Урок - мандрівка. "ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ОДНОЗНАЧНІ Й БАГАТОЗНАЧНІ СЛОВА"

Про матеріал
Урок- мандрівка для 5 класу "ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ОДНОЗНАЧНІ Й БАГАТОЗНАЧНІ СЛОВА". Ця розробка спрямована на те, щоб розширити поняття про однозначні й багатозначні слова, уживання багатозначних слів.
Перегляд файлу

УРОК № 1

ТЕМА УРОКУ  ЛЕКСИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ СЛОВА. ОДНОЗНАЧНІ   Й БАГАТОЗНАЧНІ СЛОВА.

МЕТА УРОКУ:

навчальна: ознайомити учнів з відомостями з  лексикології: поняттям про однозначні й багатозначні слова, уживання багатозначних слів у прямому й переносному значеннях;

розвивальна:  розвивати загальнопізнавальні вміння, визначити однозначні й багатозначні слова, пояснювати їх лексичне значення; чітко розмежовувати лексичне значення слова від граматичного; удосконалювати навички практичного використання однозначних і багатозначних слів з прямим і переносним значенням в усному та писемному мовленні;

виховна: виховувати у школярів повагу до культурних надбань рідного народу.

ТИП УРОКУ: урок формування вмінь і навичок з елементами повторення.

ФОРМА УРОКУ: урок-мандрівка

ОБЛАДНННЯ: тлумачні словники, завдання для мікрогруп, таблиця «Лексика загальнонародної української мови»

ЕПІГРАФ:                                                                        У кожній мові, в кожнім слові

                                                                                      Краси майбутнього шукай,

                                                                                      Де в не охмареній любові

                                                                                      Розквітне світу небокрай

                                                                                                                  (М. Рильський)

ХІД УРОКУ

І. ОРГНІЗАЦІЙНИЙ  МОМЕНТ

Учитель: Доброго дня, шановні друзі!

(Стук у двері. Принесли листа від мешканців країни Лексикології)

Учитель: Нам прийшов лист. Давайте прочитаємо його.

Шановні учні! Запрошуємо вас у дивовижну мандрівку містами нашої країни Лексикології. Сподіваймося, що ви допоможете нам  вирішити деякі питання.

З нетерпінням чекаємо на вас.

Жителі міста

Учитель: Не будемо гаяти часу! Відправляємося у подорож! Але який вид транспорту ми оберемо? Мабуть, треба використати всюдихід «Словознавець» . Але ми повинні заправити його своєрідним пальним . Підкажіть, яким? Давайте зарядимо його ерудицією,сміхом, енергією від плідної роботи, відповідями, але правильними і змістовними.

А мета нашої мандрівки – відвідати міста країни Лексикології: місто  Однозначних Слів та Місто Багатозначних Слів.

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ 

2.1. Оголошення епіграфа уроку

У кожній мові, в кожнім слові

Краси майбутнього шукай,

Де в не охмареній любові

Розквітне світу небокрай

                                                                                        (М. Рильський)

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗННЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ

3.1. Учитель: Почнемо нашу подорож із інтелектуальної гри «Мікрофон»

  1. Які розділи науки про мову ви вивчили?
  2. Чи існують слова без значень?
  3. На які групи за характером значень поділяються слова?
  4. Що є спільним у словах лексикологія, лексика, лексичне значення слова?
  5. Де ми знаходимо пояснення про те, що означає слово?
    1.      Робота з текстом

Пропоную учням послухати невеличке оповідання-жарт "Чому він так сказав?”

Сашко прийшов до школи розгублений.

-    Що з тобою? - запитав його Боря.

-   Я одержав листа від Мишка. Треба відвідати його. А може, він уже в лікарні. Ось прочитай, що він пише.

У листі було написано: "Сьогодні вдома не було нікого. Я пішов гратися на кухню. І сам не помітив, як зламав спинку, відбив носик і відкрутив вушко. Що тепер буде?”

Прочитавши листа, Боря засміявся і заспокоїв Сашка: "Не турбуйся, здоровий твій Мишко”.

  • Чому Боря так сказав? Як ви думаєте?

Давайте ближче знайомитися з однозначними і багатозначними словами.

ІV. СПРИЙМННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

4.1. Хвилинка заглиблення (робота з підручником)

4.2. Робота з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань з базовими (робота з таблицею)

Групи слів у лексиці за значенням

За кількістю значень

Однозначні

суфікс,Київ,Буг

Багатозначні

поле, гострий, золотий

За характером значень

З прямим значенням

кутні зуби

З перенесеним

добре сонце, гострий погляд

 

4.3.Прочитати уривок з вірша Д. Білоуса. Пояснити лексичне значення слова тлумачити

 

Буває, що слово

відоме давно,

а знає не кожен,

що значить воно.

І тут у пригоді

стає визначник

скарбів наших мовних-

тлумачний словник.


4.4. Пошуково – вибіркова робота

Подані значення слів поділити (розмежувати) на  лексичні і граматичні

Удача – досягнення чого-небудь бажаного; успіх.

Удача – іменник; п. ф. удача, Н.в., неістотна , загальна назва, жіночий рід, І відміна, мішана група.

Бадьорий - сповнений сили, енергії, жвавий, веселий.

Бадьорий - прикметник , п. ф. бадьорий, чоловічий рід, Н.в., якісній, у реченні виступає означенням

 4.5.Розподільний диктант

Прочитати виразно текст. Знайти і виписати у дві колонки слова однозначні й багатозначні. Обґрунтувати свій вибір.

Краса природи

Все ближче гриміло, блискало. Сива повновода хмара вже висіла над цілим світом. Світлі паруси дощу вже розпускалися на обрії, помітно наближалися нивами. З тихим дзвоном упали перші краплини, все стрепенулося, і вже широкою  чарівною музикою зашумів дощ, про який кажуть, що це сиплеться з неба золото. Сивіла дощем далечінь, вода вже блищала на шляху. Земля набиралася сили. Хліба помітно зеленішали, ніби набрякали густим зеленим соком. Рівно, тихо шуміло навкруги.

(За О. Гончаром)

4.6.Творча робота

Скласти з поданими  словами два-три речення, проілюструвати багатозначність слів.

Срібний, колона, журавель, поле

4.7. Робота зі словником

Користуючись   тлумачним словником, з′ясувати  лексичне  значення  слів

Вітрина -…,   зразковий -…, краєвид-…

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

    5.1.Тестові завдання

1. Знайдіть рядок, де всі слова однозначні

а) Земля, стіл, папір;

б) Колона, зошит, олівець;

в) Буг, Київ, парта;

2. Знайдіть рядок, де всі слова багатозначні

а)Не хитруй, не мудруй, а добре, працюй.

б)Що посієш, те й  пожнеш.

в)Діло майстра величає.

3. Наука, яка вивчає значення слів, їх уживання, називається

а)Фразеологією;

б)морфологією;

в)лексикологія

5. У якому словнику знаходимо пояснення лексичного значення слова?

а) етимологічному;

б) орфографічному;

в) тлумачному

6. Що є предметом вивчення лексикології

а) словосполучення;

б) речення;

в) слово

Ключ

1

2

3

4

5

6

в

в

в

в

в

в

Описание: j0336389VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

  1. З якими «мешканцями» країні Лексикології ви сьогодні зустрічалися?
  2. Чи сподобалося вам  у цій країні ? Чи повернетеся сюди знову? 

Описание: image002[1]VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1. Вивчити правила §41, виконати вправи 337, 335*
  2. Скласти казку «Загублене слово», розповівши про значення слова у нашому житті

 

 

1

 

docx
Додано
22 жовтня 2021
Переглядів
3071
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку