Літературне читання / 4 клас/
Тема: Тетяна Кузьменко «Подарунок»
Мета: познайомити учнів з твором Тетяни Кузьменко «Подарунок»»;
виробляти навички виразного читання; вчити розповідати про свої враження від прослуханого твору; розвивати критичне мислення; уміння висловлювати свої думку; виховувати почуття взаємодопомоги, доброзичливе ставлення до людей.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: мультимедійний комплект, картки для ігрових завдань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
1. Вправа « Тепло душі». СЛАЙД 2
- Діти, прочитайте слова.
доброта людяність чуйність
допомога піклування щирість
турбота милосердність вдячність
2. Хвилинка-аутотренінг. СЛАЙД 3
- Подивіться мені в очі. Погляньте один на одного.
- Посміхніться.
- Для цього, щоб упоратися із завданням цього уроку, будемо працювати, слухати, мислити, висловлювати свої думки.
Отже, сьогодні на уроці ми будемо:
● не просто слухати, а … (чути),
● не просто дивитись, а … (бачити),
● не просто відповідати, а … (міркувати),
● дружно і плідно …( працювати).
II. Перевірка домашнього завдання
- Переказ оповідання Аніти Майданюк «Жадана ручка»( за QR – кодом).
Складання літературних пазлів у вигляді малюнка до твору. (Робота в групах)
Самооцінювання.
IIІ. Мотивація навчальної діяльності
● «Покоти олівець»
На парті перед собою покласти олівець. Дмухаємо так, щоб він покотився від
нас.
● «Надуваємо кульку».
Вдих –носом.
Видих – губи в трубочку.
- Знайди у словах зайві букви. Читай швидко, уникаючи їх.
Борозшно, калсач, короовай, крутпа, мородзиво, перчиво, цуркерка, шокколад, верьшки, массло, смецтана, ковибаса, котилета, варенники, шинека, сосисики, молйоко, родзиники, тірстечка, боршщ, кааша, хлоіб.
ІV. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
- Пригадайте алфавіт і розшифруйте назву твору, над яким ми будем працювати.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
20 |
19 |
6 |
1 |
21 |
24 |
18 |
19 |
15 |
- Отже, сьогодні на уроці ми будем працювати над твором Тетяни Кузьменко «Подарунок».
V. Вивчення нового матеріалу
- Прочитайте загаловок оповідання.
- Висловіть власні припущення, чому саме так називається твір?
2. Словникова робота. Стіна слів. СЛАЙД 7
- Прочитайте правильно слова в П – С – Ш темпі. Поясніть значення, підберіть синоніми.
Хреще́на (духовна мама)
Ми́ттю (швидко)
А́кція (зменшення; дія, операція)
Заду́мі (стан людини, яка заглибилась в думки)
Фармаце́вт (аптечний працівник)
Ти́цьнув (показав)
Скуйо́вдила (сплутати, кошлатити)
Аж дух забило (дуже вражений)
Із-за рогу будинку (вугол будинку)
VII. Робота над твором
Текст поділено на незавершені частини (6 частин).
● Читання тексту учителем (1ч.)
- Як ви думаєте, як далі розгортатимуться події?
● Читання 2 частини учнями.
- Що почув Ілько?
- Як ви думаєте, чому бабуся була засмучена?
● Читання 3 частини учнями.
- Чи здійснилось ваше передбачення?
- Які почуття у вас викликала розповідь бабусі?
- Як ви думаєте, як поведе себе Ілько?
● Читання 4 частини учнем.
- Чи справдилися ваші передбачення?
● Читання 5 частини учнем.
- Як ти ставишся до Ількового вчинку?
- Як ви думаєте, чи можна було у цій ситуації поступити інакше, не так, як Ілько? Чому?
● Читання 6 частини учнями в особах.
- Чи очікували ви таку кінцівку оповідання?
- Яка важлива тема підіймається у цьому оповіданні?
- Чи отримали ви сьогодні новий досвід? Який саме?
VIІІ. Фізкультхвилинка СЛАЙД 9
IX. Закріплення вивченого матеріалу
Білий капелюх – інформація, факти. (Бабуся не могла знайти гаманець).
Червоний капелюх –твої емоції. ( Співчували бабусі. Переживали, як поведе себе Ілько).
Чорний капелюх – застереження. (Бути зібраним,
Жовтий капелюх – позитив. (Хлопчик допоміг бабусі).
Зелений капелюх – ідеї, де можна застосувати. (Допомагати людям порадою, матеріально)
Синій капелюх – висновок. Потрібно робити добро, допомагати іншим людям).
Проблема: Чи потрібно робити добр?
Причини:
- співчуття, людяність, доброта, благополуччя
Факти:
- не пройшов мимо
- запропонував(-ти) свою допомогу
- заплатив свої гроші за ліки (допомогати порадою, матеріально)
- чим більше ти віддаєш, тим більше ти маєш
Висновок: Будь милосердним.
СЛАЙД 12
даЛюність родожча аз вес.
Людяність дорожча за все.
лоді ребДо лосмі биро.
Добре діло роби сміло.
X. Підсумок уроку. Домашнє завдання
1.Рефлексійна вправа «Мікрофон». СЛАЙД 13
● Цей урок допоміг мені усвідомити…
● Я сьогодні збагнув(-ла) одну життєву істину…
● Ознайомлення із твором дало мені…
● Найцікавішим на уроці для мене було…
● З уроку я взяв(-ла) для себе…
2. Домашнє завдання.
Придумати кінцівку до оповідання:
Чи розповість хлопчик мамі правду про те, куди він витратив гроші?
Якщо так, як відреагує мама?