ТЕМА: Контрольний диктант «Пісні моєї матері»
МЕТА:
навчальна: оцінити рівень орфографічної та пунктуаційної грамотності учнів;
розвивальна: вміння правильно писати слова на вивчені правила; ставити розділові знаки відповідно до опрацьованих правил пунктуації; перевірити якість оформлення роботи (охайність, акуратність, каліграфія, дотримання абзаців, відсутність виправлень);
виховна: виховувати любові до матері – берегині роду.
Тип уроку: контроль та корекція знань і вмінь.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Доброго здоров’я, діти, доброго дня!
Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня.
Хай сміється мирне небо і дивує світ,
А земля нехай дарує вам барвистий цвіт.
Бо здоров’я, любі діти, в світі – головне,
А здоровий і веселий – щастя не мине!
ІІ. ПІДГОТОВКА ДО НАПИСАННЯ ДИКТАНТУ
Робота над ілюстрацією (малюнок прикріплено на дошці)
- Розгляньте ілюстрацію до теми диктанту. Кого зображено на передньому плані ілюстрації?
- Що розміщено на задньому плані ілюстрації? Про що це свідчить?
- Які кольори застосував автор? З якою метою?
- Про що, на вашу думку, співає мати? З чого це видно?
- Яку пісню виконує мати біля колиски?
- Пригадайте, що ви знаєте про колискові пісні?
- Які жанрові особливості колискових пісень?
- Який настрій викликає у вас цей малюнок?
- Що відчуваєте, дивлячись на дану ілюстрацію?
ІІІ. НАПИСАННЯ КОНТРОЛЬНОГО ДИКТАНТУ
1. Перше читання тексту контрольного диктанту
ПІСНІ МОЄЇ МАТЕРІ
Ми народжувалися з піснею. І перша пісня, що ми слухали, була піснею матері. Від співучої колиски ласкавим і мудрим голосом вона вела нас у світ широкий. І той голос укарбовано в наше серце. Через пісню я знову уявляю всі стежки моєї матері. Бачу, коли з жінками повертається з поля. І в надвечір'я лине щемна мелодія. Відлунює під осіннім небом. Чую розмаїте буяння пісень на весіллях. Вони змагаються своєю мелодикою, словом. І знову стаю непорушним, коли зачую легкокрилу пісню над колискою. З нею ми засинали і швидше виростали у снах. Той, хто не чув материнської пісні, зостався бідним на все життя... (М. Сингаївський, 100 сл.).
2. Словникова робота
З’ясування значення слів: укарбовано, щемна.
3. Повторне читання тексту диктанту вчителем окремими частинами і його написання учнями
4. Заключне читання диктанту вчителем і самоперевірка учнями написаного
IV. ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ, ЩО ВИНИКЛИ В ШКОЛЯРІВ ПІД ЧАС НАПИСАННЯ КОНТРОЛЬНОГО ДИКТАНТУ
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Творче завдання: напишіть твір-розповідь у художньому стилі «Колискові пісні моєї мами»