Розділ 1 : «Україна в роки Першої світової війни»Урок № 3 : Українські землі в геополітичних планах держав напередодні Першої світової війни .
Номер слайду 3
Очікувані результати :
Номер слайду 4
Як ви розумієте зміст карикатури ?Як автор передав становище Європи на початку ХХ ст.
Номер слайду 5
Пригадайте з курсу всесвітньої історії : Які військово- політичні блоки утворилися перед Першою Світовою війною?Позначте на карті «Європа у 1914 році » країни ,які входили до цих блоків
Номер слайду 6
Перевір себе : Перевір себе !
Номер слайду 7
Пригадайте : До складу яких держав входили українські землі на початку ХХ століття
Номер слайду 8
Про що свідчить цей факт?Чи могли українці самі вирішувати свою долю на початку ХХ століття ?
Номер слайду 9
«На шахівниці політики Європи Україна не є навіть нікчемним пішаком »Іван Франко
Номер слайду 10
Украінські землі у геополітичних планах Антанти і Троїстого союзу.
Номер слайду 11
Словникова робота : Геополітика - політологічна концепція, за якою зовнішня політика держав визначається географічними чинниками (місцем розташування країни, природними ресурсами, кліматом тощо).
Номер слайду 12
Що ж приваблювало європейські держави в Україні?Якими могли були їхні плани стосовно України?
Номер слайду 13
Завдання : опрацювати документи і матеріал підручника сторінка 14 Німеччина Австро – Угорська імперія російська імперія
Номер слайду 14
Працюємо з документом , використовуємо метод «Слова маркери » ІЗ ТАЄМНОЇ ДОПОВІДНОЇ ЗАПИСКИ ГЕНЕРАЛЬНОГО ШТАБУ НІМЕЧЧИНИ ВІД 1 грудня 1915 р. Кожний, хто насправді знає й розуміє географічне та економічне положення, у яких перебуває Росія, є свідомий того факту, що Велика Росія може існувати тільки через посідання багатої України. Якщо ми зуміємо змінити стан України, зробивши її незалежною державою, й утримати незалежну Україну при житті, то з певністю завдаємо смертельного удару Великій Росії. Тому Україну слід уважати серцем Великої Росії. В оцінці всіх експертів це володіння Україною робить Росію великою європейською потугою. Україна, відділена від Росії, створить мур між власне Росією, Центральними державами та Балканами, закриваючи доступ до Чорного моря. Завдання: У чому автор документа вбачав значення володіння Україною для Росії? 2) Чому існування незалежної України відповідало інтересам Німеччини?
Номер слайду 15
Плани країн Європи стосовно України:
Номер слайду 16
Номер слайду 17
Пункт 2 : Ставлення до війни політичних сил Наддніпрянщини Пригадайте ,які політичні партії існували на території Наддніпрянщини ?
Номер слайду 18
Робота з підручником сторінка 14-15 : Позиція українських політичних сил {5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Політична сила. Ставлення до війни Українська соціал – демократична партія (Симон Петлюра )Товариство українських поступовців (Євген Чикаленко)Карпатсько – російський визвольний комітет
Номер слайду 19
Мовою джерела :підручник сторінка 15 Лідер УСДРП Симон Петлюра. «Війна і українці»:«... Українці не піддадуться провокаційним впливам і виконають свій обов’язок громадян Росії ... Якщо ... народи Росії виконають свої обов’язки до неї, то у свідомості суспільства і його керівних кіл повинна просякти думка про надання цим народам і відповідних прав...»1. Як сформулював очікування українців С. Петлюра?
Номер слайду 20
Мовою джерела. Євген Чикаленко про політичні засади діяльності ТУП у роки війни:«Ми, українці, з початку війни зайняли нейтральне становище ..., а тепер постановили виступити рішучо проти війни, бо вона тільки знищить наш край, як уже знищила Галичину та частину Волині ... Німці нам не страшні; ... [росіяни] страшніші, але не через те, що вони нас обрусять; коли не обрусили нас за 250 років, то не зможуть обрусити й далі. Вони страшні нам своєю некультурністю: під московським пануванням наш народ не розвинувся, а понизився культурно, навіть став менше грамотним, як про це свідчить «Румянцевская опись», з якої видно, що в 18 столітті на Україні було більше шкіл, як при заведенні земств, в 19 столітті». Порівняйте, як обґрунтували власну позицію С. Петлюра та Є. Чикаленко.
Номер слайду 21
«На шахівниці політики Європи Україна не є навіть нікчемним пішаком »Іван Франко
Номер слайду 22
Домашнє завдання: Опрацювати параграф 1 Виконати завдання за рівнями : На 4-6 балів: виконати завдання 1,2 сторінка 18 На 7- 9 балів : у зошиті заповнити таблицю «Національний рух на західноукраїнських землях »На 10 – 12 балів : у зошиті заповнити таблицю «Національний рух на західноукраїнських землях» + творчє завдання міні-повідомлення (2 -3 хвилини)Хлопці:«Бойовий шлях Українських січових стрілців »Дівчата : «Історія пісні: «Ой у лузі червона калина »