Читання (2 клас), урок-мандрівка
Тема: Казки народів Європи. Латиська народна казка «Вовк і Кіт»
Мета: виробляти навички свідомого і виразного читання; формувати вміння характеризувати персонажів; вчити працювати в групах;розвивати усне мовлення; виховувати доброту,людяність, повагу до інших.
Обладнання: малюнки дійових осіб казки, картки для роботи в групах, таблиці для мовної розминки, картки з деформованим текстом, клубочок
Хід уроку
1.Організація класу
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи-швидше в клас.
Куди він покотиться, туди ми і підемо.
Ой, клубочок зачепився за кущ. Його треба виручати.
2.Мовна розминка
А )Розчитування
дитина
читач
казка
пригода
добрий
цікаві
казкова
незвичайна
сказав
прочитали
розповіла
повідомив
- Прочитати слова кожної колонки, знайти слова близькі за значенням, спільнокореневі слова,дібрати слова з протилежним значенням до слів добрий, сказав,прочитали.
- Отже, клубочок знову з нами. І ми мандруємо далі. Але клубочок знову втрапив в халепу: закотився в струмочок. Треба його рятувати.
б)Дібрати кінцівку прислів’я:
= Казка-вигадка, та в ній…(щось повчальне зрозумій).
= Казки маленькі, та…(розуму в них багато).
3. Актуалізація опорних знань учнів
1. «Мозкова атака»
- Що ви знаєте про казку?
- Які бувають казки?
- Чим відрізняються народні казки від літературних?
- Яка тематика казок?
- Нашого клубочка вхопила Лисичка – сестричка. Якщо ми не виконаємо її завдання, клубочка вона нам не віддасть.
2.Читання з карток уривків казок ( деформований текст)
--Прочитайте уривки . З якої це казки?
=Жали сібо акоз . У енї болу семоре кезонтя. Збирола наво собі тинхаку в іслі. огоКожн дян лаходи азко в сіл аз їжею.
=Зурілисяст ниво косья в іліс та й телюзалипреява. тО прозаєшу огой до беес в стіго.-Чим жузмо, гоприщу.
=А сьома кадоч нічого ен заскала. онаВ лазня з ніг масіту тявзут й прислане їй диво в цімис –мипоти огин.
3.Слово вчителя
- Довго ми мандрували лісами,полями і нарешті дійшли до печери. Щоб у ній можна було відпочити,потрібно відгадати загадки.
- Послухайте загадки і скажіть, про кого в них йдеться.
Слова-відгадки підкажуть вам назву казочки, над якою ми сьогодні будемо працювати.
= По полю та лісу гасає,
Овечок хапає та всіх лякає.(вовк)
=В кожусі на печі
Вдень і вночі.(кіт)
4.Повідомлення теми уроку.
5.Робота по темі уроку.
- Ця печера розміщена в іншій країні, яка називається Латвія. І прочитаємо ми сьогодні казку народу цієї країни.
1.Передбачення
- Прочитайте назву казки. Як ви вважаєте,про що буде розповідатись у творі?
2.Читання казки частинами, проведення словникової роботи під час читання.
- Тлумачення незрозумілих слів.
3.Повторне мовчазне читання казки учнями.
5.Гра « Хто уважний?»(перевірка розуміння прочитаного)
(На правильну відповідь - плескати в долоні)
- Хто робив шкоду людям?(Юрі , Яніс , кіт, вовк).
- Хто був розсудливим? (Юріс , Клавс , вовк, кіт).
- Кого вовк зарізав у Криша?(півня, барана, корову).
- Кого вовк з’їв у Юріса ?(Цапа, козу, коня).
- Кого вовк вкрав у Клавса? (вівцю,ягня,теля).
- Кого вовк задушив у Яніса?(теля, курку,індика).
6.Вправи на розвиток техніки читання:
-« Знайди речення»
-« Читання Незнайком»
7.Фізкультхвилинка.
8.Робота в групах.
Обговорити питання і дати відповідь:
- Що небезпечного в тому,що вовкові ніде сховатись?
- Чи можна назвати мисливців негативними героями?
- Що б ви порадили вовкові?
9.Підготовка до інсценізації казки. Вибіркове читання.
- Які дійові особи беруть участь у казці?
- Як ви думаєте, чи однаково треба читати слова кота і вовка?.
- Який тон використаєте? У якому темпі будете читати слова вовка? Кота?
10.Інсценізація казки.
11.Мовно-логічне завдання.
Дати характеристику вовчику і котику.(На дошці малюнки вовка і кота; із написаних слів вибрати ті,що характеризують кожного героя.)
- Лихий, переляканий,справедливий,спокійний, ненаситний, добрий, злий, хижий, совісний,розсудливий.
12.Творча робота. Розвиток зв’язного мовлення.
- Як би ви змінили кінцівку казки?
13.Висновок.
- Чого вчить казка? Що засуджує? Яка головна думка казки? В яких словах казки вона виражена?
- Від чого хотів застерегти латиський народ людей, розповівши про такі дії і вчинки?
6.Підсумок уроку.
- Куди ми сьогодні мандрували?
- Як ми змогли так далеко зайти?
- Що навчилися на уроці?