати ступала над галузиною струмка і об її ноги билось волоття трави.

 

11. Пунктуаційних помилок немає в реченні

А) Небосхили заюжені, частіше задувають вітри з півночі і сива трава на солончаках біжить, як вода, а кущі кураю та ковили здаються з повітря льотчикові Сіробабі овечками, що розбрелися по пасовищу.

Б) Тухля була оселя не дуже давня і деревина, що росла на тухольській долині, була геть-геть молодша від тої липи.

В) Небесам слава за ласку, землі слава за міць повітрю слава за добро, бо дивимося на світ очима сонця, бо дихаємо вітром, бо дух наш є повітря, бо тіло наше — земля.

Г) Можливо, та сосна ввійшла в моє життя і поселилась в якихось там клітинах мозку тому, що саме з її вершини я вперше в житті заглянув у свою долю, побачив ту велич і красу, яка стала у моєму житті вирішальною.

 

12. Складним реченням зі збігом двох сполучників, у якому правильно розставлено розділові знаки, є

А) Небо аж дзвенить, і, хоч сонця ще й нема, а ці хлопці й дівчата вже пepeдчувають його.

Б) Шерхіт очеретів сповнював душу, і коли Яким зрізав ножем першу очеретину, він став заспокійливим гулом.

В) 3 того вечора я часто приходив до дядька Себастіяна, і, коли він мав час, ми разом читали якусь книгу, газети чи гомоніли про всяку всячину.

Г) Мати брала пучками ягоду, несла до вуст, і, коли роздушувала черешню, то в кутиках уст спалахував сік.

 

13. Складним із різними видами зв'язку є речення

А) Сумно й смутно людині, коли висихає і сліпне уява, коли, обертаючись до найдорожчих джерел дитинства та отроцтва, нічого не бачить вона дорогого...

Б) Курок сухо клацнув, і від того вовчиця схопилася на ноги, а здоровенний вовк скинувся на задніх лапах, як схарапуджений кінь.

В)  Комиші з тихим шумом затворили за ним пахучі двері, і він знову став тим Дорошем, яким був, і небо вже не слало йому синіх потоків.

Г)  І от настав день, коли Данило востаннє обходить розсадник, обмотує перевесельцями з сіна наймолодші деревця,  щоб не мерзли в люті морози.

Д) Коли б його (Самійла) пустити з косою, він обкосив би всю земну кулю, аби тільки була добра трава та хліб і каша.

 

14. Складним із сполучниковим та безсполучниковим зв'язком є речення

А)  3 багатьох античних міфів на мене чи не найбільше враження справляв міф про людинолюбця Прометея, який ніби вкрав у богів вогонь, щоб передати його людям, і міф про Ікара, першу людину, що знялась на крилах у небо.

Б) Знову мигнула блискавка раз і вдруге, і ліс і зверху, і зсередини просвітився недобрим блакитнавим огнем, а грім, як навіжений, лупнув у кілька ціпів, неначе хотів обмолотити землю.

В) В гусенятка на дзьобику зависла крапелина, і в тій крапелині гусенятко роздивлялося свого тата ближче: у тата були сторожкі очі, висока очеретяна шия; татова шия ходила над гусенятком, поверталася над ним на кожен найнечутніший пошерх.

Г)  Ось тільки в лісі туман тримається якнайдовше, він тут хапається за кожний виярок, сіріє в горіховій гущавині, коливається над дзеркалом озера.

Д) Ліс аж тріщить від машин, мотоциклів, приймачі ревуть, вода кипить плавцями та ниряльниками, лящать діти, пустують дорослі, блищать тіла, літають м'ячі, яскравіють рятівні кола.

 

15. Складним із сурядним і підрядним зв'язком є речення

А) Ви виявляли ті чи інші здібності, поки одна, кінець кінцем, не брала гору над іншими, і тоді ви вже орієнтувались на певний фах і роботу, що стелитимуть вам дорогу у вашій життєвій кар'єрі.

Б) Оксамитний холоднуватий вітер ворушиться навколо нас, під колесами попискують вологі колії, шелестить і шипить листя, у долинках нам переходять дорогу клапті туману — і ніде ні лялечки, тільки зажурені верби обабіч дороги, тільки місяць і зорі вгорі.

В) Вбрання у беріз начебто не з окремих листочків виткане, а склепане з шарудливих монеток, і ця невойовнича жіноча кольчуга постійно в русі, постійно в шелесті, постійно в живій сумовитій музиці.

Г) На струмені гусакові відлягло від серця, і він вів гніздо, не підштовхуючи його лапами: гніздо несло перед очима в бистру темінь, і гусенятко не могло надивитися на свого зграбного тата.

Д)  Яким дивився запаленими очима на витвір рук своїх, а довкола нього розливалося голубе світання, над головою яснішало й промивалося небо, а там, на сході, вже затремтіла рожева пасмуга.

 

16. Складним із безсполучниковим і сурядним зв'язком є речення

А)  Настала та передвечірня пора, коли повітря стає джерельно-прозорим, і навіть якісь непомітні досі тоненькі дубчики, що там і сям стриміли у заплавах, набрали соковитих контурів і непорушно відбилися на воді, створюючи враження бездонної глибини.

Б) Кінь долає течію тугу, як напнуте полотно, й тут, на попутному полотні течії, грають білі лебеді, схожі на розквітлі на воді лілеї; тепер ви пливете поміж цих лебединих лілей, скоро запливаєте в протоку, затягнуту панцирем куширу, тут немов кладовище напівзатонулих корчів і стовбурів.

В)  Їжак розпростався, посунувся безшелесно вперед, завмер, чатуючи небезпеку, ще прокотився... став, наче спіткнувся об невидиму перешкоду й діти не кинулися за ним, не наполохали, бо конче хотіли знати, куди побіжить і куди приведе їх.

Г)  А надвечір між тополями, де затінок тримається цілий день і степова трава хвилястими рунами лежить по землі, стоять столи на честь льотчика, а за столами сидять чабани.

Д) Навколо Шептала росла, ширилась аж до травяних, утаємничених обріїв воля; воля пахла живою вільгістю, міцним настоєм лугових трав і молодого сіна.

 

17. Складним із безсполучниковим і підрядним зв'язком є речення

А) Нині кожен має бути людиною в людстві, щоб кожним нервом відчувати його болі і тривоги, нині кожен мусить почувати себе органічною часткою великого собору людської цивілізації, всім своїм єством бути пружним каменем у цьому соборі, щоб самовіддано тримати на собі його споруду.

Б) Гірко було те, що я тепер не міг уже співати ні в якому хорі, бо на все життя втратив власний голос, так і не дізнавшись, що вийшло б із мене — тенор чи баритон, чи ні те ні се...

В) Лелека-гайстер поволі, але впевненою ходою йде по вуличці, скоро й зникає у відчиненій хвіртці якоїсь садиби, а я не можу позбутись гострого відчуття, що спектр пташиних емоцій близький до людських.

Г) Річка втратила свою вчорашню голубу барву, що мала насиченість і бездонність неоглядного неба, й тепер у пласких берегах тече сумовита вода.

Д) Сходив місяць, і було видно, як над водою струмує прозорими пасомцями молоденький туман, а в пущах зблискує дрібна, ще недорідна роса.

 

18. Складним із безсполучниковим, сурядним і підрядним зв'язком є речення

А) Контури образу були тільки злегка намічені білою крейдою, а Семаківський так легко й скоро перебігав по них пензлями і такими, буцім повітряними, красками закладав їх, що здавалося, ніби він не малює, а випаровує з дошки образ. Б) Справді, під темним небом затривожився, загудів ліс, закипіло листя на ньому, деревам чогось захотілося бігти, але вони не знали, куди податися, й, стогнучи, металися на всі боки.

В) Погожі дні  можна, здається, перелічити на пальцях, вони постають у споминах екзотичними, майже нереальними слайдами, тим більше пам'ятними й цінними, що їх було не так і багато.

Г) Він міг би розповісти, як жде свого сокола у відпустку і як святкує нарешті душа його, коли син отак сидить під тополями у чабанському товаристві, самою своєю з'явою змінивши одноманітність батькового життя.

Д) Ще якийсь десяток днів — і скоро лютому кінець, але чомусь не хочеться думати про те, що ці безмежні сонячні усмішки зникнуть разом із снігом і зимою.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
4.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Дмитренко Катя
    Можна відповіді?
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    4.0
doc
Додано
20 квітня 2020
Переглядів
15957
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку