Тренінг "Стрес і здоров'я"

Про матеріал
Стрес і прийоми його регуляції (7 клас) Тема: Стрес і прийоми його регуляції Мета: Формування навиків саморегуляції для зняття негативних наслідків стресу. Завдання: Познайомити учнів з поняттям стрес і його видами. Зрозуміти значення стресу в житті людини. Гармонізувати психоемоційний стан. Розвивати у підлітків сенсорно-перцептивну сферу. Познайомити підлітків із способами саморегуляції в подоланні стресу. Допомогти оволодіти навиками їх застосування. Формувати уміння до саморефлексії у підлітків.
Перегляд файлу

 Стрес і прийоми його регуляції (7 клас)

Тема: Стрес і прийоми його регуляції

Мета: Формування навиків саморегуляції для зняття негативних наслідків стресу.

Завдання:

Познайомити учнів  з поняттям стрес  і його видами. Зрозуміти  значення стресу в житті людини. Гармонізувати психоемоційний стан. Розвивати  у підлітків сенсорно-перцептивну сферу. Познайомити  підлітків із способами  саморегуляції  в подоланні стресу.  Допомогти оволодіти навиками їх застосування.           

Формувати уміння до саморефлексії у підлітків.

Обладнання: ватман, маркер, магнітофон, газети, мультимедійний проектор, слайд-шоу із зображенням природи, компакт-диски з музикою: Чайковського,  Моцарта, Гріга, Ф.Гойя, Бетховена, з композицією тяжкого року;  а також із звуками води і птахів.

Хід заняття

1.  Вітання ведучого і гра-активатор «Один до одного»

Здрастуйте. Сьогоднішнє наше заняття присвячене способам зняття негативних наслідків стресу. Але спочатку я пропоную вам зіграти в гру.

  Вам необхідно вільно переміщатися по аудиторії і виконати мої команди. Коли я скажу: «Друг до дружки», - ви повинні знайти собі пару. Після того, як ви знайдете пару, я дам вам завдання (гра проходить під плавну музику).

І так почали: « Один до одного!»

Тепер потисніть один одному руку, доторкніться один до одного - нога до ноги, ніс до носа, голова до голови, вухо до вуха, щока до щоки і ін.

Знову рухайтеся по класі і шукайте нову пару. Гра продовжується в нових парах.

Обговорення:

Які відчуття ви відчували?

Розкажіть про це за допомогою асоціацій.( передається м'яка іграшка і кожен з учасників називає предмет або явище з яким у нього асоціювалися відчуття від гри)

2. Вправа « Інтерв'ю»

Лист 1

Лист 2

  1.     Що для вас стрес?
  1.     Хто або що вас дратує?

2. Чи відчувають стрес ваші близькі?

  1.     Що зазвичай ви говорите близьким, коли ви бачите що вони роздратовані?

3. На що схожий ваш стресовий стан?

3. Могли б ви взагалі не відчувати стрес?

 

 

 

 

 

 

 

 

- А зараз ми з вами спробуємо узяти інтерв'ю.   Ми знаємо, журналістам доводиться розмовляти з людьми іноді в складних обставинах, і вони справляються із завданням. Ви зараз розділитеся на пари і отримаєте дослідні листи, ваше завдання узяти інтерв'ю. (Як тільки учасники отримують дослідні листи, включається голосно музика тяжкого року, яка триває до кінця інтерв'ю)

Обговорення: - Що дратувало вас? Що заважало?

3. Вправа « Ліплення»

- А зараз спробуйте зліпити з газети (вона заздалегідь підготовлена для кожного підлітка) своє відчуття від цієї вправи. Якщо це щось приємне те може бути куля, щось м'яке, а якщо неприємні, то можна навіть розірвати на шматочки. Все залежить від вашого внутрішнього стану.

4. Міні-лекція « Виникнення стресу і його види

План

а) Що таке стрес?

Стрес - стан психічної напруги, що виникає в процесі діяльності в найбільш складних і важких умовах. Життя часом стає суворою і безжалісною школою для людини. Виникаючі на нашому шляху труднощів (від дрібної проблеми до трагічної ситуації) викликають у нас емоційні реакції негативного типу, що супроводжуються цілою гамою фізіологічних і психологічних зрушень.

Існують різні наукові підходи до розуміння стресу. Найбільш популярної є теорія стресу, запропонована Г. Селье. У рамках цієї теорії механізм виникнення стресу порозумівається в такий спосіб.

б) Як він виникає?

Усі біологічні організми мають життєво важливий уроджений механізм підтримки внутрішньої рівноваги і балансу. Сильні зовнішні подразники можуть порушити рівновагу. Організм реагує на це захисно-пристосувальною реакцією підвищеного порушення. За допомогою порушення організм намагається пристосуватися до подразника. Це неспецифічне для організму порушення і є станом стресу. Якщо подразник не зникає, стрес підсилюється, розвивається, викликаючи в організмі цілий ряд особливих змін - організм намагається захиститися від стресу, попередити його або придушити. Однак можливості організму не безмежні і при сильному стресовому впливі швидко виснажуються, що може привести до захворювання і навіть смерті людини.

Екстремальні ситуації впливають на людину по кілька разів на день, і в принципі стреси потрібні людині, тому що вони підвищують тонус. Однак якщо вони досягають визначеного критичного рівня, то діють не тільки на шкоду організмові, але і вашій активності.

Стрес – це неспецифічна реакція організму у відповідь на несподівану та напружену ситуацію; це фізіологічна реакція, що мобілізує резерви організму і готує його до фізичної активності типу спротиву, боротьби, до втечі.

Під час стресу виділяються гормони, змінюється режим роботи багатьох органів і систем (ритм серця, частота пульсу тощо).

Стресова реакція має різний прояв у різних людей: активна – зростає ефективність діяльності, пасивна – ефективність діяльності різко зменшується.

1. Стадія тривоги. Це найперша стадія, що виникає з появою подразника, що викликає стрес. Наявність такого подразника викликає ряд фізіологічних змін: у людини пришвидшується дихання, трохи піднімається тиск, підвищується пульс. Змінюються і психічні функції: підсилюється порушення, вся увага концентрується на подразнику, виявляється підвищений особистісний контроль ситуації.

Усе разом покликано мобілізувати захисні можливості організму і механізми саморегуляції на захист від стресу. Якщо цієї дії досить, то тривога і хвилювання вщухають, стрес закінчується. Більшість стресів дозволяється на цій стадії.

2. Стадія опору. Настає у випадку, якщо стрес фактор, що викликав, продовжує діяти. Тоді організм захищається від стресу, витрачаючи "резервний" запас сил, з максимальним навантаженням на всі системи організму.

3. Стадія виснаження. Якщо подразник продовжує діяти, то відбувається зменшення можливостей протистояння стресові, тому що виснажуються резерви людини. Знижується загальна опірність організму. Стрес "захоплює" людини і може привести його до хвороби.

в) Стрес «Кролика»

г) Стрес «Лева»

Обговорення:

Хто з вас випробовував стрес «Кролика» або «Лева»? В яких ситуаціях?

Як ви думаєте, стрес може позитивно впливати на нас?

А в чому воно полягає

 А які негативні наслідки вам відомі?

 Чи варто їх уникати?

 5. Знайомство із  способами  саморегуляції  в подоланні негативних наслідків стресу.

- Чи умієте ви справлятися зі своїм стресом?

Давайте зараз разом пригадаємо, як мама утішає свою дитину? (гладить)

Як це робить друг? (поплескував по плечу)

А коханий? (обіймає)

А як син утішає матір? (притискається, цілує)

А якщо немає нікого поряд? Ось зараз я дам вам декілька рад про те, як самому собі допомогти подолати негативні наслідки стресу і ми з вами спробуємо їм навчитися.

5.1. Поплескування по колінах, щоках.

5.2. Поглажування.

5.3. «Антистресова крапка» .

5.4. «Божественні ворота»( знімає крайню роздратованість)

 

5.5 «Мудра землі» (знімає стреси, підвищує самооцінку).

Складіть великий і безіменний пальці кільцем, останні випряміть. Закрийте очі і замріть.

5.6. «Сходи небесного храму» (знімає стан безвихідності, тугу, покращує настрій)

Складіть пальці у вигляді сходів: великий на великий, безіменний на безіменний. Мізинці випряміть, і замріть на декілька хвилин. Посміхніться!

5.7. «Сова і совеня» (звільняє від напруги)

Схопіть і щільно стискуйте м'язи правого плеча лівою рукою. Поверніть голову і подивіться назад через плече. Вдихніть глибоко і розведіть плечі. Подивіться через ліве плече і розведіть плечі. Опустіть підборіддя на груди і глибоко вдихніть, розслабляючи м'язи. Повторіть теж з лівим плечем.

5.8. « Крючки» (піднімає настрій, покращує позитивне відношення)

5.9. Вправа «Розслаблення»

   Руки скласти за спиною в замок і потягнутися, напружуючи спину. Розслабити м'язи. Розчепити руки.

 Поворушіть пальцями ніг.

6. Показ слайд-шоу

- А зараз спробуємо інший вид розслаблення. Ми дамо спокій нашому тілу і зробимо невелику прогулянку. (починається показ слайдів у супроводі звуків води і птахів, додаток 1.)

Обговорення: Що відчували зараз?

7. Гра «Почеркушки» (5 хв.)

А зараз ми трохи пограємо: ви слухатимете музичні фрагменти і під час прослуховування накресліть що-небудь за допомогою штрихів, завитих, гачків і ін. Спробуйте начеркати те, що вам навіє музика.( включається запис, додаток 2)

                    Бланк для гри.

1

3

5

2

4

 

9. Релаксація

- Дуже добре, ви чудово попрацювали.

Що виявилося на цьому занятті цікавим і корисним для вас?

А може щось вам не сподобалося?

10. Ритуал прощання.


1

 

docx
До підручника
Основи здоров`я 7 клас (Бех І. Д., Воронцова Т. В., Пономаренко В. С., Страшко С. В.)
Додано
18 травня
Переглядів
172
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку