Тренувальні вправи на закріплення розбору слова за його будовою.

Про матеріал
Комплекс вправ за темою "Тренувальні вправи на закріплення розбору слова за його будовою". У розробці розгорнуті різнорівневі завдання.
Перегляд файлу

Тема. Тренувальні вправи на закріплення розбору слова за його будовою.

Мета:

  •   навчальна: закріпити знання про вивчений матеріал з теми «Словотвір; з допомогою тренувальних вправ удосконалити навички самостійно утворювати нові слова вивченими способами, розбирати слова за будовою, знаходити й виправляти орфографічні помилки на вивчені правила;
  •   розвивальна: розвивати навички конструювання слів, до складу яких входять значущі частини слова; розвивати навики працювати у групах, розвивати вміння створювати словотвірний ланцюжок; робити розбір слова; розвивати вміння виконувати диференційовані завдання; працювати та виконувати різнорівневі завдання у програмі

QR-код; логічне мислення, пам’ять, увагу, усне та писемне мовлення; багачувати словниковий запас учнів;

  •  виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття відповідальності, любов до рідної мови, повагу до українського слова;
  •   корекційна: коригувати звуковимову, порядок слів у реченні, правильну вимову слів.

Тип уроку: урок закріплення знань і навичок.

Форма уроку: урок-подорож.

Обладнання: підручник, карта подорожі, картки із завданням, мультимедійна презентація, QR-коди.

Словник: словотвір, префікс, корінь, суфікс, закінчення, QR-код, словотвірний ланцюжок, основа.

ХІД УРОКУ

«Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний як, а не сумне провалля…»

(М.Рильський)

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (Слайд 1)

1. Привітання з учнями та гостями (Слайд 2)

Встаньте, діти, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Привітайтесь: «Добрий день!»

Всі готові до уроку?

Ну гаразд, часу не гаймо,

І урок свій починаймо.

 

2. Фонетична зарядка (Слайд 3)

Пов’язане зображенняРезультат пошуку зображень за запитом "веселка кольори"Сім братів-королів
В королівстві кольорів.
Кожен кольором керує
В кольорівстві королює.

 

 

 

 

 

 

3. Мовна хвилинка

Результат пошуку зображень за запитом "герб  міста  святий Михаїл"- Діти, хто знає, яке сьогодні свято? (Слайд 4)

- А хто такий святий Михаїл? (Слайд 5)

- А хто такі ангели?

- На гербі якого міста зустрічається святий Михаїл? (Слайд 6, 7)

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛНОСТІ

Слово вчителя:

Сьогодні в  нас урок-подорож. Діти, а чи  любите ви подорожувати? Зараз ми сядемо в мовленнєвий корабель і відправимося у подорож країною «Рівтоволс», а подорожуючи, виконаємо цікаві завдання. Кожна станція – це наш острів, яким будемо мандрувати, а також за активну участь на уроці відбуватиметься оцінювання за допомогою штурвалів і в кінці уроку ми побачимо, як ви попрацювали.

А скажіть, будь ласка, що ж це за країна Рівтоволс? Давайте уважно подивимося на дошку та з’ясуємо походження цієї назви. На дошці ви бачите букви за якими вам потрібно скласти слово. Так, правильно, ця країна розшифровується як розділ мовознавства – словотвір! Молодці! Пригадаймо, що це за розділ мовознавства?

Відповіді учнів

(Слайд 8, на якому з’являється визначення розділу)

Словотвір – це розділ науки про мову, що вивчає способи й особливості творення похідних слів.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  Отже, аби нам не було сумно сьогодні мандрувати, ми вирушаємо в плавання під девізом «Не бійтесь заглядати у словник: Це пишний як, а не сумне провалля…» (М.Рильський)

IV. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

-Діти, оскільки я сьогодні ваш капітан нашого корабля, хотіла би представити вас усім подорожуючим на палубі. Щоб наша подорож не була одноманітною, то перший зі мною відправиться Префікс (учень представляє себе), наступного за подорожуючого ми візьмемо Корінь він точно знає правильний маршрут(учень представляє себе). Більш ніж впевнена, що засумувати нам не дасть Суфікс (учень представляє себе). Усі труднощі допоможе нам здолати Корінь (учень представляє себе), а підсумує наш маршрут Основа (учень представляє себе).

  • Асоціативний кущ

Діти вішають на дошку кожен свій знак – значущі частини слова, формуючи модель

Твірна основа

                                                                                Твірне слово

 

Суфікс                                                   СЛОВОТВІР                            Однокореневі

 

                                 Основа                                                                                         Споріднені

Префікс

Отже, ми познайомилися, а тепер можна вирушати у подорож.

V. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

Перед тим як почнемо подорожувати, давайте запишемо  число й тему в зошит «Тренувальні вправи на закріплення розбору слова за його будовою» (Слайд 9).

Під час подорожі будемо долати труднощі, закріпимо знання про змінювання і творення слів, способи словотворення і правопис складних слів, демонструючи міцні знання, адже народна мудрість твердить:

 «Кожна пригода — до мудрості дорога» (Слайд 10).

Вирушаємо в дорогу!

Карта Словотвору (Слайд 11).

На  екрані розміщено слайд з картою  подорожі. На карті – острови.

1. Способи словотворення.

2. Зміни приголосних при творенні слів.

3. Складні та складноскорочені слова.

4. Відпочинок.

 

VІ. СПРИЙМАННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

На першій станцій  ми повинні виконати ряд завдань.

  1. Острів  «Способи словотворення» (Слайд 12, 13)

Завдання виводиться на слайд, учні самостійно пишуть у зошитах, а деякі  виходять до дошки, учитель дає картки зі словами (діти виконують завдання).

  1. Робота біля дошки

Запишіть слова у три колонки залежно від способу творення:

  1. префіксальний; 2) суфіксальний; 3) префіксально-суфіксальний.

Прабатьківщина, віршовий, прискорення, білуватий, обгородити, нехитрий, голосний, надвірний.

Відповідь:


1) Префіксальний: Прабатьківщина, обгородити, нехитрий.

2) Суфіксальний: віршовий, білуватий, голосний.

3) Префіксально-суфіксальний: прискорення, надвірний.

 Оцінювання. Учитель роздає штурвали.

 


  1. Завдання від штурмана (завдання для слабших учнів).

Від поданих слів за допомогою префіксів утворити спільнокореневі слова  протилежного значення (               … ).


Сніжний, Зубатий, Злий, Добрий, Сердечний, Виїхати.


Сніжний – безсніжний.

Зубатий-беззубий.

Злий – незлий.

Добрий – недобрий.

Сердечний – безсердечний.

Виїхати – заїхати.


Молодці! (Учні отримують від учителя назву острова та штурвали)

Ось тепер  впевнено можемо рушати до острова  «Зміни приголосних при творенні у коренях слів»

  1. Острів   «Зміни приголосних при творенні у коренях слів» (Слайд 14,15)
  1. Творче конструювання

Замінити словосполучення іменик+іменник на прикметник+іменник


Поле пшениці -  пшеничне поле

Трактор з гусеницями – гусеничний трактор

Вузол залізниці – залізничний вузол

Кисіль з молока – молочний кисіль

Промінь сонця – сонячний промінь

- Діти, зверніть увагу на слова: у яких приголосних відбувається чергування? Наведіть приклади.

Так, правильно, чергування  приголосних відбувається  при творенні слів: пшениці-пшеничне, залізниці – залізничний, молока-молочний; /ц/-/ч/, /к/-/ч/. (Слайд 16)

Учитель роздає штурвали.

 

  1. Робота з підручником

Виконати вправу 156 (1 ряд- 1 ст., 2 ряд – 2 ст.)

 

  1. Завдання від штурмана (завдання для слабших учнів).

Правильно підібрати усі значущі частини слова до поданих слів.

Пролісок, підземний, сніговий, шматок.

 

  1. Робота в групах (Усі завдання груп на Слайді 17, 18)

Утворити словотвірний ланцюжок від непохідного слова, вказати його спосіб словотворення (робота на час; чим більше слів, тим краще)


Підводник – вода….

Відліт – літати…..

Синь – синій….

Земля – землистий…


Молодці! Вчитель роздає штурвали.

- Бачу, що ви вже втомилися,  тож наш корабель  наближається до острова «Відпочинок». Позначимо це на карті.

  1. Острів «Відпочинок» (Слайд 19)

Фізкультхвилинка


«Надимаючи вітрила»,

(Діти набирають у легені повітря й повільно випускають.)

Морем наш кораблик мчав.

(Імітація плавання.)

А за ним сопів щосили

(Біг на місці.)

Кількатонний пароплав.

(Нахили тулуба ліворуч-праворуч.)

Пливе поважно пароплав

(Імітація плавання.)

Туди, де він ще не бував.

(Нахили тулуба вперед-назад.)

Морські долає милі,

(Стрибки на обох ногах.)

Перемагає хвилі.

(Відновлення дихання.)


 

  1. Острів «Складні та складноскорочені слова» (Слайд 20)

- Давайте пригадаємо, що таке складні та складноскорочені слова і як вони утворюються? І продовжуємо нашу мандрівку.

  1. Робота з картками для кожної групи.
  1. Утворіть  від кожної пари слів одне способом складання.

Картопля, збирати - картоплезбиральний комбайн;

товстий, шкіра - товстошкірий;

газ, проводити - газопровід;

знати, мова - мовознавець;

чорні брови - чорнобровий;

край,знати-краєзнавчий.


Учитель роздає штурвали.

  1. Завдання від штурмана (завдання для сильніших учнів).

Розшифрувати вправу, яка зашифрованя у QR-коді та виконати її.

C:\Users\Тетянка\Desktop\qr-code (4).gif C:\Users\Тетянка\Desktop\qr-code (5).gif C:\Users\Тетянка\Desktop\qr-code.gif   C:\Users\Тетянка\Desktop\qr-code (1).gif

Учитель роздає штурвали.

  1. Завдання від штурмана (завдання для слабших учнів).

Утворіть слова, розкриваючи дужки:

  1. хмар- (без-;  -н-;  -ий) – без-хмар-н-ий
  2. буд- (пере-;  -ува-;  -ти) – пере-буд-ува-ти
  3. люд- (-ян;  -ість) – люд-ян-ість
  4. пис- (під-;  -а-;  -ти) – під-пис-а-ти.

(Учні отримують від учителя штурвали)

 

  1. Спишіть слова, знявши риску.

Чорно/слив, хліб/сіль, віце/президент, носо/ріг, семи/струнний, міні/футбол, народно/пісенний, міні/пальто, тишком/нишком, радий/радісінький.

Молодці! (Учні отримують від учителя штурвали)

 

VІІ. Підсумок уроку

Рефлексія. Метод «Одна хвилина»

- Ось і завершується наша дивовижна мандрівка країною «Рівтоволс» або ж Словотвору. Давайте спробуємо за 1 хвилинку висловити своє розуміння вивченої теми:

  • Про що ми сьогодні говорили?
  • Які вправи ми виконували?
  • Що для вас видалося легким, а що складним у подорожі?
  • Вам сподобалося мандрувати?

VIII. Оцінювання учнів

IX. Домашнє завдання.

C:\Users\Тетянка\Desktop\qr-code.gif

Виконати вправу зашифровану у QR-коді.

 

 

 

 

 

Учитель: Мені сподобався наш урок-подорож. Отож, любіть і вивчайте й надалі свою рідну українську мову.

Найсвітліша дорога у світі —
Це дорога до знань, до школи.
Пам’ятайте це, любі діти,
Не забудьте цього ніколи!

Кожна у світі людина знає,
Що знання – це скарб,

А вміння вчитисьключ до нього.

Дякую за чудовий незабутній урок-подорож!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
3 травня 2020
Переглядів
8170
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку