Українська мова 2 клас
Урок розвитку зв’язного мовлення
Тема . Робота з деформованим текстом: перестановка окремих речень; вилучення речення, що не відповідає темі. Записування поновленого тексту
Мета: Вчити учнів відновлювати текст з деформованих складових частин; повторити структурні одиниці тексту, удосконалювати вміння працювати з деформованим текстом;
закріплювати вміння працювати з деформованим словом ,реченням;
розвивати пам'ять, образне мислення, уміння послідовно викладати думки і зв’язно поєднувати їх;
виховувати любов до природи, заохочення до ігор на свіжому повітрі, до заняття спортом, вміння бачити красиве в звичайному, турботливе ставлення до живого, любов до рідного краю та його краси.
Обладнання та наочність: картки з деформованими реченнями ;
мультимедійна презентація, макет ялинки, малюнок зайчика, роздаткові картки зі словами і реченнями.
Хід уроку
1. Привітання
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він веселий і цікавий.
Тож гостей зібрав чимало.
Повернемось до гостей
І привітаємося: «Добрий день!»
2. Створення емоційного настрою.
Міцно потисніть один одному руки, посміхніться. Нехай надійна рука друга завжди буде поряд, допоможе у складній ситуації, підтримає.
- Діти, я записала на дошці вірш, але деякі слова пропали. Хто зможе мені їх прочитати.
(Слайд)
Ми всі прийшли сюди….. (учитись)
Не лінуватись, а …………(трудитись)
Той лиш, хто багато …….(знає)
В житті перемагає.
- На уроці дотримуємось п’яти правил:
(Слайд)
Відгадайте загадку:
-Для початку напишемо число, класна робота,
каліграфічна хвилинка
(Слайд)
А які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово зима?
( відповіді дітей)
Зима, мороз, сніг, лід, лижі, ковзани, санки, каток, гірка, снігова баба, сніжки, ковзанка, фортеця,ялинка.
Прикрасити ялинку гірляндами із цих слів, скласти їх по алфавіту.
4. Відновлення деформованих слів.
Я падаю на ваші хати,
Я білий, білий і пухнастий.
Я прилипаю вам до ніг.
І називаюсь просто…..(сніг)
(Слайд №4)
Кружляє ніжно білий пух,
Міняє зайчик свій кожух,
Вдягає лиска рукавички,
Співають весело синички.
Ведмідь в барлозі вже дріма
Яка пора, скажіть…..(зима)
(Слайд №5)
Що то, що то за маляр
Неабиякий штукатур?
Попід вікнами мандрує,
Сріблом шибки малює…(Мороз)
(Слайд №6)
Кручу, гуркочу, знати нікого не хочу. (Хурделиця)
(Слайд №7)
У зимову веселу пору
Ми кращі друзі дітвори.
Вивозять діти нас на гору,
А ми веземо їх з гори. (Санки)
(Слайд №8)
Кришать лід, ріжуть лід
Залишають дивний слід,
Ох, які ж прудкі вони!
Це звичайно…..(ковзани)
(Слайд №9)
Прив’яжемо – підуть, відв’яжемо-стануть. (Лижі)
Улітку відпочивають, взимку дітей катають (Санки, лижі, ковзани).
(Слайд №10)
Молодці! Добре справились із завданням. Отже, про що ми будемо писати сьогодні на уроці. Правильно «Про зимові розваги дітей».
(Слайд №11)
III. Повідомлення теми та мети уроку
А тепер, діти, послухайте казку. Вона допоможе вам зрозуміти над чим ми будемо сьогодні з вами працювати.
Жив-був Текст. Усі речення в ньому строго знали своє місце. Але одного разу речення розвеселилися і почали грати в квача. Так і розсипалися. А повернутися на свої місця не змогли. Коли гра завершилася, Текст виявився незрозумілим.
- Як ви вважаєте, чому?
(Речення змішалися, втратили свої місця).
- Як же «оживити» текст. Зробити його знову гарним і зрозумілим?
(Розташувати речення в потрібному порядку).
Повторення правил про текст
Повторення знань про текст та речення.
Давайте згадаємо з вами що таке текст.
Гронування.
Текст
- Текст – це …
- На які частини ділиться текст?
- Назвати види текстів.
(Прикрашаємо ялинку щишками, щоб пташкам було чим поживитися)
- Отже, ми сьогодні будемо працювати над деформованим текстом.
. Мотивація.
Мені дуже приємно, що цей урок ми будемо працювати разом, адже ви такі розумні, допитливі та старанні. Я надіюсь, що ви будете активні, уважні, допомагати один одному та мені.
- Отже, у нас урок розвитку зв’язного мовлення. Тема уроку «Зимові розваги». Урок незвичайний, я хочу запропонувати вам відчути себе у ролі письменників.
IV. Сприймання й усвідомлення навчального матеріалу
Міцно потисніть один одному руки, посміхніться. Нехай надійна рука друга завжди буде поряд, допоможе у складній ситуації, підтримає.
Асоціації на тему зими.
Фізкультхвилинка
Гра на розвиток макрорухів «Зима»
- Ми на прогулянці. Підемо слід у слід засніженою стежкою.
- Вийшли на галявину. Яке чисте повітря! Дихайте глибоко носом.
- З неба повільно падають сніжинки. Повіяв вітер. Сніжинки закружляли.
- Захиталися маленькі ялиночки. Праворуч, ліворуч, уперед, назад.
- Снігу накачаємо купу на галявині,
Бабу здоровенну зробимо гуртом.
- Тепер підемо назад стежкою. Відхиляємо гілки, пригинаємося, проходячи під ними.
- Ось і подвір’я нашої школи.
2.Чарівна шкатулка ( заховані рукавички)
Танок під пісеньку «Морозець»
3.Мішок з сюрпризом. Діти дістають картинки із сюжетними малюнками про дитячі розваги.
4.Об’єднуються в групи.
5. Підготовча вправи. Бесіда на основі власних спостережень.
- Яка зараз пора року?
- Чи любите ви зиму?
- А чи можна її не любити?
- Як ви розважаєтесь взимку?
(Слайд )
V. Робота з деформованим текстом.
1. Повторення правил роботи в групі
Вихором клубочиться
З – під санчаток сніг.
Стелиться веселий
Над рікою сміх.
Полозками весело
Креслиться гора.
З морозенком дружить
Жвава дітвора.
Робота в групах.
Відновлення деформованих текстів, вилучення зайвих речень.
Руханка «Хто що любить?»
V. Підсумок уроку
- Над яким текстом ви працювали на уроці ?
( Над деформованим текстом.)
- Чого навчилися під час уроку?
(- Будувати правильний текст.)
Я пропоную вам влаштувати снігопад із сніжинок. Якщо урок вам сподобався, то намалюйте усмішку і прикріпіть до дощки.
VI. Домашнє завдання.
Бурулька, гірка, зима, ковзани, мороз, лижі, лід, сніг, ялинка.