Предмет : я досліджую світ
Клас : 2-ий
Автор – упорядник: Алексєєва Оксана Олексіівна
Урок на тему : «Рослинний і тваринний світ Південної Африки.»
Мета :
-
Ознайомити з рослинами і тваринами Південної Африки,розповісти про тварин «Великої п’ятірки». Розвивати навички роботи з папером,
комунікації в групі.
-
Формування ключових компетентностей у здобувачів освіти , такі як :
-
здатність спілкуватися рідною мовою і вільно володіти нею;
-
компетентності у галузі природничих наук і технологій;
-
екологічну;
-
інформаційно – комунікаційну;
-
громадянську та соціальну,
-
культурну.
-
Виховання у дітей вміння чітко та аргументовано пояснювати факти,,допитливість, прагнення шукати і пропонувати нові ідеї,самостійно чи в групі спостерігати та досліджувати, пізнавати навколишній світ , розуміння важливість збереження природи і дбайливого до неї ставлення.
Операційні цілі ( завдання ):
Після закінчення уроку учні:
знає
-
назви рослин і тварин в Південній Африці,
розуміє
-
особливості природи в Південній Африці;
-
неповторність деяких рослин і тварин;
-
що в Україні рослини і тварини Південної Арики не зустрічаються
-
значення слова «сафарі»
вміє
-
називати рослини і тварин
-
виокремлювати тварин «Великої п’ятірки»
-
описують тварин і рослини Південної Африки
-
працювати в групі
-
робити висновки
може
-
вести діалог в групі
-
шукати і повідомляти інформацію
-
стати активним захисником природи
Методи і техніки :
-
Дерево передбачення;
-
Кубування;
-
Групова робота;
-
Мікрофон + Незакінчене речення.
Обладнання :
-
аркуш з зображенням дерева (формат А3 );
-
5 аркушів (формат А4);
-
ножиці;
-
клей;
-
простий олівець;
-
кольоровий папір;
-
лего (жовтого,синього і червоного кольору);
-
картки з зображенням тварин, з інформацією про тварин;
-
проектор;
-
екран ;
-
куб для методу «Кубування»;
-
стікери у вигляді листочка;
-
підручник Т .Воронцова «Я досліджую світ»
Допоміжні матеріали :
-
відео про рослинний і тваринний світ Південної Африки;
-
Додаток 1.Картки для розподілу в групи
-
Додаток 2. Правила роботи в групах;
-
Додаток 3. Картки із завданням
-
Додаток 4.фотоінструкція виготовлення слоненя
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАННЯ УРОКУ
-
Про що ми говорили на минулому уроці? (вислуховую відповіді)
-
Сьогодні ми продовжуємо знайомство з Південною Африкою .А як ви вважаєте, діти , яка тема нашого сьогоднішнього уроку? Цікаво, як ви вмієте передбачати? Пограємо в передбачення і дізнаємося хто був найближчим чи найточнішим у визначені нашої теми .
Інтерактивна вправа «Дерево передбачення»
(у кожного учня на парті є стікер у вигляді листочка, учні пишуть на них свої передбачення і прикрепляють на аркуш з деревом, який висить на дошці , коментують свої записи.)
-
Так , сьогодні ми дізнаємося про рослинний і тваринний світ !
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
-
Спочатку ми ознайомимося із чудовим ,чарівним і захопливим рослинним світом Південної Африки. Відправимося у віртуальну подорож у це неповторний світ. Ви побачите нові види рослин, дерев. Яких ви не зустрінете в нашій країні.
ІV. УСВІДОМЛЕННЯ ЗМІСТУ
-
Робота з підручником сторінка 75.
-
Прочитайте текст і уважно розгляньте зображення на цій сторінці
Інтерактивна вправа «Кубування»
(вчитель кидає здобувачам освіті куб ,вони обирають грані з завданням,вчитель ставить питання про прочитаному)
-
Перегляд відео на тему : «Рослинний світ Південної Африки»,
Перед початком перегляду вчитель попереджає, що вкінці відео буде тест і для його проходження нам потрібні цеглинки лего жовтого , червоного і синього кольору.
Робота з лего
-
Робота з підручником сторінка 76.
-
Переходимо до тваринного світу. Тваринний світ Південно-Африканської Республіки налічує понад 300 різновидів ссавців, понад 500 різновидів птахів, більше 100 видів рептилій і безліч комах.
Зграї пеліканів і фламінго, орли і грифи, яскраво-жовті ткачики, колібрі, капський зимородок, капський папуга, блакитний нирок, марабу, нектарниця. На озерах гніздяться фламінго, пелікани і різні чаплі.
А на сторінці 76 ви зможете ознайомитися ще із «Великою п’ятіркою» і дізнаєтеся про сафарі.
Інтегрована вправа «Кубування»
Руханка «Веселі звірята» https://www.youtube.com/watch?v=5gxZ2-Hoyqo
-
Перегляд відео про тварин.
-
Під час перегляду ви не тільки побачите тварин ,а почуєте їхні голоси!
-
Робота в групах.
Вчитель об’єднує учнів в групи за допомогою карток (Додаток 1).
Але перед цим нагадує правила роботи в групі (Додаток 2 ) і дає завдання.
Правила роботи в групах:
-
Бути позитивним
-
Бути активним
-
Висловлюватися по черзі
-
Слухати і чути кожного
-
Правило «Піднятої руки»
-
Бути уважним
-
Ваша задача зробити презентацію тварин! Кожна група підготує для класа про одну тварину. Коли ви об’єднаєтеся ви , ви дізнаєтеся про яку саме тваринку ви будете готувати інформацію за малюнками ,які лежать у кожного на парті . Всього 5 груп – це левенята , буйволяча , слоненяти , леопардики , носоріжки . Об’єднавшися у групи ви , дотримуючи всіх правил , приступите до виконання роботи.
У кожної групи на столі ви побачите клей,папір на який ви приклеюватиме інформація і малюнок тварини. Все необхідне на парті кожної групи.(Додаток 3)
Ви уважно читаєте інформацію і домовляєтеся про презентацію своєї роботи.
Коли я скажу : «Стоп», ви повинні одразу закінчити роботу над презентацією і презентувати в тому вигляді в якому встигли виконати.
На все відведено 7 хвилин ! Час пішов!
-
Презентація робіт
-
Робота з папером. Колективна робота.
Додаток 4. Вчитель роздає кожному учню фотоінструкцію , де покроково показано як робити слона.
V. РЕФЛЕКСІЯ
Інтегрована вправа « Мікрофон + Незакінчене речення»
-
«Сьогодні я …»
-
«Мені було цікаво…»
-
«Я дізнався (дізналася) ...»
-
«Тепер я можу…» …
Додаток 1
Додаток 2
Правила роботи в групах:
-
Бути позитивним
-
Бути активним
-
Висловлюватися по черзі
-
Слухати і чути кожного
-
Правило «Піднятої руки»
-
Бути уважним
|
Правила роботи в групах:
-
Бути позитивним
-
Бути активним
-
Висловлюватися по черзі
-
Слухати і чути кожного
-
Правило «Піднятої руки»
-
Бути уважним
|
Правила роботи в групах:
-
Бути позитивним
-
Бути активним
-
Висловлюватися по черзі
-
Слухати і чути кожного
-
Правило «Піднятої руки»
-
Бути уважним
|
Правила роботи в групах:
-
Бути позитивним
-
Бути активним
-
Висловлюватися по черзі
-
Слухати і чути кожного
-
Правило «Піднятої руки»
-
Бути уважним
|
Правила роботи в групах:
-
Бути позитивним
-
Бути активним
-
Висловлюватися по черзі
-
Слухати і чути кожного
-
Правило «Піднятої руки»
-
Бути уважним
|
Правила роботи в групах:
-
Бути позитивним
-
Бути активним
-
Висловлюватися по черзі
-
Слухати і чути кожного
-
Правило «Піднятої руки»
-
Бути уважним
|
|
Додаток 3

Чорний носоріг — представник родини носорогів, що мешкає на території Африканського континенту.
|
Чорний носоріг має довжину близько 3 метрів, а вагу до 2 тонн. Живуть поодинці, не утворюючи стад.
|
Носороги мають досить слабкий зір. Проте, нюх, навпаки, розвинений відмінно. Також непогано розвинений у цих гігантів і слух, вуха носорогів схожі на трубки, які постійно обертаються, вловлюючи навіть слабкі звуки.
|
Ріг носорога — його візитна карточка. В залежності від виду у носорога може рости як один, так і два роги. У молодих носорогів при пораненній ріг відновлюється, а у старших — вже ні.
|
Харчуються ноcороги рослинної іжею. Можуть з’їсти до 70 кг трави та опалого листя з дерев.
|
Активні вони рано вранці та у вечірніх сутінках — в цей час вони намагаються насититись.
|
.
|
Кігті лева в довжину можуть досягати 7 сантиметрів.Леви до 2 років зовсім не вміють гарчати.
|
Вночі лев бачить в 6 разів краще, ніж людина.Леви є другими за чисельністю хижаками, які проживають на землі, після плямистої гієни.
|
Хоч у левів і великі зуби, але їжу вони не жують, а просто ковтають великими шматками, при цьому використовують тільки одну сторону щелепи.
|
Леви дуже люблять поспати. Середня тривалість сну у лева складає 20 годин на добу.
|
При зустрічі з прайдом вони ніжно труться мордами один до одного – це привітання.
|
Середня тривалість життя левів – 14-16 років. А ось в неволі вони зазвичай не живуть довше 11 років.
|
|
Для спілкування слони сурмлять хоботом, ці звуки поширюються досить далеко й дають змогу спілкуватися особинам на відстані приблизно 1 кілометра.
|
Інша особливість слонів — бивні. Це зуби (різці верхньої щелепи), які ростуть упродовж усього життя. В африканських слонів бивні є в самців і самиць, а в індійських тільки в самців.
|
Як і люди, слони бувають правші й лівші. Наприклад, слон правша більше працює правим бивнем, тому він дещо менший за лівий.
|
Живуть слони 60–80 років сімейними групами. У кожній по кілька (приблизно 10) самиць зі слоненятами, групу очолює доросла самиця. Самці тримаються окремо.
|
Сплять слони стоячи, зібравшись разом у щільну групу; тільки дитинчата сплять на боці на землі.
|
Слони належать до найрозумніших тварин. Вони допомагають один одному (у них є взаємодопомога) і мають відмінну пам’ять. Слонів можна дресувати, вони вивчають до 60 команд.
|
|
Африканські бики живуть тільки в Африці, до того ж вони єдині бики Африки.
|
Африканський буйвол має слабкий зір, в основному покладається на нюх і слух.
|
Вага африканського бика може перевищувати тонну ( 1200 кг), його висота сягає до 1,8 м, довжина тіла 3-3,4 м.
|
Африканські буйволи завжди підтримують один одного при виникненні небезпеки. У Африці живе близько мільйона африканських буйволів.
|
Африканські буйволи більш небезпечні, ніж слони і леви. Побачивши мисливця, не чекаючи пострілу нападають першими (після нападу буйвола, залишитися в живих майже не реально).
|
Поранені буйволи часто прикидаються мертвими, але після наближення мисливця раптово атакують ( вони завжди не передбачувані і хитрі).
|
|
Леопарди живуть не тільки в лісах і джунглях, але і на відкритих просторах, причому лісові жителі зазвичай дрібніше своїх рівнинних родичів.
|
Пантера і леопард – різні назви однієї і тої ж тварини по суті, тільки от пантерами називають леопардів з рідкісним чорним забарвленням.
|
Серед усіх видів великих кішок леопарди найкраще вміють лазити по деревах.
|
Леопарди — вправні швидкі і спритні мисливці падальщики, їх вмінню пристосовуватися до різних видів природних умов можуть позаздрити багато хижаків.
|
Леопарди відносяться до «нічних, одиноким мисливцям». Вдень вони ніколи не виходять на полювання. І на водопої вони з’являються лише з настанням сутінків
|
Розташування плям на шкірі у кожного леопарда унікально — двох однакових просто не існує, як не буває і людей з однаковими відбитками пальців.
|
|
Додаток 4












Джерела
1.https://www.google.com/search?q=%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D0%B0+%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BD%D0%BE%D0%BA&tbm=isch&ved=2ahUKEwiUycz4v9boAhWOwaYKHSy5B9AQ2-cCegQIABAA&oq=%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D0%B0+%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BD%D0%BE%D0%BA&gs_lcp=CgNpbWcQAzIGCAAQCBAeMgYIABAIEB4yBggAEAgQHjIGCAAQCBAeMgYIABAIEB46AggAOgQIABAeOgYIABAFEB5Q8BVYnVRg3WBoAHAAeACAAb8BiAG4B5IBAzMuNZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1n&sclient=img&ei=rYqMXtS-M46DmwWs8p6ADQ&bih=888&biw=1903&hl=uk#imgrc=_uTTgqDUpHgoyM&imgdii=ylo0sLJasqH_EM
2.https://www.google.com/search?q=%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BD%D0%BE%D0%BA+%D0%9B%D0%B5%D0%B2%D0%B0&tbm=isch&hl=uk&chips=q:coloring+%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BD%D0%BE%D0%BA+%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B0,online_chips:coloring,online_chips:leon&hl=uk&ved=2ahUKEwiKvbPWv9boAhUBf5oKHaZJAwMQ4lYoAHoECAEQFw&biw=1903&bih=888
3. https://www.google.com/search?q=%D0%BB%D0%B5%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B4+%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BD%D0%BE%D0%BA&tbm=isch&ved=2ahUKEwjdl8LYv9boAhXDQ5oKHZtuCbEQ2-cCegQIABAA&oq=%D0%BB%D0%B5%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B4+%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BD%D0%BE%D0%BA&gs_lcp=CgNpbWcQAzICCAA6BAgjECc6BAgAEEM6BAgAEAM6BQgAEIMBOgQIABAeOgYIABAFEB46BggAEAgQHlCEvQNY-eYDYLjwA2gAcAB4AIABcYgB8QqSAQQxMi4zmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWc&sclient=img&ei=aoqMXt26IsOH6QSb3aWICw&bih=888&biw=1903&hl=uk#imgrc=jou_Vmf4E5NEtM
4. https://www.google.com/search?q=%D0%B1%D1%83%D0%B9%D0%B2%D0%BE%D0%BB+%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BD%D0%BE%D0%BA&tbm=isch&ved=2ahUKEwizsbL-wNboAhXMQ5oKHQqTBDQQ2-cCegQIABAA&oq=%D0%B1%D1%83%D0%B9%D0%B2%D0%BE%D0%BB+%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BD%D0%BE%D0%BA&gs_lcp=CgNpbWcQAzoGCAAQBxAeUKioBlijuwZgxdMGaABwAHgAgAFeiAGOBJIBATaYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZw&sclient=img&ei=xouMXrO2GsyH6QSKppKgAw&bih=888&biw=1903&hl=uk#imgrc=iL_Ijm3GonyOiM
5. https://www.google.com/search?q=%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BE%D1%80%D1%96%D0%B3+%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BD%D0%BE%D0%BA&tbm=isch&ved=2ahUKEwix1ayzwdboAhW0yMQBHeiXCpcQ2-cCegQIABAA&oq=%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BE+%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8E%D0%BD%D0%BE%D0%BA&gs_lcp=CgNpbWcQARgAMgYIABAHEB4yBggAEAcQHjIGCAAQBxAeMggIABAIEAcQHjoCCAA6CAgAEAcQBRAeUKqkB1jjrAdgyMcHaABwAHgAgAGwAYgBtwSSAQMwLjSYAQCgAQGqAQtnd3Mtd2l6LWltZw&sclient=img&ei=NYyMXvHmHbSRk74P6K-quAk&bih=888&biw=1903&hl=uk#imgrc=W20Vn9g0-wdswM
6. https://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-afrikanskih-buyvoliv/ Довідник цікавих фактів та корисних знань © dovidka.biz.ua
7. https://tsikavi-fakty.com.ua/50-tsikavyh-faktiv-pro-leopardiv/
8. http://tut-cikavo.com/pryroda/tvaryny/ssavtsi/959-tsikavi-fakti-pro-sloniv
9. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D1%83%D0%BD%D0%B0_%D0%9F%D1%96%D0%B2%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE-%D0%90%D1%84%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D1%97_%D0%A0%D0%B5%D1%81%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D1%96%D0%BA%D0%B8
10.http://izbumagi.net/threads/slon-iz-cvetnoj-bumagi.71/