"""""""""""""""""777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777777
Тема: «Узагальнення знань з теми : Слово. Значення слова. Будова
слова.»
Мета : систематизувати та узагальнити навчальний матеріал з теми «Слово.
Значення слова. Будова слова.»; закріпити знання учнів про пряме і
переносне значення слів, роль синонімів та антонімів у
мовленні, будову слова ;
розвивати критичне мислення школярів, формувати потребу вільно
висловлювати свої думки, сприймати й аналізувати різноманітну
інформацію; віру у власні сили ; сприяти розвитку та збагаченню
словникового запасу учнів, вмінню довільно використовувати в
мовленні стійкі словосполучення слів ;
виховувати любов до мови ,до рідного краю, прагнення знати рідну
мову і користуватися нею в житті.
Обладнання : малюнок сонечка з хмарками, картки для роботи в парах,
кубик, різнокольорові капелюшки, таблиці, презентація за темою
уроку, краплинки.
Тип уроку : узагальнення та систематизації знань
ХІД УРОКУ
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Гостей, що до нас завітали, привітайте,
Всім присутнім здоров’я й добра побажайте.
- Бажаємо вам здоров’я і добра.
ІI. Мотивація навчальної діяльності:
1. Розминка, створення доброзичливої атмосфери.
Слухання вірша : Послухай, як струмок дзвенить,
Як гомонить ліщина.
З тобою всюди, кожну мить,
Говорить Україна.
- Що таке Україна ? ( Україна - наша держава)
- Без чого нема України ? ( Без верби і калини нема України.)
2. Каліграфічна хвилинка
Прописуємо прислів ’ я : Без верби і калини немає України.
-Як ви розумієте дане прислів’я?
- Чому верба і калина ціниться українцями?
3. Вправа «Сонечко»
- Сьогодні до нас на урок завітало Сонечко на ім’я Слово. Простягніть свої долоньки до нього. Уявіть, що воно торкається вас своїми промінчиками. Що ви відчуваєте ? (Сонечко наші долоні зігріває теплом)
- Який настрій у вас від цього тепла з’являється ? (Стало радісно , добре, тепло)
- Що ще, крім тепла, може дарувати сонечко ? (Сонечко може дарувати любов, доброту, щедрість, радість, щастя )
- З якою людиною можна порівняти сонечко ? (З доброю людиною)
- Доброта – це слово, що зігріває, огортає теплом душу, робить життя світлим і радісним. Спасибі тобі, сонечко, що ти нам подарувало гарний настрій !
Без неї жити неможливо,
Для всіх людей вона важлива,
Без неї пісні не співати –
Без неї й слова не сказати .
- Хто, діти, цей незвичний помічник ? Так, це мова.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Наша мова – це безмежний океан. Чи замислювались ви над тим, скільки слів створив наш народ ? Чи можна їх порахувати ? Це особливо цікавить словникарів. Саме завдяки їм, невтомним трудівникам, ми можемо дізнатися про значення невідомого слова, його вимову і правопис та ще багато цікавого з життя слова. ( Виставка словників ). Саме цим ми і будемо займатися на уроці, а допомагати нам буде Сонечко. Але що це…
Небо сірими нитками пришиває до землі.
Щоб наше сонечко з ‘явилось потрібно згадати все що ви знаєте про слово,хмаринки зникнуть і сонечко далі буде зігрівати нас своїм теплом.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
2.Стратегія «Міркування»
Мене просять і чекають,
Покажусь всі утікають.
( Дощик )
Завдання: звуко буквений аналіз слова ,будова слова-відгадки. Скласти речення із словом «Дощик».
3. Стратегія «Кубування» ( піраміда)
1. Дощик.
2. Теплий, рясний, весняний, холодний.
3. На душ, на сльози, на спагеті.
4. Від снігу, від льоду.
5. Гарний урожай, спека, веселка, гриби, парасолька.
6. З хмари.
7. Для поливання, миття, гасіння пожежі.
8. Дощ – це добре, адже буде гарний урожай, зменшиться спека.
9. Дощ – це погано, тому що багнюка, застуда, поганий настрій
III . Закріплення вивченого матерілу
1. Стратегія «Метод прес»
На ній стрічка – семицвітна ;
А де з річки воду брала,
Там коромисло зламала. ( Веселка )
Які слова мають переносне значення ? Приклади навести.
2. Стратегія «Розумне перо»
ФІЗХВИЛИНКА
3.Стратегія «Хмаринки-краплинки». (усно)
4.Стратегія «Синтез думок»(робота в парах)
- А хто з вас мрійник ? Перед вами текст, закресліть в кожному рядку вірша зайві синоніми і залиште тільки ті, які допоможуть розказати про свою мрію у віршованій формі.
Мрія
Як виросту – збудую ( дім, хату, оселю ),
на хаті колесо ( приладнаю, приб’ю, прикріплю ),
а там я поселю ( крилату, летючу, літаючу )
лелечу клекітну ( родину, сім’ю, пару ).
Нехай розводяться ( селяться, гніздяться )
по всіх деревах і ( будинках, хатах, оселях ).
Нехай мені щоночі ( здається, сниться, вважається ),
що я літаю, наче ( пташка, птиця, птах )
IV. Підсумок уроку
Рефлексія.
1.Метод «Різнокольорові капелюшки».
Наш урок збігає кінця. Прошу висловити свої думки з приводу уроку.
• Жовтий капелюшок ( збір інформації)
називають предмет, ознаку і дію, можуть мати пряме і переносне значення; що є слова омоніми, синоніми, антоніми і фразеологізми ; що кожне слово має свою будову.
2.Оцінювання учнів ( краплинки)
3.Домашнє завдання : скласти невеличке міркування на тему: «Як слово допомагає вам у житті?»(2-4 речення)
4.Слово вчителя :