Сл 1 Тренінг для вчителів «Логопедичне асорті»
У КОЖНОГО Є КРИЛА ДЛЯ ПОЛЬОТУ,
сл 2 ЛИШ ТІЛЬКИ ТРЕБА ЗАХОТІТЬ ЗЛЕТІТЬ
Сл 3 Мета: активізувати компетентні можливості педагогів при проведенні будь-якої методичної роботи, систематизувати професійні знання і уміння учасників;
-підвищити творчу активність учителів і вихователів;
-створити обстановку творчого пошуку найбільш ефективних форм і методів в роботі з вихованцями, що мають мовленнєві порушення
Хід заняття
Вступ
Мовленнєва діяльність займає особливе місце у життєдіяльності дитини, оскільки є фундаментом мислення, регулятором поведінки і виконує соціальну функцію. Виховання правильного мовлення є необхідною умовою повноцінного, гармонійного розвитку особистості. Без розвиненого мовлення неможливо здобути міцні, грунтовні знання з основ наук у школі. Від уміння володіти мовою залежать успіхи дитини в навчанні, а дорослої людини – в житті.
Отже, спільна мета педагогів нашого закладу– своєчасно сформувати мовленнєву компетентність учнів: бездоганне володіння лексичними, фонематичними, словотвірними, граматичними нормами літературної української мови, зв’язним мовленням, що є профілактикою можливих порушень письма та читання.
Сьогодні ми познайомимося з мовленнєвими порушеннями, причинами їх виникнення та спробуємо навчитися надавати допомогу дітям-логопатам без вчителя-логопеда, вести профілактичну роботу з учнями, щоб ліквідувати відхилення у розвитку мовлення.
Сл 4 Вправа 1 «Незакінчені речення»
Мета: надати можливість учасникам визначити свої очікування.
Хід вправи
Тренер роздає кожному учаснику папірець, на якому написані такі незакінчені речення:
Вчителі мають продовжити речення і зачитати їх вголос.
Вправа «Правила»
Мета: визначити та прийняти правила, які сприятимуть ефективній роботі групи.
Хід вправи
Тренер пропонує учасникам назвати правила, які необхідні для ефективної роботи групи, пояснити їх. Правила художньо оформляють на плакаті, записавши їх у вигляді сонячних променів:
Сл 5 Вправа 2 «Розминка»
Мета: визначити рівень обізнаності учасників тренінгу з проблемами мовленнєвих порушень у дітей, уміння їх долати.
Хід вправи
Тренер пропонує пригадати проблеми порушення мовлення у дітей, із якими доводилося зустрічатися у процесі навчально-виховної роботи. Розповісти, як вони вирішувалися, хто в цьому брав участь.
Вправа «Причини – наслідки»
Мета: з’ясувати фактори, які є причиною мовної паталогії; визначити, які бувають мовленнєві порушення.
Хід вправи
Тренер роздає вихователям аркуші паперу, на яких зазначені фактори, що негативно впливають на розвиток мовлення дітей, і фактори, які свідчать про наслідки цього впливу. Учасники тренінгу мають з’ясувати причини мовленнєвих порушень та їх наслідки, обґрунтувати свою думку. Результати вправи відображаються на моделі.
Сл 6 До факторів, що зумовлюють мовленнєві порушення, відносяться такі:
Сл 7 Наслідки впливу негативних факторів на загальний та мовленнєвий розвиток дітей. Порушуються:
Сл 8 Вправа Мозковий штурм – «Групове обговорення. Функції вчителя-логопеда і вчителя та вихователя»
Мета: чітко розмежувати функції вчителя-логопеда і вчителів та вихователів у роботі з розвитку та корекції мовлення.
Хід вправи
Ведучий знайомить учасників із завдання профілактичної та корекційної роботи з розвитку мовлення. Вони мають розподілити завдання між учителем-логопедом і вчителем та вихователем.
Учитель-логопед |
Вчитель та вихователь |
Веде корекційну роботу
|
Розвиває мовлення, здійснює профілактику недоліків мовленнєвого розвитку у дітей |
Обстежує вихованців і виявляє дітей, які потребують корекційно-розвивальної допомоги |
Обстежує вихованців і визначає рівні їх мовленнєвого розвитку
|
Коригує фонематичні процеси |
Розвиває фонематичні процеси |
Навчає робити елементарний звуковий аналіз |
Розвиває навички елементарного звукового аналізу |
Виробляє і вправляє рухи артикуляційних органів |
Проводить розвивальну артикуляційну гімнастику в ігровій формі |
Готує артикуляційний апарат до постановки звуків
|
Формує правильну звуковимову: викликає звуки за наслідуванням, звертає увагу на їх артикуляцію, звучання |
Визначає послідовність постановки звуків від характеру мовленнєвих порушень |
Уточнює правильну вимову звуків у словах, фразах, текстах |
Працює над розвитком правильного дихання у дітей |
Розвиває мовленнєве дихання
|
Ставить звук різними прийомами та методами |
Стежить за правильною вимовою звуків на заняттях і під час режимних моментів |
Автоматизує поставлені звуки у складах, словах, реченнях, зв’язному мовленні
|
Опрацьовує лексичні теми за програмою, розширює, уточнює, активізує словниковий запас |
Проводить диференціацію звуків, які змішувалися у вимові |
Відпрацьовує граматичні форми
|
Вивчає граматичні категорії на основі декількох засвоєних лексичних тем |
Розвиває зв’язне мовлення
|
Поетапно формує зв’язне мовлення |
Заохочує дітей до виправлення помилок у мовленні |
Розвиває процеси, тісно пов’язані з мовленнєвою діяльністю (увагу, пам’ять, словесно-логічне мислення, дрібну моторику) |
Щоденно спостерігає за мовленнєвою діяльністю дітей, забезпечує їм мовну активність, закріплює набуті дитиною мовні навички |
Координує зусилля педагогів і батьків у здійсненні корекційної роботи, контролює її якість
|
Підвищує психолого-педагогічну культуру батьків, спонукає їх до свідомої діяльності щодо загального й мовленнєвого розвитку дошкільника у родині |
Тренер підводить учасників тренінгу до висновку: педагоги закладу у ведуть цілеспрямовану, комплексну роботу щодо формування нормативно правильного мовлення.
Сл 9 Вправа 3 «Артикуляційна гімнастика»
Мета: ознайомити з правилами артикуляційної гімнастики, пояснити її значення, надати практичні артикуляційні вправи вихователям для подальшого опрацювання їх з учнями.
Інструкція. Учасники переглядають презентацію казки про Язика-витівника і перед дзеркалом виконують артикуляційні вправи за текстом.
Язик-витівник
Жив собі у розкішному будиночку (ротику) такий собі чоловічок, якого звали Язик-витівник. Він був дуже допитливим і непосидючим: то у віконечко вигляне (широко розрити рот, висунути язик), то знову сховається у свій затишний будиночок (заховати язик, закрити рот), то високо стрибає (вправа
Сл.10 або на гойдалці гойдається (вправа «Гойдалка»).
Втомиться, ляже на ганочку (вправа «Лопатка»), трішечки перепочине
і знову за діло береться, марно часу не гає.( вправа «Лопатка»)
Сл. 11 Язик-витівник залюбки на сопілці грає (вправа «Сопілка») та на барабані барабанить (вправа «Барабан»).
Сл.12 І так увесь день у справах. А під вечір вип’є чаю зі своєї улюбленої чашечки (вправа «Чашечка»)
із малиновим варенням (вправа «Смачне варення») та й лягає спочивати, бо завтра його чекає новий день і цікаві розваги.
Обговорення:
Сл 13 Вправа 4 «Дихальна гімнастика»
Мета: пояснити значення дихальної гімнастики, показати практичні вправи на розвиток повітряного струменя, навчити робити глибокий вдих через ніс, подовжений, плавний, потужний видих через рот.
Хід вправи
Тренер надає учасникам методичні рекомендації:
Вправа «Фокус.», «Олівець»
Пропонується глибоко вдихнути повітря через ніс і видихнути повільно, плавно,
«Вправи «Фокус», «Олівець»
Сл. 14 Вправа 5 «Утвори слово» ВЕЛ , ОСАВ, ОСОРАК, ОСІКЛ, ОСОЛЕВЙ.
Сл. 15 Вправа 6 «Морський бій» Б3 А1 Б2 В3 Б1 А2 А3 В1 В2 (Вже настала холодна зима)
|
А |
Б |
В |
1 |
на |
хо |
зи |
2 |
лод |
ста |
ма |
3 |
на |
вже |
ла |
Сл. 16 Вправа 7 «Половинки» Знайти частини слів і записати їх (дира, сосна, лапа, забор ,рана,платок, дзвоник).
ди |
сос |
ла |
па |
на |
ра |
за |
дзво |
ник |
пла |
ток |
бор |
Сл. 17 Вправа 8 «Конструктор» Скласти перші склади, прочитати речення
До рога нора вода гора
Ро са кущ за мок лисиця
Ши на лоза ся два
Мішок сядь ціль
Сл. 18 Вправа 9 «Приховані слова» Знайти слова (зошит, перерва, урок, олівець, учитель, ручка)
л |
в |
к |
о |
м |
п |
р |
л |
т |
а |
р |
г |
м |
о |
п |
е |
в |
к |
у |
о |
д |
и |
м |
л |
с |
е |
к |
т |
т |
г |
л |
к |
з |
р |
у |
м |
п |
й |
л |
а |
к |
и |
о |
ш |
а |
о |
л |
і |
в |
е |
ц |
ь |
и |
в |
в |
в |
а |
п |
ш |
я |
у |
н |
р |
е |
н |
т |
е |
о |
р |
ц |
р |
и |
ч |
е |
л |
е |
р |
е |
н |
л |
е |
у |
ч |
и |
т |
е |
л |
ь |
р |
у |
д |
й |
ц |
к |
р |
у |
ч |
к |
а |
р |
к |
в |
л |
п |
ч |
с |
з |
о |
д |
о |
м |
с |
о |
р |
а |
п |
б |
щ |
о |
ж |
к |
у |
л |
т |
ь |
л |
д |
в |
м |
ю |
р |
л |
у |
т |
ю |
н |
у |
й |
ц |
у |
к |
ф |
і |
Сл. 19 Вправа 10 «Веселі загадки» (придумайте риму , відгадайте загадки)
1.До першокласників у клас заходить лише (водолаз, учитель)
2 В класі англійська чується мова. Цю нову тему пояснює( повар, учитель)
3На обід синочку Вані мама варить суп в (стакані, кастрюлі)
4 Просить бабушка Аркашу із редиски з’їсти (кашу,салат)
5 Попросила мама Юлю їй чайку налить (в кастрюлю , в чашку)
6 Підібрать собі я зміг пару рукавиць для (ніг, рук)
7 І воронежі, і в Тулі уночі всі сплять на (стулі, ліжку)
8.Чинить дах і меблі й рами на рибалку ходить( мама, тато)
9 Хто вже плаче рано-рано в дитсадок не хоче (мама, донька)
10 Ні до чого цей весь спор. Різать ткань –бери (топор)
11Хокеїста чуєм плач. Пропустив вратарь їх (м’яч, шайбу)
12 На щеплення і на уколи мами діток водять (до школи, поліклініки)
13Запам’ятали ми давно: номер перший-буква (О, А)
14 Вийшов зайчик погулять. Лап у зайця рівно (п’ять, чотири).
15 Пояснив учитель Ірі, що два більше, ніж (чотири, один)
16 Каже нам наш татко басом: «Я люблю цукерки з» (м’ясом, джемом)
Сл. 20 Вправа 11 « Рефлексія» Учасникам команд пропонується закінчити фразу однією пропозицією.
-Сьогодні я дізнався…
- Мене сьогодні здивувало…
- Найбільше мені сподобалося….
-Хотілося б додати. …
Підведення підсумків конкурсу.
Сл.21 дякую за увагу
,