Дата: 24.10.18
Школа: гімназія «Гранд»
Клас: 4-Б
Тема: Змінювання іменників за числами.
Мета: вдосконалювати вміння учнів визначати рід і число іменників, змінювати іменники за числами; розвивати мовлення школярів; виховувати інтерес до вивчення мови.
Тип уроку: узагальнення знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
—Добрий день. Сьогодні урок української мови проведу у вас я. Мене звати Світлана Юріївна. А з вами я познайомлюсь в ході уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Вправа 108.
— Вам потрібно було списати вправу і визначити рід іменників, що підкресленні.
Зараз назвіть мені, будь ласка, підкреслені слова і їх рід, який ви визначили. (м’яч – ч.р., м’ячик- ч.р., теніс- ч.р., дзиҐа – ж.р., ведмежатко, курчатко, пташеня – с.р., труба – ж.р., барабан – ч.р., автомобіль –ч.р., кран –ч.р., машина – ж.р.)
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.
-Сьогодні ми здійснимо цікаву подорож, пригадаємо, що ми знаємо про іменник, навчимося змінювати іменники за числами, правильно вживати у мовленні.
IV.Корекція, контроль та актуалізація опорних знань.
-А зараз відкрийте свої зошити запишіть 24 жовтня, класна робота.
Каліграфічна хвилинка
-Відгадайте загадку, та скажіть мені з якої букви починається відгадка.
І солодкі, і кисленькі,
І довгасті, і кругленькі
До вподоби ви мені,
Соковиті та смачні.
Знають добре малюки:
Мова йде про…( ягідки)
-І з якої букви починається це слово?( Я )
-Буква Я є велика і маленька. Давайте згадаємо, як пишеться ця буква. Запишіть до кінця рядка велику і малу літеру Яя.
-А тепер запишіть слово-відгадку до кінця рядочка. ( Ягідки Ягідки Ягідки)
-Давайте складемо речення з цим словом і запишемо красиво, каліграфічно на дошці. ( Мама купила мені солодкі ягідки.)
А знайдіть у цьому реченні іменники.
На яке питання відповідає слово хто?
Це що істота чи неістота?
Словниковий диктант
-А зараз я буду читати слова, а ви запишете їх через кому, перше слово з великої букви.
Здоров’я, буряк, м’ята, кухня, країна, м’ясо, бур’ян, свято, рюкзак, подвір’я.
— Діти, а на яке правило ми тільки що записали слова?
V.Сприймання та первісне усвідомлення знань.
— Діти, а давайте пригадаємо, яке число може мати іменник? (однину і множину)
— А хто пам’ятає з третього класу які іменники вживаються в однині(ті, що означають один предмет) Наведіть приклад.
—А як іменники вживаються в множині( ті, що означають два і більше предметів) наведіть приклад
—Погляньте на дошку, тут зображено іменники в однині, а вам потрібно поставити їх в множину.
Зошит, м’яч, машина, яблуня, будинок, кошик.
—А тепер завдання навпаки
Герої, гори, пустелі, вулики, слова, коні.
Робота з підручником
— Давайте прочитаємо вправу 109, с.53
(Один читає а інші слідкують) вправа 109, с.53
— Нам потрібно з вами виписати іменники, які вжиті в множині.
— Що цікавого дізналися з тексту?
— Ви звернули увагу на слова, які виділені, поясніть їх правопис.
— Тепер запишемо звуко-буквенний аналіз цих слів.
Фізкультхвилинка
(Діти виконують рухи за прикладом вчителя.)
Я малюю зайчика для вас —
Раз! {Роблять колові рухи руками над головою)
Це у нього, бачте, голова —
Два! {Руки кладуть на голову)
Це у нього вуха до гори —
Три! {Підніміть руки вгору, до вух)
Це стирчить у нього хвостик сірий —
Чотири! {Повертають тулуб праворуч, ліворуч)
Це очиці весело горять —
П'ять! {Прикладаютьруки до очей «біноклем»)
Ротик, зубки — хай морквинку їсть —
Шість! {Наслідують жування моркви зайцем)
Шубка тепла, хутряна на нім —
Сім! {Погладжують руки, боки, плечі, нагинаються)
Ніжки довгі, щоб гасав він лісом, —
Вісім! {Підскакують на місці)
В лісі разом будемо гулять —
Дев'ять! {Садять дерева, притрушують ямки)
І хай сонце сяє з піднебесся —
Десять! {Піднімаються на носках, руки вгору)
VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
Самостійна робота
Вправа 110, с.53-54
—Вам потрібно прочитати вправу 110 і списати текст, розкриваючи дужки. Змініть число за змістом і укажіть рід виділених іменників.
—А який буває рід? (ч.р., ж.р., с.р.)
Робота біля дошки
— Прочитайте, розкриваючи дужки. Змініть число іменників за змістом.
Україна — це тихі (вода)______ і ясні (зоря)_ , зелені (сад)_ і білі (хата)____________________ , лани золотої (пшениця)______. Україна — розкішний вінок з рути і (барвінок) .__________________
Скороти речення
Учитель промовляє речення — діти усвідомлюють його, потім він повторює речення ще раз — учні запам'ятовують. Після цього вчитель пропонує учням-скоротити речення послідовно, довільно, але зберігаючи його основний зміст. Виконуючи ці вправи, учні готуються до переказу текстів.
- Оля читає маленькій сестричці цікаву книжку.
- Оля читає маленькій сестричці книжку.
- Оля читає маленькій сестричці..
- Оля читає сестричці.
- Оля читає.
- Біля річки ростуть високі верби.
- Біля річки ростуть верби.
- Ростуть верби.
Завершує роботу запитання: що змінилося, коли речення скоротили?
Далі ця вправа проводиться як гра. Скорочувати речення можна послідовно або одразу на ту кількість слів, яку встановлюють гравці. Найскладніший варіант гри — зробити речення якомога коротшим, але так, щоб воно залишалося зрозумілим.
- Восени часто йдуть заливні дощі.
- Вранці Степанко їв рисову кашу.
VII.ПІДСУМОК УРОКУ
— Які числа мають іменники?
— Коли іменники вживаються в однині? А коли в множині?
VIIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 112, с.54
—Вам потрібно буде вдома написати текст-розповідь «Корисні овочі». Але використовуйте в тексті іменники в однині й множині.
Конспект перевірили і до уроку допустили:
Вчитель ____________________ Караченцева Г.І.
Методист ____________________ Котелевська Л.Д.