Українська народна музична творчість Підготувала Буклей Віта Миколаївна
Номер слайду 2
Українська пісня — це бездонна душа українського народу. О. Довженко
Номер слайду 3
Жити в Україні і не знати народних пісень просто не можна. Українці — це саме та нація, яка зростала на своїх піснях, яка вкладала в їх слова усі переживання, душевні потрясіння, все те, що не могла просто забути.
Номер слайду 4
До народної музичної творчості відносять: народні пісні (обрядові, ліричні, побутові, історичні та жартівливі).
Номер слайду 5
Родинно-побутові пісні“Лугом іду, коня веду”
Номер слайду 6
Родинно-побутові пісні“Ой у вишневому садку”
Номер слайду 7
Побутові пісні“Чом ти не прийшов?”
Номер слайду 8
Ліричні пісні“Ой верше, мій верше”
Номер слайду 9
Ліричні пісні“Зелене листя, білі каштани”
Номер слайду 10
Обрядові пісніКолядка
Номер слайду 11
Обрядові пісніЩедрівка
Номер слайду 12
Жартівливі пісні“Ой хто п’є - тому наливайте”
Номер слайду 13
Жартівливі пісні“Ти ж мене підманула”
Номер слайду 14
Історичні пісні “Ой чий то Кінь стоїть?”
Номер слайду 15
Українські народні музичні інструменти: Бандура, Трембіта, Торбан, Кобза, Бугай та Тулумбас.
Номер слайду 16
Бандура. Багато вчених вважають, що бандура або як її ще називають — «українська арфа» стала ускладненим варіантом кобзи і у вісімнадцятому столітті практично витіснила останню. Бандура відрізняється від кобзи більшим розміром, подовженою шийкою та більшою кількістю струн. Музикування на бандурі нагадує гру на арфі: струни перебирають щипками за допомогою однієї або двох рук і не притискають до грифа. Завдяки мелодійному звучанню бандура досі популярна серед музикантів, а в програмах сучасних музичних шкіл представлений клас гри на бандурі.
Номер слайду 17
Трембіта. Вживалася трембіта і для подання сигналів про початок та закінчення робочого дня. Цей інструмент супроводжував гуцульські обряди і свята.
Номер слайду 18
Торбан. Торбан — це струнний інструмент і його найближчий родич — барокова лютня. Якщо ще простіше — схоже на акустичну гітару, але з іншим корпусом — овальним, схожим на краплю. Український торбан відрізняється від лютні тим, що на корпусі, як у бандури, є струни — приструнки.
Номер слайду 19
Кобза. Ко́бза — старовинний український народний лютне - або грушоподібної форми струнно-щипковий інструмент з хроматизованим строєм. Розповсюджений на Східній Україні. В різних дослідженнях кобзу вважають попередником сучасної бандури.
Номер слайду 20
Бугай. Бугай - старовинний музичний інструмент, зберігся переважно у Західній Україні. Часто заміняв басолю для створення основних функцій ладу. Роблять цей інструмент самі музиканти: беруть дерев'яне барильце, з двох боків обтягують шкірою, з одного боку в центрі припасовують пучок конячого волосся.
Номер слайду 21
Тулумбас. Ударний музичний інструмент, популярний у різних народів, зокрема й козаків Запорізької Січі. Тулумбас схожий на казан із натягнутою шкіряною або тканинною мембраною, по якій били дерев'яними битами для видобування звуку. Запорізькі козаки використовували інструмент у військових цілях — для подачі сигналів і залякування противника. У найбільший запорізький тулумбас одночасно могло бити до восьми осіб. Гуцули — навпаки, застосовували тулумбаси в мирному житті для надання музиці урочистості.
Номер слайду 22
Андрій Малишко:«Без пісні нема духовногожиття народу. Вона народжується відневловимого порухулюдської душі... Ідучи в похід, воїн бере зброю, хліб і пісню. Зброю - для бою, хліб - для життя,пісню - як душу народну».