Українці в КанадіДмитро Литов, 26 листопада 2022 року
Номер слайду 2
2 Скільки українців в Канаді?Канадські українці (за даними 2016) — 11-та за чисельністю мовно-етнічна група — 1 359 660 осіб. До війни 2022 р. Переважна більшість українців Канади жила в таких провінціях: Альберта (переважно в місті Едмонтон), Онтаріо (переважно в Торонто), Манітоба (переважно у місті Вінніпег). З них переважна більшість належала до греко-католицької церкви, на другому місці – православні. На світлині – писанка у с. Вегревіль, Альберта.
Номер слайду 3
3 Хвилі переселення1. 1891-1914: до Першої світової війни (переважно з заходу України до Альберти, Манітоби та Саскачевану).2. 1920—1941 — «друга хвиля» масової трудової імміграції та консолідація етнічної групи. 3. 1950—1960 — «третя хвиля» імміграції з переміщених осіб. Багато людей оселяються у великих містах: Торонто, Монреаль, Едмонтон, Вінніпег тощо.4. 1960—1991 — розвиток української етнічної групи Канади в умовах відсутності поповнень з України.5. 1991-2014 — «пострадянська» міграція (переважно російськомовна).6. 2014-2022 — відродження громади.7. 2022 — «воєнна» міграція.
Номер слайду 4
4 Перша хвиля: 1891 – 1914 рр. Перша хвиля складалася переважно з селян західних земель України (під владою Австро-Угорщини). З земель під владою Росії виїхати було значно важче.Іммігранти були переважно селянами і селилися у тих провінціях, де було багато сільськогосподарських земель: Альберта, Манітоба, Саскачеван. На світлині: 1911, іммігранти в провінції Квебек. (photo by W. J. Topley/courtesy Library and Archives Canada/PA-10401)
Номер слайду 5
5 Перша світова війна1914 р. почалася Перша Світова Війна. Оскільки більшість українців приїхали в Канаду з територій, які знаходилися під владою Австро-Угорської імперії, їх сприймали як ворогів. Тому влада примусово переселила більшість українців до спеціальних таборів примусової праці, де кількасот людей померло від голоду та хворіб (photo CBC News, https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/ukrainian-internment-camps-bc-world-war-1.5809240 ).Інтернування було поступово скасовано 1918 – 1920 рр. Водночас, українці служили в канадській армії (на фото – капрал Пилип Коновал, Imperial War Museum, Q67190).
Номер слайду 6
6 Визвольні змагання: 1918-1920 Після того, як УНР програла війну більшовикам, частина борців за незалежність врятувалася в країнах Європи. Лише невелика їх частина захотіла переїхати до Канади, бо Європа здавалася заможнішою та безпечнішою.
Номер слайду 7
7 Друга хвиля: 1920-1939 рр. У період між двома світовими війнами українці переселялися в Канаду переважно з територій, які тоді знаходилися під владою Польщі, Чехословаччини або Румунії. Це теж були переважно селяни. Водночас, втекти з Радянського Союзу було дуже важко – це вдалося лише одиницям. Світлина – з сайту «Локальна історія»:https://localhistory.org.ua/stari-foto/ukrayinski-emigranti/
Номер слайду 8
8 Церква. Українські громади гуртувалися переважно коло церкви. При церквах існували школи, де вивчали не тільки Святе письмо, але й основи української мови (бо в канадських школах її тоді не викладали). Серед переселенців тоді переважали віряни Української греко-католицької церкви, хоча були і римо-католики, і православні. На світлині – собор у м. Вінніпег.
Номер слайду 9
9 Одруження. Нерідко українські іммігранти поверталися у «Старий Край» (так вони звали Україну), щоб одружитися, бо в Канаді вибір був дуже невеликий, а місцеві не хотіли одружуватися з іншомовними. На такий сюжет був знятий фільм-мюзикл «Гуцулка Ксеня»: https://youtu.be/gj. Ccc9 VOR3 E
Номер слайду 10
10 Українці – герої Канади. Багато канадців українського походження відзначилися як на фронтах Другої світової, так і у миротворчих операціях, де брала участь Канада. На світлині – Президент Української Стрілецької Громади Андрій Соханівський, під час 2-ї світової війни – капітан канадської армії.https://newpathway.ca/introductory-remarks-at-the-ucc-uwva-remembrance-ceremony-at-ukrainian-canadian-memorial-park/
Номер слайду 11
11«Переміщені» під час окупаціїУ 1941-1944 рр. Україна знаходилася під німецькою окупацією. Німці примусово перевезли багато людей у Німеччину або на інші окуповані території для праці на заводах та шахтах. Під німцями було важко, але люди також пам’ятали суворі радянські репресії та Голодомор, що були раніше, і після поразки Німеччини люди боялися повертатися під владу Сталіна. Після війни таких людей звали «переміщені особи». Фото: https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/3318589-kiiv-pid-nacistskim-cobotom-projti-kriz-peklo-i-viziti.html
Номер слайду 12
12 Третя хвиля: 1950-1960 рр. У кінці 1940-х рр. США та Канада дозволила «переміщеним особам» іммігрувати. Серед «переміщених осіб» було багато освічених людей; були кваліфіковані робітники, були учасники українського національного руху на окупованих землях. Світлина: табір «переміщених осіб», Internet Encyclopedia of Ukraine.
Номер слайду 13
13«Пласт» у Канаді«Пласт» - українська скаутська організація. У Канаді він поширився серед української діаспори після Другої світової війни. У 1954 році Канадський «Пласт» став співзасновником Конференції Українських Пластових Організацій. Світлина: https://meest-online.com/diaspora/canada-diaspora/plast-proviv-krajovyj-zjizd-u-kanadi/
Номер слайду 14
141960-1990: окремо від батьківщини. До самого розпаду Радянського Союзу іммігрувати звідти було дуже важко. Тому канадська українська громада розвивалася майже без контактів з Україною, створювала власну літературу, музику, мистецтво. Діти іммігрантів вже не зовсім розуміли, навіщо їм українська мова, і переходили на англійську. У 1980-ті роки кількість українських видань в Канаді почала знижуватись.
Номер слайду 15
15 Пострадянська міграція: 1991-2014 рр. Коли Україна здобула незалежність, українці почали переїжджати до Канади. Спочатку знайомство зі старою громадою складалося важко: ті, хто приїжджав, пройшли через радянські школи, тому у побуті частіше користувалися російською мовою.
Номер слайду 16
16 Відродження діаспори: 2014-2022 р. Окупація Криму та Донбасу, яка триває з 2014 р., водночас підштовхнула розвиток української громади в Канаді. Громада стала активною, люди дедалі частіше вживали українську мову, залучалися до збору коштів для української армії, спілкувалися з канадськими політиками. На світлинах: український фестиваль в Оттаві, 2017; візит Олега Сенцова в Оттаву, 2020.
Номер слайду 17
17 Воєнна імміграція: з 2022 р. З початком війни Канада відкрила програму CUAET для новоприбулих. Водночас велику допомогу новоприбулим надали також прості канадці; деякі пропонували українцям жити у них, допоки вони знайдуть житло та роботу. На світлині (автора): маніфестація українців Оттави за кілька годин до вторгнення, ввечері 23 лютого 2022 р.
Номер слайду 18
18 Політики. Ліворуч – Роман Гнатишин, колишній генерал-губернатор. Праворуч – Христя Фріланд, заступниця прем’єр-міністра Канади.
Номер слайду 19
19 Астронавти. Ліворуч – Роберта Бондар. Праворуч – Джошуа Кутрик.
Номер слайду 20
20 Спорт. Ліворуч – Євген Мельник, колишній власник клубу Ottawa Senators (photo: Globe and Mail)Праворуч – Руслан Федотенко, гравець НХЛ.
Номер слайду 21
21 Що можна почитати. А. Зубик (2015). Сучасна українська діаспора у Канаді та США: https://geography.lnu.edu.ua/wp-content/uploads/2015/03/Suchasna-ukrains-ka-diaspora-u-Kanadi-ta-SSHA.pdf Українські емігранти – на сайті «Локальна історія»: https://localhistory.org.ua/stari-foto/ukrayinski-emigranti/ Trunk Tales: https://www.umcontario.com/trunk-tales Ukrainian Canadians – at Canadian Encyclopedia: https://www.thecanadianencyclopedia.ca/en/article/ukrainian-canadians#