Урок української мови за підручником К. Пономарьової
4 клас
Тема. Повторення вивченого про займенник
Мета:
Обладнання: завдання групам; ноутбук, проектор, презентація до уроку, карта Європи, картки самооцінювання, маркери, плакат «Дерево очікувань»
Хід уроку
І. Організація класу
Девіз уроку
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Що ви очікуєте від нашого уроку?
Вправа «Дерево очікувань»
ІV. Робота над темою уроку.
1. Сторінка «Домашня» (Збираємося у подорож)
Після демонстрації прапора Фінляндії запитання:
- Куди поїдемо у подорож?
- Столиця Фінляндії?
- Згадайте привітання по-фінські (ХЕЙ! Міта куулу!)
-Де знаходиться Фінляндія?
- Який океан омиває її північні кордони?
- Що знаєте про зиму в Арктиці?
Одночасно ми подорожуємо з частиною мови. А от з якою?
Є добрий друг іменника, числівника, прикметника
На особу певну вкаже, але мені не скаже.
Як втомиться іменник у реченні стояти,
До себе звуть її від втоми рятувати.
- Що це за частина мови? Як здогадалися? Що таке займенник? Чому його так назвали?
Сьогодні на уроці ми закінчуємо вивчати частину мови займенник, будемо узагальнювати вивчене, підводити підсумки, систематизувати знання. Чи дійсно ми знаємо всі ознаки займенників, іх особи, числа, чи вміємо їх відмінювати, правильно записувати, вживати у мовленні, узагальнювати, пояснювати, доводити свою думку.
З нами в подорож вирушає кореспондент студії «Займенник»
2. «Інтерактивне опитування»
- Що таке займенник?
- Яку частину мови заміняють займенники?
- Що таке особові займенники?
- На які запитання відповідають особові займенники)
- Для чого займенники в реченні?
- Як займенники пишемо з прийменниками?
- Якими членами речення можуть бути займенники?
3. Інтерактивна вправа «Карусель» 4 на 4
4. Сторінка «Каліграфічна». Ми в аеропорту, реєструємо квитки, заповнюємо документи
- Що це?
Ніжне світло уночі зовсім не зайве,
За полярним колом – (північне сяйво)
- Як здогадалися? Що знаєте про північне сяйво?(За полярним колом сяйво можемо спостерігати 200днів у році. Це світіння у нічному небі в зелених відтінках)
1. Письмо буквосполучень Сс сяй во
2. Звуко-буквений аналіз слова сяйво
3. Складання речення з цим словом, його запис, визначення граматичної основи
Н-д.: У Фінляндії ми побачимо північне сяйво.
4. Самостійне визначення частин мови над кожним словом
- Яким членом речення є займенник у цьому реченні?
Оцініть свою роботу за це завдання
5. Сторінка «Загадковий аеропорт»
Ми прилетіли в аеропорт столиці Фінляндії «Вантаа»
1. Гра «Чий це будиночок?»
- Чому він належить займеннику?
2. Загадковий диктант
- Що це таке?
Я весь світ приспала.
У мене чорне покривало.(Ніч)
Запис загадки.
6. Сторінка «Казкова»
- Чому Фінляндію називають казковою країною?
Йолупуккі пропонує нам скласти загадки про казкових героїв, використовуючи особові займенники.
7. Станція «Фінські розваги»
1. «Ловля комарів» (робота в парах)
Що таке займенник ви вже знаєте, а чи особу відгадаєте?
Завдання. З 1 стовпчика виписати лише займенник 1 особи, з другого – 2особи, з третього – 3 особи.
Йому мені з ним
тебе тобі у вас
нам його з тобою
вам нас з нею
(нам, тобі, з нею)
2. «Чарівне сито» (визначають особу займенників, ставлячи їх в початкову форму)
3. Диктант-мовчанка
• займенник 2 особи множини
•займенник 3 особи однини ч. р
• займенник 1 особи множини
• прийшов до (він)
• пригостили (я)
• розмовляти з (ми)
Перевірка роботи
-Що відбувається з займенниками при їх відмінюванні? (змінюється основа)
Оцініть себе за виконане завдання
4. Робота з деформованими реченнями
Робота на слух. У (я) є друг.
У (ми) немає секретів.
Мама попросила (вона) купити молока.
Самостійно. У (вона) червона довга сукня.
-Яке речення вийшло? Яким правилом користувалися, коли писали це речення?
Займенник у неї яку має особу і число? А що ще можемо визначити в займенниках 3 особи однини?
- Який має рід?
Фізкультхвилинка (рухи під «Фінську польку»)
5. «Болотний футбол»
В записаних словах виправити помилки і підкреслити займенники, якщо вони там є.
Тигр, мальвіна, помив, матиматика, мята, зповивала, виликий,
Оцініть себе за виконане завдання
6. «Хокей для розумників» (Робота в групах) Визначаємо відмінок і особу займенників
1група 2група 3група
Дай мені (1, Д.в) несуть нам (1, Д.в) вітаю вас(3, З.в)
дякую тобі(2, Д.в) летить над нами (1, О.в) живе у ньому(3, М.в)
Дружу з ним(3, О.в) привіт від мене(1, Р.в) приніс вам(2, Д.в)
Весело з тобою(2, О.в) дякую їй (3, Д.в) цвіте на ній(3, М.в)
Оцініть себе за виконане завдання
7. Творче завдання.
Змінити в тексті займенник 3 особи на 1 особу.
Прочитайте текст, який у вас вийшов
8. Тест
1. Займенник – це…
а) частина мови
б) частина слова
в) службове слово
2. Займенник…
а) вказує на предмет
б)називає предмет
3. Які займенники відносяться до 2 особи.
а)я, ми
б) ти, ви
в) він, воно, вони, вона
4. Визнач початкову форму займенника ним
а) він
б)я
в)ми
5. Займенники з прийменниками пишемо…
а) окремо
б) разом
6. В якому реченні займенник є підметом:
а) Ми посіяли горох.
б) Дівчинка пильно дивилася на нього.
1-а, 2-а, 3-б, 4-а, 5-а, 6-б
Оцініть себе за виконане завдання
9. Твір-мініатюра «Що я хочу побачити у Фінляндії»
10. Фото на згадку.
V. Підсумок уроку
- Чи сподобалось вам на уроці?
- Для чого ж займенники у мовленні?
Чи справдилися ваші сподівання від уроку?
Оцініть свою роботу на уроці.