Тема. Чи легко приносити радість іншим?
В.О. Сухомлинський «Покинуте кошеня»
Мета:
Формувати навички швидкого виразного читання, уміння уважно слухати;
Збагачувати словниковий запас учнів;
Простежувати причиново-наслідкові зв’язки, аналізувати проблемні ситуації і робити висновки;
Вчити дітей розглядати будь-який об’єкт чи явище з позитивної і негативної точки зору;
Розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення;
Виховувати відповідальне ставлення до тих, кого приручаємо.
Обладнання: демонстраційний матеріал – мультимедійна презентація, таблиця
складів №2, картки-блискавки зі словами, роздавальний дидактичний матеріал «склади речення», «авторське» крісло, мікрофон, малюнки сонечка і хмарки з краплинками дощу, картки «добре-погано».
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
1. Привітання
Добрий день ми зичим всім,
Хай справді добрим буде він
Будем працювать старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім другім класі
Дітки – просто молодці!
ІІ. Мовно-логічна розминка.
КІТ
КОТИ
КІШКА
КОШИК
КОШЕНЯТКО
Мурчик муркоче – морозива хоче.
Мурчику руденький, замерзнеш дурненький.
ІІІ. Вправи на вдосконалення техніки читання.
СИДИТЬ ЗАЙШЛО
НАСТАВ НЯВЧИТЬ
Сер диті
Куме дні
Пух настий
Посе редині
Повер талася
ІV. Перевірка домашнього завдання
- Пригадайте, з яким твором ми познайомилися на минулому уроці.
- Хто автор цієї казки? (А.М'ястківський)
Тестова перевірка
1. Де зеленіло деревце?
А) на узліссі Б) на полі
2. Яке це було дерево?
А) слива Б) яблуня
3. Як цю яблуньку називали звірі?
А) смішна Б) дичка
4. Яблунька дичка виросла із :
А) насінини Б) кореня
5. Хто помітив яблуньку в бур'янах?
А) хлопчик Б) дідусь
6. З дикої яблуньки виросла:
А) яблунька семи сортів Б) вишня.
- Перевірте правильність виконання тесту.
- Звірте свої відповіді із записом на карточці. (А, Б, Б, А, Б, А)
- Підніміть руку ті, хто не зробив жодної помилки: 1,2, більше.
V. Підготовка учнів до сприймання матеріалу уроку.
Слайд 1.
Незвичайна школа.
Незвичайний учитель…
Це В.О.Сухомлинський. Багато років він працював з маленькими школярами у Павлиській школі, що на Кіровоградщині – школі під голубим небом. Написав для дітей багато повчальних і цікавих казок та оповідань.
Завдання:
Коти бувають розлюченими, ледачими, веселими. Іноді вони можуть ображатися. Бувають коти пустотливі і хитруваті.
Коли киця розлючена, вона шипить і випускає кігтики. Вона може подряпати! Тож краще кицю не лютити.
Буває киця ледачою. Тоді вона тільки спить, не ловить мишей.
Ледача кішка
Горобці дражнили кішку:
«Сором ніжитись на ліжку!
Стала зовсім ти ледача.
Ти мишей впритул не бачиш»
Кішка встала, позіхнула,
Потягнулась, хвостом махнула
І сказала гордо їм:
«Я лише ковбаску їм!»
Коли кошенятам весело, то їм кортить з кимось погратися. Тож вдома краще тримати двоє кошенят. А якщо вдома одна киця, то пограйтеся з нею самі.
Частенько коти ображаються. Тоді вони можуть не їсти і не пити.
Ображена киця
Плакала киця на кухні
Аж очиці її попухли.
«Чого ти, киценько, плачеш?
Їстоньки чи питоньки хочеш?»
«Їсти та пити не хочу,
Від тяжкої образи плачу:
Сам кухар сметанку злизав,
А на мене, кицюню, сказав»
Усі коти - хитруни. Вони полюбляють їсти смачненьке. А інколи вдаються до зовсім незвичайних хитрощів.
Кошеня
Засмутилось кошеня –
Треба в школу йти щодня.
І прикинулося вмить,
Що у нього хвіст болить.
Довго думав баранець
І промовив, як мудрець:
- Це хвороба не проста,
Треба різати хвоста.
Кошеня кричить:
- Ніколи!
Краще я піду до школи.
Котики – турботливі і дуже товариські.
Купив коток пиріжок
Пішов коток на торжок,
Купив коток пиріжок,
Пішов коток на вуличку,
Купив коток булочку.
Чи самому з’їсти!?
Чи Катрусі нести!?
Я і сам кусну
І Катрусі віднесу.
VІ. Практична робота над текстом оповідання «Покинуте кошеня».
1. Оголошення теми уроку.
2. Словникова робота.
Читання словникових «кучугур».
ХТОСЬ ПОНЕСЛА
ПУСТИВ НЕ СКАЗАЛА
ДОДОМУ СТРАШНО
ПРОХОДЯТЬ ПРИТУЛИЛОСЯ
ДИВЛЯТЬСЯ ПРИГОРНУЛОСЯ
Піднімаємося вгору на «кучугури» слів – читаємо повільно, свідомо.
Спускаємося вниз – читаємо швидко.
3. Вправа «Передбачення»
- Якщо текст має таку назву, то про що може розповідатися в ньому?
Учитель заслуховує припущення учнів
4. Робота з текстом: кероване читання.
а) Читання учнями 1 частини тексту.
Перевірка припущень.
б) Перечитування 2 абзацу.
- Хто проходив повз кошенятко?
- Як люди реагували на нього? – Знайдіть і прочитайте їхні дії. (Вибіркове читання)
в) Наступне передбачення:
- А що ж буде далі?
г) Читання 3 абзацу.
- Як ви гадаєте, як поведеться Наталочка?
5. Характеристика Наталочки та інших героїв оповідання.
Вчитель прикріплює малюнки дійових осіб на дошці.
Дівчинка у жовтому кружечку, риси її – промінчики.
Інші головні герої (люди) – у хмаринці, крапельки дощу – риси людей.
Наталочка:
Поверталася додому Наталочка. Чує – нявчить кошеня. |
Уважна |
Не сказала ні слова, а взяла кошеня і понесла додому. |
Чуйна, жаліслива |
Пригорнулося кошенятко до дівчинки. |
Добра, турботлива |
Замуркотіло. Раде – радісіньке. |
Жаліслива |
Інші герої:
байдужі – не звернули увагу на покинуту тваринку.
Черстві – не співчували чужому горю.
Злі – вони не добрі, сердиті.
Неуважні – не помітили котика, не звернули уваги,
байдуже пройшли повз чужий біль.
Проходять люди, дивляться на кошеня.
Тимкові хочеться, щоб Тетянка подивилися на нього.
Притулилося воно до куща, та й сидить – тремтить.
Вона не сказала ні слова, а взяла кошеня і понесла додому.
Уважно очима перегляньте текст оповідання.
Учитель читає речення з тексту – учні сигналізують картками «ДОБРЕ», «ПОГАНО».
9. Евристична бесіда.
- То добре чи погано вчинила Наталочка, забравши кошеня додому?
Вчитель:
Поміркуйте і скажіть, яку пораду ви дасте дівчинці, як вона могла б учинити у цьому випадку?
Презентація міркувань дітей. (Повинна порадитися з членами родини, принести поїсти, знайти теплий і затишний куточок, підгодовувати його).
Висновок:
Оскільки Наталочка живе в сім’ї, то перш ніж прийняти якесь рішення, вона повинна порадитися з кимось із дорослих членів родини.
VІІ. Підсумок уроку.
Продовжіть речення:
VІІІ. Домашнє завдання.
Запитайте вдома, як вони відреагували б на те, що ви принесете додому покинуту тваринку.