МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
ЗЕЛЕНОДОЛЬСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ЛІЦЕЙ
ТВОРЧО – РЕФЕРАТИВНІ РОБОТИ
З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
за професійним спрямуванням («Електромонтажник силових мереж та електроустаткування»)
З ТЕМИ:
«УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ ІЗ СИНТАКСИСУ»
Майнер Ірина Юріївна
викладач української мови та літератури
кваліфікаційна категорія «Спеціаліст першої категорії», «Старший викладач»
А Н О Т А Ц І Я
Дані творчо – реферативні роботи містять завдання для поточного та тематичного оцінювання знань учнів з української мови, завдання професійного спрямування з теми «Узагальнення і систематизація найважливіших відомостей із синтаксису».
Неодмінною рисою завдань є наявність самостійних робіт, творчих робіт, розроблених у відповідності до професії, текстів для перекладу з російської мови.
Пропонований матеріал допоможе викладачу здійснити ефективний контроль над засвоєнням здобувачами освіти навчального матеріалу. Запропоновані вправи спрямовані на формування мовних, мовленнєвих, інтелектуальних і творчих умінь учнів. Посібник може використовуватися здобувачами освіти для самостійної підготовки, самоперевірки своїх знань і вмінь та викладачами при проведенні уроків.
ВСТУП
Як універсальний засіб спілкування мова є основним інструментом розв’язання фахових завдань у будь-якій галузі професійної діяльності. Індивідуальний рівень володіння державною мовою визначає здатність людини до врегулювання професійних і ділових стосунків у різних сферах суспільного життя. Досконале володіння сучасною літературною мовою є неодмінною ознакою високої загальної і професійної культури.
«Українська мова (за професійним спрямуванням)» є однією з базових для формування професійної компетенції здобувачів освіти, оскільки мова виступає одним з основних інструментів професійної діяльності сучасного фахівця. Сьогодні висококваліфікований фахівець будь-якої галузі повинен мати високу загальну й мовну культуру, уміти спілкуватися з людьми, висловлюватися точно, логічно й виразно, досконало володіти фаховою термінологією, що можливо тільки за умови глибокого вивчення рідної мови, свідомого ставлення до повсякденної мовної практики. Засвоєні знання та уміння з предмету «Українська мова (за професійним спрямуванням)» є основою для ефективного сприйняття відомостей з інших галузей знань, розвитку абстрактного мислення, реалізації творчого потенціалу майбутніх фахівців.
Суттєву роль відіграє засвоєння здобувачами освіти синтаксису, що поєднує у собі два аспекти : синтаксичні норми на рівні граматичної сполучуваності слів і синтаксичні норми на рівні речення.
Синтаксис — розділ граматики, який вивчає значення та будову словосполучень і речень.
Морфологія і синтаксис найповніше виявляють ознаки мови як цілісної системи. Під час вивчення морфологічних категорій обов'язково враховуються синтаксичні ознаки, а вони зумовлюються певними морфологічними властивостями. Засоби кожного мовного рівня набувають повноти свого значення тільки в найменшій комунікативній одиниці (реченні), що є об'єктом вивчення синтаксису. Звідси його важлива роль у формуванні комунікативних умінь і навичок здобувачів освіти. Вивчення синтаксису створює умови для засвоєння норм літературної мови, розвитку логічного мислення й мовлення здобувачів освіти, формування пунктуаційної грамотності та навичок виразного читання. Саме синтаксис допомагає зрозуміти комунікативну функцію мови й шляхи її здійснення.
Мета виконання творчо – реферативних робіт:
Завдання творчо – реферативних робіт:
Виконання даних робіт дають можливість самостійно поглибити і закріпити свої знання, виробити навички правильного мислення і точної передачі думок; удосконалити мовну майстерність.
Творчо – реферативна робота № 1
Словосполучення і речення.
1. |
Запишіть словосполучення і сполучення слів у дві колонки. |
|
Основні марки, провід і кабель, монтаж конструкцій, види деталей, дрібні електроконструкції, найпростіші роботи, силові мережі, мережа і електроустаткування, кріпильні деталі, види конструкцій, роботи на будівництві, розподіл електроенергії. |
2. |
Спишіть речення. Випишіть усі можливі словосполучення. Визначте тип зв’язку слів у реченні. |
|
За старими нормами дозові коробки встановлюють у кожному приміщенні, для зручного обслуговування їх, заборонено заштукатурювати їх і ховати під шпалери. Але при сучасному проектуванні електропроводки частіше дроти тягнуть від електрощита до кожної групи окремо, такий спосіб прокладки не має скруток в дозової коробці, і всі дроти з'єднуються послідовно в самих точках. |
3. |
Словниковий диктант |
|
Обпилювання, послідовність, різання, налагодження, вогнестійкість, попередження, усунення, застосований, склеювання, капітальність, заземлення, відповідальність. |
4. |
З поданих слів складіть речення, зробіть синтаксичний розбір. |
|
Процесу, електромонтажник, норм, повинен, технологічного, додержуватись. |
5. |
Поясніть значення слів. Складіть з ними речення. |
|
Електромонтер – електромонтажник. |
6. |
Напишіть твір – роздум. |
|
«Моя професія – найкраща» |
7. |
Перекладіть текст українською мовою. |
|
Назначение слесарной рубки В современном машиностроении к процессу рубки металла прибегают лишь в тех случаях, когда заготовки по тем или иным причинам не удается обработать на станках. Рубкой выполняются следующие операции: удаление излишних слоев металла с поверхности заготовок (обрубка литья, сварных швов, прорубание кромок встык под сварку и пр.); удаление твердой корки; обрубка кромок и заусенцев на кованых и литых заготовках; разрубка на части листового материала; вырубка отверстий в листовом материале, прорубка смазочных канавок и др. Технолопия рубки металла зависит от рода работы. Производится рубка в тисках, на плите или на наковальне. Заготовки и отливки мелких размеров при рубке закрепляются в стуловых тисках. Обрубка дефектов сварных швов и приливов в крупных деталях осуществляется на месте. Рубка металла ручным зубилом — очень трудоемкая и тяжелая операция. Поэтому необходимо стремиться максимально ее механизировать. |
Творчо – реферативна робота № 2
Речення і його граматична основа.
Електропроводки за способом виконання поділяються на відкриті і приховані. Відкритою проводкою називається електропроводка, прокладена по поверхні стін, стель, ферм, станин машин,а прихованої - електропроводка, прокладена в конструктивних елементах будівель(стінах, стелях, підлогах, фундаментах і т.д.). Відкрита електропроводка може бути стаціонарною, пересувною і переносною.
Професійно-практична підготовка здійснюється у навчальних майстернях, лабораторіях, навчально-виробничих дільницях та безпосередньо на робочих місцях підприємств.
Навчальний, професійний, кваліфікаційний, будівельний, електричний.
Монтаж внутрішньої електричної проводки є вельми відповідальним заходом так як від якості і правильності виконання даних операцій залежить безпека людей і працездатність обладнання. Саме тому приймаючи рішення про монтаж електричної проводки своїми руками необхідно розуміти всю відповідальність взятих на себе зобов'язань. Необхідно відзначити що електрична проводка повинна виконуватися з дотриманням всіх правил і норм з пожежної та електричної безпеки і відповідати регіональним стандартам.
Почну ремонтувати, прагнемо змінити, маємо стати.
Рекомендации по эксплуатации ножниц для резки кабеля
Перед началом работы ознакомьтесь с инструкцией по эксплуатации. Внимательно изучите разделы «Правила безопасности» и «Порядок работы». Сохраняйте инструкцию на протяжении всего срока службы инструмента.
При подборе ножниц учитывайте тип, строение и диаметр разрезаемого материала. Для резки стальных тросов, арматуры, проводов со стальными сердечниками и кабелей со стальной проволочной броней применяйте специальные ножницы.
Не разрезайте изделие, если вам не известны его материал и твердость. Важен не столько размер разрезаемого изделия, сколько его твердость.
Не превышайте максимально допустимые диаметры разрезаемых кабелей, тросов и канатов. При резке кабелей диаметром по верхней границе диапазона, выбирайте ножницы с запасом.
Творчо – реферативна робота № 3
Другорядні члени речення
Електромонтажний, культурно – побутовий, протипожежний, аварійно – рятувальний, електротехнічний, інформаційно – вимірювальний, діелектричний, електромагнітний, монтажно – поршневий, газоповітряний.
У підручнику вміщено програмовий матеріал з технології електромонтажних робіт з освітлення та освітлювальних мереж. Розглянуті питання монтажу комплектних трансформаторних підстанцій та комплектних розподільних пристроїв, індустріалізації та механізації електромонтажних робіт. Висвітлено питання техніки безпеки при роботі з електроустановками, електричним і пневматичним інструментом, такелажними застосуваннями.
Розмітка є початковою і найвідповідальнішою стадією монтажу електроустаткування освітлювальної електроустановки. Мета розмітки — визначити в натурі трасу електропроводок, а також розміщення і взаємне розташування всіх елементів електроустановки, керуючись наявною технічною документацією.
Розмітку трас відкритих електропроводок і основних осей для встановлення електроустаткування здійснюють за заданими в проекті позначками чистої підлоги або стелі, нанесеними будівельниками в приміщеннях споруд, а також проектними відстанями від ферм, колон та інших будівельних конструкцій. Позначку чистої підлоги наносять на попередньо очищену і підбілену поверхню у вигляді чорної смуги завширшки 10—12 мм і завдовжки 120—150 мм.
Роботи з розмітки починають із замірювань і прив'язування трас електропроводок до місць розташування електроустаткування. Потім визначають місця пробивання в будівельних конструкціях: отворів, гнізд, ніш, колодязів тощо. Одночасно визначають місця встановлення коробок і кріпильних деталей.
Маркування проводів, змінний струм, електричні схеми.
«Моя майбутня професія.»
Творчо – реферативна робота № 4
Складне речення.
Для того, щоб виконати роботу якісно, необхідно володіти рядом умінь і навичок, а також знати основні нюанси проводки електрики. Якщо ви не є фахівцем у цій галузі, краще не ризикувати і звернутися до професіоналів. Це рішення буде виграшним.
Електролічильники, ремонту, повинні, обслуговування, в, місцях, доступних, для, їх, та, розташовуватися.
Провід потрібно прокладати тільки вертикально або горизонтально, а розташування проводу має бути точно відомо щоб уникнути його пошкодження.
Творчо – реферативна робота № 5
Словосполучення і речення.
Несправність лінійного перетворювача виявляється шляхом періодичного зчитування якоїсь стабільної напруги. Якщо виявляється відмінність останнього отриманого значення від еталонного, то формується сигнал несправності. Справність оперативного запам’ятовуючого пристрою перевірюється шляхом запису в комірки заздалегідь відомих чисел і порівнянням результатів, одержуваних при наступному зчитуванні. Справність постійного запам’ятовуючого пристрою перевірюється шляхом підсумовування за певним алгоритмом кодів робочої програми і порівняння результату з контрольною сумою, яка зберігається в заздалегідь відомій комірці. Цілісність обмоток вихідних реле перевірюється при короткочасній подачі на них напруги і контролі обтікання їх струмом. Також проводиться самотестування блока живлення й інших найважливіших вузлів.
Блочне виконання, збираю схему, вийшов із ладу, план роботи, виконаний нашвидкуруч, займається монтажем, складаємо бригади, склад бригад, записати у таблицю.
А) дієслово + іменник у знахідному відмінку
Б) прикметник + іменник у називному відмінку
В) займенник + прийменник + іменник у родовому відмінку
Г) дієслово + дієприслівник
Д) дієслово + прийменник + іменник у давальному відмінку
Напруги, трансформатори, приладів і реле, для, використовуються, вмикання, вимірювальні, в кола, високої, вимірювальних.
Уникнути, перехід, небезпечний, напруга, обмотка, первинний, ізоляція, заземлити, користуватись, приєднаний, роз’єднати, прилади, струм.
ВИСНОВКИ
Мова професійного спрямування – це засіб мовного професійного спілкування, успіх якого залежить від мовця як особистості з індивідуальними якостями; його знання сучасної української літературної мови як основи професійного спілкування (мовна компетентність); уміння використовувати ці знання і втілювати інформацію у текст залежно від мети чи ситуації (комунікативні навички).
Упровадження в освітній процес міждисциплінарної інтеграції, а саме вивчення української мови за професійним спрямуванням, передбачає активізацію пізнавальної та професійної діяльності здобувачів освіти.
Виконання творчо – реферативних робіт з української мови відповідно до професійної спрямованості є одним з важливих стимулів підвищення ефективності навчання в цілому та інтересу здобувачів освіти до вивчення української мови (за професійним спрямуванням) зокрема.
Література
1