Тема: « Похідна та її застосування»
Гра: « Математичне кафе»
Мета: узагальнити, систематизувати знання учнів з теми; продовжити формувати вміння та навички учнів застосовувати набуті знання до розв’язування задач з даної теми;
розвивати комунікабельність, увагу, пам’ять, творчі здібності і логічне мислення учнів при розв’язуванні практичних задач;
формувати організаційну, соціально-особистісну, інформаційну, життєтворчу компетентності;
виховувати працьовитість, уважність, прагнення до знань, інтерес до математики, її історії, бажання мати глибокі й міцні знання.
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь та навичок учнів.
Форма уроку: урок - гра.
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація, меню, картки з завданнями, серветки, скатертини, завдання для роботи в парах.
Етапи уроку:
1. Формування столиків з гостями(команд).
2. Складання меню.
3. Дегустація закуски.
4. Дегустація основних страв.
5. Заміна посуду(хвилинка відпочинку).
6. Комплімент від шеф – кухара.
7. Десерт із збитими сливками з кмітливістю.
8. Розрахунок(підбиття підсумків).
Хід уроку:
Вчитель: сьогодні урок у нас буде незвичайним. Ми проведемо його у кафе.
- Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте це слово?
- Ви відвідували кафе? Що там робили?
Але у нас кафе не звичайне, а «математичне». Ми замовлятимемо всі страви, що стосуються цього предмету та нашої теми. Столики в нашому кафе вже замовлені. Я рада представити наших відвідувачів. Вони поділені на 2 команди.
А це наші гості, що будуть стежити за порядком і правилами «вживання страв» (представлення журі).
До вашої уваги меню нашого кафе.
Меню:
Вчитель: Дозвольте, шановні відвідувачі, дізнатися, хто ви.
Команди представляють свою назву, девіз.
Перша наша страва: закуска під соусом із загадок.
Закуска під соусом із загадок.
Командам по черзі ставлять запитання. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал.
Запитання:
Запитання:
(Номер поїзда)
Наступна страва: каша із запитаннями.
( Запис у зошитах)
Каша із запитаннями.
Вправа «Кодування».
Я буду зачитувати вам запитання, а ви якщо згідні з моїм твердженням, то ставите 1, а якщо ні – то 2.
Взаємоперевірка:
1121121221
Третя страва: обід на двох.
Обід на двох.
(Робота в парах)
Знайдіть похідну функції:
1. .
2. .
3. .
4. .
Знайдіть значення похідної в точці :
5. .
6. , .
7. Розв’яжіть рівняння:
, якщо .
Хвилинка відпочинку. Гімнастика для очей.
Вчитель: Зверніть увагу, що по периметру класу знаходяться кольорові листочки. Вам потрібно відшукати (очима) серед них функцію і відповідну їй похідну (всі листочки пронумеровано).
А зараз надаємо слово нашим гостям(слово журі).
Наступна у нас страва – комплімент від шеф – кухара.
Вправа: «Встанови відповідність»
1. f (x) = 5х2 - 4 |
А. f ′(x) = е х |
2. f (x) = - 8х + 7 |
Б. f ′(x) = - 2 |
3. f (x) = х4 – 8х5 |
В. f ′(x) = - 8 |
4. f (x) = 2 |
Г. f ′(x) = 10х |
5. f (x) = е х |
Д. f ′(x) = 4х3 – 40х4 |
І як у будь якому кафе – остання страва: десерт.
Десерт із збитими сливками з кмітливістю.
Властивості функцій. За даним графіком визначити правильне твердження чи ні. За кожну правильну відповідь – 1 бал.
Твердження для диктанту:
9) На проміжках (-∞; - 1) і ( 0; 1) f '(х) < 0; (так)
10) (так)
Розрахунок.
Журі підраховує бали, зароблені учнями на уроці.
Підсумок уроку.