Тема уроку. У супермаркеті. Складання пам’ятки «Правила поведінки у супермаркеті»
Мета: розширити уявлення про працю людей різних професій, систематизувати знання дітей про різні професії, відповідні трудові дії та вміння, знаряддя праці, матеріали, спеціальний одяг; ознайомити дітей з історією виникнення перших магазинів, класифікацією, працею дорослих у магазині (супермаркеті); закріпити вміння реалізовувати і розвивати сюжет гри, формувати між дітьми позитивні взаємини, вчити дітей правил культурної поведінки в магазині, дотримуватися черги, бути ввічливими з іншими покупцями, з продавцями (вміти ввічливо подякувати продавцеві за покупку); формувати правила поведінки в приміщенні магазину, згуртовувати дитячий колектив; виховувати повагу до праці людей різних професій.
Ключові компетентності:
навчально-організаційні: включається в роботу відразу після вказівки вчителя; співпрацює в групі;
загальномовленнєві: зосереджено слухає вчителя, відповідає на запитання за відомою моделлю; запитує про незрозуміле; з повагою звертається до вчителя, учнів;
загальнопізнавальні: виділяє в предметах певні ознаки.
інформаційно-комунікаційна: будує усне монологічне висловлювання за відомою моделлю з опорою на власний досвід та почуту інформацію;
загальнокультурна: діє згідно з прийнятими правилами поведінки на уроці;
здоров’язбережувальна: дотримується санітарно-гігієнічних норм під час уроку;
соціальна: вчиться працювати в групі, підтримує чистоту в класі та своєму робочому місці.
Тип уроку: комбінований урок, урок-гра
Обладнання: телевізор, презентація «У супермаркеті», таблиця класифікації магазинів, гра «Збираємо продукти в кошик», гра «Корисна та шкідлива їжа», бейджики, цінники для сюжетно-рольової гри «У супермаркеті», написи відділів магазину, цеглинки «Лего»,
Хід уроку.
I. Вступна частина.
1.Організація класу
Продзвенів уже дзвінок
Починається урок
Він незвичний і цікавий
Бо гостей зібрав чимало
2. Створення сприятливого психологічного комфорту на уроці.
Діти стоять в колі, взявшись за руки, хором промовляють:
Тепло своїх долоньок
Я друзям віддаю
Урок новий, цікавий
Я з радістю почну.
3.Наші спостереження
Обмін інформацією. Синоптик дня.
Яка зараз пора року?
Який зараз місяць?
Який сьогодні день?
Яке сьогодні число?
Яке небо?
Чи є опади: сніг або дощ?
- Сьогодні нас чекає цікавий урок. Але я хочу, щоб ви самі здогадались, послухавши мене, яке питання ми будемо розглядати на нашому уроці.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Так, сьогодні ми будемо вести розмову про магазини та їх види, а також згадаємо порядок придбання товарів та правила поведінки в магазині.
IV. Робота над темою урока.
А почнемо ми нашу розмову з екскурсії в минуле.
1.Розповідь вчителя «Історія виникнення магазинів».
(В ході розповіді проводиться словникова робота)
Словникова робота.
Глашатаї – люди, що оголошували якусь нову інформацію.
Купці –люди, що привозили в країну товар, який купили за кордоном.
Лавочка – звичайна хата, в якій стояли довгі лави з різноманітним товаром.
- Шлях до сучасних магазинів був дуже довгим. Раніше всі товари продавали на ринках. У містах були великі просторі площі де були розташовані торгові ряди. Сюди на продаж селяни звозили різні товари. Між рядами ходили глашатаї (люди, що запрошували купити якийсь товар або повідомляли якусь нову інформацію). Купці пропонували свій товар, що вони привозили з-за кордону. Навколо площі розташовувалися маленькі магазинчики, які називалися «лавочками», Це була звичайна хата, де на довгих лавах лежав для продажу різноманітний товар. Саме на зміну лавкам прийшли сучасні магазини.
2.Основні види сучасних магазинів.
- Які ж вони, сучасні магазини? Розібратись нам допоможуть схематичні картки. Подивіться на дошку.
(На дошці розміщені схематичні картки з класифікацією магазинів)
Слово «магазин» походить з французької мови і перекладається як набір однотипних (однакових) товарів. В свою чергу вони поділялися на продовольчі, промислові, універсами. Продовольчі та промислові в свою чергу розподілялися на універсальні та спеціальні. Саме з універсамів почали створюватися сучасні супермаркети.
Супермаркети – це універсальні магазин из промисловим і продовольчим відділенням, кафе, дитячою кімнатою, ігровими куточками, іншими соціальними зручностями. Супермаркети — великі магазини самообслуговування з широким асортиментом переважно продовольчих товарів і великими обсягами товарообороту. У їх роботі застосовується прогресивна технологія.
- Які супермаркети вам знайомі?
Дедалі більшого визнання і поширення набувають гіпермаркети, де застосовується самообслуговування і торгівля зі знижками, їх зручно відвідувати усією родиною і здійснювати покупки на тривалий час.
- Давайте з вами пригадаємо люди яких професій працюють в магазинах?
3. Робота в парах. Гра «Збираємо продукти в кошик».
В супермаркетах завжди можна придбати основні продукти харчування. В цих магазинах є різні відділи. У кожному відділі є набір своїх продуктів. Так, у відділі «Бакалія» продаються різні крупи, цукор, чай, борошно, олія тощо; у відділі «Молочний» - молочні продукти. Все, що продається в магазинах, називається товаром. Весь товар розкладений по полицях. На кожному товарі стоїть цінник, що позначає скільки це коштує
Зараз ми з вами проведемо гру. У кожної пари на парті лежить кошик, вам потрібно покласти до нього лише той товар, що зображений на малюнках збоку.
(проводиться гра з роздатковим матеріалом)
4. Повторення правил поведінки в магазині.
Молодці, ви гарно справилися з завданням. Але існують певні правила, які ми повинні дотримуватися при відвідуванні магазину. Перед тим, як відправитись до магазина за покупками, потрібно разом з батьками чи старшими родичами чітко визначити, які товари необхідно придбати, скільки і на яку суму грошей.
У магазині спочатку знайдіть необхідний відділ, де продається кожний із потрібних вам товарів. Роздивіться, чи є такий товар, подивіться на його ціну і порівняйте з ціною, що узгодили вдома.
Крім цього ми повинні дотримуватися певних правил поведінки у магазинах. Давайте їх пригадаємо.
(перегляд відео «Правила поведінки в магазині»)
Фізкультхвилинка.
5. Колективна робота. Гра «Корисна та шкідлива їжа»
В сучасних супермаркетах є дуже багато різних продуктів. Але не всі вони корисні для людини. Дуже важливо разом з їжею, що ми купуємо, отримувати вітаміни, щоб бути здоровим. А зараз ми разом з вами спробуємо дізнатися, які продукти корисні, а які ні. Подивіться на дошку. Там є два кошика. Один кошик з веселим обличчям, а інший – з сумним. У веселий кошик ми будемо класти корисні продукти, а в сумний – ні.
(проводиться гра, де вчитель називає продукти, а учні розкладують їх по кошиках)
6. Cюжетно-рольова гра «У супермаркеті»
Пропоную в нашому класі відкрити супермаркет. Так як там можна придбати все, що нам потрібно, то пропоную назвати його «Все для дому» Як працівники магазину відрізняються від покупців? (спеціальним одягом та бейджиками)
(Діти розподіляють ролі продавців, покупців одягнути дітям бейджики).
Вас запросили на день народження і вам потрібно обрати подарунок. У кожного з вас є по 100 грн.
Словникова робота
Наші гроші отримали назву «гривня» ще з часів Київської Русі ХІст. Це була срібна монета вагою 205 грамів.
Зверніть увагу, де знаходиться касса. Вона може бути у кожному відділі чи на виході з супермаркету. Не забувайте забирати здачу, якщо вона є.
А хто знає, чим ми ще можемо розраховуватися за покупку товару. Так, правильно, це кредитні карточки. Давайте зараз спробуємо трішки уявити себе, що ми відвідуємо магазин.
(Після такого попереднього ознайомлення можна розпочинати придбання необхідних для вас товарів.)
V. Підсумок уроку.
Вихід дітей з ролей.
У кожному супермаркеті є кафе або бар. Тому запрошую вас сісти за свої парти і трішки відпочити.
Ми сьогодні дізналися дуже багато цікавого на уроці. Склали і повторили правила поведінки в магазині. А чи були ви уважними, я хочу перевірити за допомогою запитань. Якщо так, то піднімаємо зелену цеглинку, а якщо ні – то червону.
- Люди, що привозили в країну товар, який купили за кордоном називалися купцями. (так)
- Все, що продається в магазинах, називається товаром. (так)
- У магазині можна бігати, стрибати. (ні)
- Можна все куштувати на смак, та брати в руки і роздивлятся. (ні)
- До магазину заборонено заходити з тваринами. (так)
- Спочатку треба заплатити за товар, а тоді вже куштувати. (так)
- Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
- Чи зможете ви тепер самостійно зробити покупку в магазині?
- Молодці, ви дуже гарно відповіли на всі мої питання і я пропоную вам намалювати смайлик до нашого уроку.
Пам’ятка
«Як потрібно вести себе у магазині»








Продуктові
































